Mýty a povery o kole: Čo je na nich pravdy?

Cola

freedigitalphotos.net

O kole sa toho povedalo už viac než dosť. Možno ste počuli o tom, že dokáže odstrániť hrdzu, rozložiť žalúdok, či dokonca zub. Nie všetkému, čo sa na internete popíše, treba veriť. Čomu môžete veriť menej a čomu viac?

Čo všetko v nej nájdete?

So všetkými mýtmi alebo faktami okolo súvisí jej zloženie. Najdôležitejšími zložkami kolového nápoja je kofeín, cukor a kyselina fosforečná. Iste, ide o zložky, ktoré sa bežne v klasických nápojoch nevyskytujú, respektíve len v obmedzenej miere. Faktom je, že kola síce nepatrí k tým najzdravším nápojom, no pohár koly vás občas nezabije. Alebo áno?

Smrť kvôli kole?

Pred istou dobou sa v médiách objavila správa, že jedna žena z Nového Zélandu zomrela na zástavu srdca, ktorú zapríčinila kola. Treba sa však pozerať aj na fakty. Táto žena bola na kole závislá a údajne po dobu niekoľkých rokov dokázala vypiť denne aj 10 litrov tohto obľúbeného nápoja. No a keď si uvedomíte, koľko cukru a kofeínu do seba dostala, niet sa ani čomu čudovať. Každý deň dostala v 10 litroch koly až 970 mg kofeínu, čo je extrémna dávka. Len pre porovnanie, štandardná šálka kávy obsahuje okolo 65 mg kofeínu. Nehovoriac o množstve cukru, ktorý do organizmu vďaka nápoju dostávala.


Tiež by vás mohlo zaujať: Pravda o energetických nápojoch: Ako vplývajú na naše telo – a fungujú vôbec?


V jednom pohári nájdete až 10 lyžíc cukru

Aj táto informácia sa pravidelne objavuje takmer všade. Ďalší výmysel je tiež o niečo prehnaný, v jednej plechovke sa ho nachádza okolo 35 gramov. Nie je to málo, ale rozhodne menej ako 10 lyžíc.

Rozožerie mince, vyčistí vane, zničí zuby

Ďalšie obľúbené tvrdenia, tentokrát na nich však niečo pravdy je. Môže za to hlavne kyselina fosforečná. Tak ako každá kyselina, aj ona dokáže niektoré veci „rozožrať“. Možno ste videli videá, kde sa naliala do záchodovej misy fľaša koly a zrazu bolo znečistenie preč. Určitý vplyv kyselina fosforečná mať môže, no klasické čistiace prostriedky budú zrejme účinnejšie.

To isté platí aj pri tvrdení, že kola dokáže rozložiť mincu. Možno z nej odstránite časť hrdze, no nečakajte zázraky. No a na záver populárne tvrdenie, že kola dokáže rozožrať zub už za noc. Podelím sa s osobnou skúsenosťou. Synovec mal ešte počas základnej školy na prírodopise vyskúšať takýto účinok koly. Doma mal odložené mliečne zuby, ktoré poslúžili ako vďačný pokusný králik. V kole boli celý jeden týždeň, po najbližšiu hodinu prírodopisu. Myslíte si, že neboli poškodené? Boli. Celý povrch dostal hnilobnú čiernu farbu, rovnako ako keď máte zub pokazený. Odstrašujúci príklad. Išlo však len o mliečne zuby, tie normálne sú odolnejšie a treba si uvedomiť, že v ústach máte kolu len pár sekúnd. Takže znova tu platí, obľúbenú kolu si pokojne dajte, ale len s mierou. Ani doktori neodporúčajú vypiť jej viac ako 2 dl za deň.


Tiež by vás mohlo zaujať: Mýty o pive odhalené: Priberá sa z neho? A ako pôsobí na naše zdravie?


Moderná droga

Ďalšie informácie hovoria o povzbudzujúcich účinkoch koly, v dôsledku prítomnosti malého množstva kokaínu. Ako sa hovorí, bez vetra sa ani lístok na strome nepohne. V roku 1885 bola kola uvedená na trh ako nápoj s liečebným a povzbudzujúcim účinkom. Dnes sa to zdá byť nepredstaviteľné, no aj napríklad taký vibrátor bol najskôr liečebnou medicínskou pomôckou. V kole sa nachádzal extrakt z listov koky, ktorá má stimulujúce účinky. Dodnes ju žujú obyvatelia peruánskych hôr. Množstvo extraktu sa začalo postupne znižovať, až sa koka prestala celkom používať v roku 1929. Dnes sa tak pri pití obľúbenej koly musíme spoľahnúť len na kofeín.

Na záver malá rada. Ak si kolu neviete odpustiť, pite ju cez slamku a po vypití si ústa dôkladne vypláchnite vodou a aspoň 20 minút si nesmiete umývať oslabenú sklovinu kefkou!


Máte radi kolu? Aké máte skúsenosti s jej účinkami na vaše zdravie? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, David
Odporúčame