Najnovšie objavy v boji proti rakovine: Počuli ste už o nich?

Výskum

facebook.com

Medicína je zas o krok bližšie v boji proti zákernej rakovine. Vedci z Nemecka vynašli gén, ktorý brzdí rast rakovinových buniek. O niekoľko rokov sa tak možno stane realitou, že aj rakovina, ktorá v súčasnosti zabíja milióny ľudí, bude liečiteľná rovnako ako chrípka.

O krok bližšie k porazeniu rakoviny

Rakovina patrí medzi najhoršie ochorenia a ročne neúprosne zabíja množstvo ľudí po celom svete, nevynímajúc malé deti. Vedci preto intenzívne pracujú na tom, aby vynašli proti tejto chorobe účinný liek. Pred nedávnom svitla nádej, že by sa niečo podobné mohlo podariť. Tím nemeckých vedcov, ktorý je sústredený v Inštitúte pre vedeckú genetiku v Hannoveri objavil gén, ktorý brzdí rast rakovinových buniek v  mozgu.

Pri ktorých rakovinách by mohol pomôcť?

Aj keď bol tento gén objavený v mozgových tumoroch, vedci predpokladajú, že by mohol byť úspešný aj pri budúcej liečbe rakoviny prsníka a tiež rakoviny hrubého čreva. Informovala o tom Lekárska vysoká škola v Hannoveri a výsledky výskumu boli uverejnené aj v odbornom periodiku Brain. Na tomto výskume sa svojou prácou podieľala aj Univerzita v Bonne a tiež Nemecké centrum pre výskum rakoviny sídliace v Heidelbergu.


Mohlo by vás zaujímať: Nová liečba rakoviny hrubého čreva a konečníka na Slovensku


Ako sa ho podarilo objaviť?

Tím nemeckých vedcov pracoval na skúmaní buniek pochádzajúcich zo zhubných mozgových nádorov, ktoré sa odborne nazývajú glioblastómy. Všimli si, že v mnohých z týchto nádorov sa tento gén nachádzal v zmenenej podobe. Rovnaký gén potom objavili v takejto podobe aj v nádoroch iných orgánov. Začali ho teda skúmať hlbšie a tak prišli na tento prevratný objav.

Experimenty preukázali jeho schopnosti

Na základe toho uskutočnili viaceré experimenty, ktoré potvrdili, že tento gén má schopnosť potláčať rast tumorov. Pokusy boli vykonané napríklad na laboratórnych myšiach, kde vďaka nemu dosiahli tumory iba polovičnú veľkosť v porovnaní s myšami, ktoré mali tento gén pozmenený. Vedci prišli na to, že rakovinové bunky, pri ktorých bol prítomný tento gén, rástli omnoho pomalšie a boli menej pohyblivé.

Vedci objavili aj gén chrániaci pred rakovinou pľúc

Rakovina pľúc sa celosvetovo zaraďuje medzi najhoršie druhy rakoviny. Vďaka štúdii vedcov z Nottinghamu bol objavený gén, ktorí by mal pomôcť v liečbe tejto choroby. Za použitia najmodernejších technológií prišli na to, že v pľúcnom tkanive pacienta trpiaceho touto chorobou chýba gén, ktorý sa vyskytuje na treťom ľudskom chromozóme. A práve tento gén chráni naše telo pred vznikom rakoviny pľúc. Vďaka tomu budú môcť lekári v budúcnosti odhaliť už veľmi včasné štádiá rakoviny pľúc.


Mohlo by vás zaujímať: Nádej na lepšiu liečbu rakoviny: Nová encyklopédia zhŕňa tisícky poznatkov


Rakovinu pľúc dokážu odhaliť z vášho dychu psy

Všetci dobre vieme, že psy majú veľmi citlivý čuch. Odborníci zas prišli na to, že rakovina má slabú vôňu, ktorú špeciálne cvičené psy dokážu identifikovať. Vycvičené psy tak dokážu z vášho dychu vycítiť aj včasné štádiá rakoviny pľúc a majú pri tom dokonca až 71 %-nú úspešnosť. Nemeckí vedci si na tomto objave veľmi zakladajú.

Fungujúca vakcína proti rakovine prsníka, vaječníkov a podžalúdkovej žľazy?

V americkej Georgii zas prišiel tím vedcov na unikátny objav. Na laboratórnych myšiach sa im podaril naozaj husársky kúsok. Vakcína, ktorú podali myšiam, zničila všetky zhubné nádory. Potrvá však ešte nejaký čas, kým sa tento zázrak dostane medzi bežných ľudí. Je potrebné vykonať ešte mnoho testov na ľuďoch, no aj napriek tomu vedci dúfajú, že liek by sa mohol na trhu objaviť už koncom roku 2013.


Máte vy alebo vaši známi nejaké skúsenosti so zákernou rakovinou? Podeľte sa o svoje názory s ostatnými čitateľmi v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo ďalšie ceny v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platnú emailovú adresu.

Zdroj: facebook.com, facebook.com, Nela
Odporúčame