Keď to v posteli škrípe: Problémy s erekciou trápia mnohých, pozrite, ako sa ich môžete zbaviť

Muž majúci problém v posteli

Problémy s erekciou trápia z času na čas takmer každého muža (Foto: GettyImages)

Môžu sa objaviť postupne, ale aj náhle. Problémy s erekciou trápia z času na čas takmer každého muža a ich výskyt sa zvyšuje najmä po štyridsiatke. Nie každé zlyhanie v sexuálnej oblasti však znamená hneď erektilnú dysfunkciu. Niekedy sa za nevydareným milovaním môže skrývať aj krátkodobý stres či väčšia dávka alkoholu. Kedy by ste teda mali spozornieť a o svojich ťažkostiach sa radšej poradiť s odborníkom?

Ťažkosti pretrvávajú minimálne tri mesiace

O erektilnej dysfunkcii hovoríme vtedy, keď neschopnosť dosiahnuť či udržať stoporenie penisu pretrváva minimálne 3 až 6 mesiacov. Ak sa takýto jav vyskytuje len ojedinele, príčinou bude pravdepodobne nejaký krátkodobý podnet, napríklad choroba či vyčerpanie. V tom prípade vám ako záchrana dobre poslúži aj doplnkami stravy na potenciu či zvýšenie sexuálneho libida. Erekcia je veľmi komplikovaný proces a na jej vzniku a priebehu sa podieľa viacero faktorov: mozog, emócie, hormóny, nervy, cievy či svaly. V prípade, že problém začína byť permanentný, je potrebné nájsť príčinu.

Na vine je psychika, lieky aj ochorenia

Vznik erektilnej dysfunkcie môže byť podmienený celým radom rozmanitých príčin, ktoré sa v mnohých prípadoch kombinujú. Najčastejšie ide o:

Nedostatočnú priechodnosť ciev – erektilnú dysfunkciu spôsobuje nedostatočná cirkulácia krvi v cievach
Chronické kardiovaskulárne ochorenia – vysoký krvný tlak, ateroskleróza, vysoký cholesterol, cukrovka, ochorenia srdca spôsobujúce nedostatočné pumpovanie krvi
Neurologické ochorenia – problémy s erekciou sú dôsledkom nedostatočnej odpovede mozgu či nervovej sústavy na sexuálne dráždenie – môže ísť napríklad o Parkinsonovu chorobu, roztrúsenú sklerózu či ochorenie miechy
Urologické ochorenia – vznik a udržanie stoporenia nepriaznivo ovplyvňujú aj niektoré ochorenia močovej sústavy, napríklad chronický zápal prostaty, zväčšenie prostaty, nádory a cysty spojené s močovými cestami a prostatou či zápaly žaluďa a penisu
Vrodené chyby a traumatické faktory – chyby vývoja penisu alebo jeho tvaru, staršie zranenia
Psychologické faktory – nervozita, strach, depresia či úzkostné poruchy ovplyvňujú erekciu, ale aj sexuálnu túžbu
Zlá životospráva – nadmerná konzumácia alkoholu, cigariet a omamných látok je veľkým rizikovým faktorom, rovnako ako nedostatok spánku a pohybu či obezita
Lieky – niektoré lieky na predpis môžu v rámci vedľajších účinkov negatívne vplývať na erekciu, napríklad antihistaminiká, antidepresíva či lieky na vysoký krvný tlak.


Mohlo by vás zaujať: Problémy s erekciou nepodceňujte: Trpí mužské sebavedomie i fungujúci vzťah


Aká je liečba?

Keďže príčina erektilnej dysfunkcie býva rôzna, univerzálna liečba neexistuje. Lekár – urológ alebo sexuológ – ju každému pacientovi ušije doslova na mieru. V súčasnosti medzi najviac využívané možnosti liečby patria:

Potlačenie vplyvu súvisiacich chorôb: Ak je za erektilnou dysfunkciou problém s krvným tlakom, cholesterolom či nejakou neurologickou alebo urologickou chorobou, treba sa v prvom rade zamerať na vyriešenie tejto príčiny. Ak sa ochorenie nedá úplne vyliečiť, je potrebné aspoň potlačiť jeho vplyv.

Úprava životosprávy: Zmena životného štýlu by mala zahŕňať obmedzenie alkoholu a fajčenia, elimináciu stresu, úpravu hmotnosti, zdravé stravovanie, dostatok oddychu a spánku a pravidelný pohyb.

Voľne dostupné tabletky na podporu erekcie: Tieto prípravky majú obvykle prírodné zloženie. Hoci nie všetky sú naozaj účinné, v ponuke možno nájsť aj tabletky, ktoré okrem erekcie riešia i podporu libida. Získať sa dajú bez lekárskeho predpisu.

Lieky na predpis: Inou možnosťou sú tabletky z kategórie liečiv, ktoré sú viazané na lekársky predpis a lekár ich indikuje na základe diagnostiky konkrétnej formy erektilnej dysfunkcie. Podstatou týchto liekov sú synteticky vyrobené látky určené na uvoľnenie ciev a zvýšenie prietoku krvi do penisu. Syntetické lieky nie sú najlacnejšie, k dispozícii sú však aj rôzne generiká, ktoré bývajú cenovo dostupnejšie. Užívanie liekov je možné kombinovať s psychosexuálnou terapiou.

Injekcie a mechanické pomôcky: Kto nechce užívať žiadne tabletky, pre toho je možné účinné látky dostať do organizmu aj injekčnou formou, prípadne gélom. Aplikácia je priamo do penisu, pričom princíp pôsobenia je zhodný s tabletkovou formou liekov. Inou alternatívou sú mechanické pomôcky ako vákuová pumpa.

Chirurgická liečba: Predstavuje jediné trvalé lekárske riešenie problému, obvykle však býva indikovaná až vtedy, keď zlyhajú konzervatívne spôsoby liečby. Vykonáva sa ako chirurgický zákrok smerujúci k zlepšeniu fungovania konkrétnych ciev, alebo v podobe implantácie špeciálnych penilných protéz do penisu.

Vyskúšajte prírodné doplnky stravy a zvýšte svoju potenciu

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame