Na kvety, fľaky od trávy aj proti zápachu: Na čo všetko sa ešte hodí cukor?

Cukor

thinkstockphotos.com

Z chemického hľadiska je cukor organická zlúčenina niekoľkých prvkov. My ho poznáme najmä z kuchýň ako najpoužívanejšie sladidlo, no cukor má oveľa viac schopností. O mnohých z nich ste doposiaľ možno ani netušili. Využijete ich najmä v domácnosti.

V poslednom období počúvame skôr o negatívnych účinkoch cukru, no nasledujúce tipy vám môžu skôr pomôcť. Okrem toho, že odstraňuje zápachy a bojuje proti baktériám, pôsobí aj ako čistiaci prostriedok a šikovný kozmetický prípravok na telo a pery.

Odstraňuje zápachy

Cukor dokáže veľmi účinne pohltiť zápach a zároveň vlhkosť, ktorá je príčinou plesní. Na vyčistenie mlynčeka na kávu nasypte väčšie množstvo kryštálového cukru priamo do mlynčeka a jednoducho ho zomeľte tak, ako ste zvyknutí. Potom cukor vysypte a mlynček prepláchnite studenou vodou. Takto sa môžete zbaviť zápachu z rôznych starších nádob, či fliaš. Cukor v nich samozrejme nezomeliete, no nechajte ho pôsobiť niekoľko hodín v uzatvorenej nádobe a potom ju jednoducho prepláchnite čistou vodou.

Udrží kvety dlhšie čerstvé

Kytice rezaných kvietkov vám vďaka cukru môžu vydržať oveľa dlhšie. Stačí rozmiešať tri čajové lyžičky v dvoch polievkových lyžiciach octu a túto zmes vliať do vázy s vodou a kvetmi. Cukor totiž pomáha stonkám dodať živiny, zatiaľ čo ich ocot chrániť pred baktériami.

Odmastí ruky

Práca s olejom nie je príjemná, no ešte horšia je mastnosta, ktorá vám po nej zostáva na rukách. Poproste niekoho, aby vám na ruky nasypal trochu cukru a dlane si poriadne pretierajte niekoľko minút. Uvidíte, že po mastnote nebude ani stopy.


Mohlo by vás zaujať: Pozor na cukor: Toto všetko môže narobiť s vaším zdravím


Upokojí pálenie

Prehnali ste to s čili papričkami a v ústach vám doslova horí? Ak práve nechcete zapíjať štipľavú polievku pohárom mlieka, vyskúšajte cukor. V ústach si trochu cukru zmiešajte so slinami a chvíľu ho premieľajte. Potom cukor vypľujte.

Lieči rany

Možno ste o účinkoch cukru liečiť rany a bolestivé infekcie už počuli od starých mám, no najnovšie túto teóriu potvrdili i vedci. Konkrétne výskumníci zo Selly Oak Hospital v Birminghame. Tí totiž zistili, že cukor zabíja baktérie, ktoré zabraňujú hojeniu rán a spôsobujú chronické bolesti. Baktérie totiž potrebujú vodu, no cukor ju práve čerpá a odvádza preč do obväzu.

Odstraňuje odumreté bunky

Kryštáliky cukru sú skvelým peelingovým činidlom. Hrsť cukru môžete jednoducho zmiešať s trochou kokosového, mandľového alebo olivového oleja tak, aby sa nerozpustil. Pre krajšiu vôňu môžete pridať aj zopár kvapiek obľúbeného esenciálneho oleja. Následne zmes naneste na pokožku a  rozotrite. Odstránite tak odumreté bunky a získate hebkú, pružnú a voňavú pleť.


Mohlo by vás zaujať: Cukor nie je len na sladenie: Získajte telo aj domácnosť na jednotku


Odstraňuje škvrny z trávy

Detské šantenie v záhrade sa zväčša nezaobíde bez špiny a fľakov na oblečení. Zbaviť sa ich na prvýkrát už ale nie je také ťažké ako kedysi. Pripravte si účinnú pastu z cukru a teplej vody. Väčšie množstvo cukru zalejte vodou tak, aby sa cukor nerozpustil. Pastu naneste priamo na škvrny a nechajte pôsobiť aspoň hodinu. Potom oblečenie operte tak, ako obvykle.

Zjemňuje pery

Či už máte pery napäté od zimy, alebo popraskané od sucha, cukor využijete ako perfektný balzam, ktorý ich bleskovo zjemní a vyživí. Zmiešajte čajovú lyžičku cukru a rovnako čajovú lyžičku panenského olivového oleja tak, aby vznikla vláčna pasta. Zmes naneste na pery a nechajte pôsobiť 30 sekúnd. Potom ju jednoducho zotrite vlhkou vreckovou.


Na čo všetko využívate cukor vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame