Najobľúbenejšie dovolenkové destinácie Slovákov: Viete, ktoré to sú?

Chorvátsko

sxc.hu

Slováci sa pri ceste na dovolenku najčastejšie rozhodujú pre cestu autom, idú minimálne na osemdňový rekreačný pobyt k moru a najčastejšie do Chorvátska, pričom uprednostňujú pohodlie hotela alebo penziónu. Ako ďalej vyplýva z údajov Štatistického úradu SR, ktoré spracovala analytička Poštovej banky Eva Sadovská, počas vlaňajšej letnej sezóny trvajúcej od júla do septembra strávil pár dní dovolenky v zahraničí približne každý štvrtý Slovák.

Top destináciou je Chorvátsko, kde sa vlani uskutočnilo až 35 % dlhodobých dovolenkových pobytov, teda takých, ktoré prekročili minimálne štyri noci. „Za viacerými dňami oddychu ale Slováci radi cestujú aj do Talianska, Turecka, Bulharska či Grécka. Len o niečo menej populárnymi sú ale aj dovolenky v susednom Maďarsku či Česku,“ uviedla Sadovská.


Tiež by vás mohlo zaujať: Na tohtoročnej dovolenke ušetríte: Hovory a sms zo zahraničia budú lacnejšie!


Najčastejšie cestujú Slováci do zahraničia k moru, keď až osem z desiatich dlhodobých dovolenkových pobytov za hranicami Slovenska spadá do kategórie rekreačný pobyt pri mori. Menej ako desatina Slovákov dovolenkujúcich v zahraničí preferuje poznávací zájazd. Slováci pritom uprednostňujú pohodlie hotelového komplexu či útulnosť penziónu. Viac ako 60 % zahraničných dovoleniek trvajúcich minimálne štyri noci sa vlani počas leta zrealizovalo práve v takomto type zariadení. Autom cestovalo vlani na zahraničnú dovolenku 38 % Slovákov, no na takmer dve tretiny zahraničných dovoleniek sa počas vlaňajšieho leta využila aj letecká doprava.

„Pri výbere zahraničnej dovolenky sa stále spoliehame na cestovné kancelárie. Prostredníctvom nich sa počas vlaňajších letných mesiacov zrealizovalo takmer 60 % všetkých dlhodobých dovolenkových pobytov,“ uvádza Sadovská. Za nimi však nenasledujú individuálne rekreácie, ale viac ako štvrtina Slovákov sa spolieha že na mieste sa už takpovediac niečo nájde a na dovolenku sa vydáva naslepo. Iba 15 % pobytov je tak rezervovaných individuálne.


Tiež by vás mohlo zaujať: Chorvátska Makarská riviéra: Ideálne miesto pre vašu dovolenku!


A ktoré destinácie majú Slováci za vysnívané? Zvíťazila exotika v podobe Dominikánskej republike a na druhom mieste sa umiestnil ostrov vo Francúzskej Polynézii, Bora Bora, a treťou sú Maldivy. Medzi lákavé miesta Slováci zaradili aj Seychely, Kubu, Dubaj či Thajsko.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, SITA
Odporúčame