Najväčšie radosti a strasti manželstva: Čo prevláda v tom vašom?

pár

profimedia.sk

Takmer každé manželstvo má lepšie a horšie obdobia – otázka je, ktoré v ňom prevládajú. Po recepte na šťastný zväzok túži množstvo ľudí, ťažko je ho však jasne definovať. Čosi o ňom napovedá prieskum, ktorého sa zúčastnilo vyše 20 000 manželských párov.

Prieskum sa síce uskutočnil v Spojených štátoch amerických, ľudia sa tam však zrejme vysporiadavajú s manželstvom podobne ako u nás. Zúčastnilo sa ho až 21 501 manželských párov, ktoré odpovedali na viacero otázok. Z tohto množstva bolo 5 153 párov šťastných, 5 127 nešťastných, zvyšok bol vo svojich odpovediach priemerný a neprikláňal sa výrazne ani na jednu stranu. Z odpovedí párov sa dá vydedukovať, aké sú znaky dobrého manželstva a aké sú najčastejšie problémy nešťastných zväzkov.


Mohlo by vás zaujať: Sex po šesťdesiatke: Je plný nehy, pozornosti a experimentov


Tajomstvo šťastných párov

Určite aj vy vo svojom okolí poznáte páry, ktoré môžu byť v rôznych nezávidenia hodných situáciách, ale stále pôsobia spokojne a zamilovane. Takýchto dvojíc nie je až tak veľa, prieskum však odhaľuje, čo ich spája. Pre šťastné páry je dôležitá najmä schopnosť komunikácie, ako aj schopnosť robiť kompromisy. Vysoko sa umiestnil aj pocit vzájomnej  blízkosti:

 1. Som veľmi spokojný/á s tým, ako spolu komunikujeme
 2. Sme kreatívni v prekonávaní našich rozdielov
 3. Cítime sa vzájomne veľmi blízki
 4. Môj partner/ka mi dáva dostatok voľnosti
 5. Keď sa rozprávame o problémoch, moja polovička rozumie mojim názorom a myšlienkam
 6. Som úplne spokojný/á s množstvom vášne, ktorú mi partner/ka prejavuje
 7. Máme vhodný pomer voľného času tráveného spolu aj osobitne
 8. Kamaráti alebo rodina mojej polovičky sa nám len málokedy miešajú do vzťahu
 9. Súhlasíme s tým, ako míňať peniaze
 10. Máme spoločné duchovné hodnoty a veríme v rovnaké veci

Ako vyplýva z prieskumu, len približne každé štvrté manželstvo je naozaj šťastné. Ak patríte do tejto skupiny, môžete si gratulovať. Ak si nie ste celkom istí, zrejme je čo vo vašom vzťahu zdokonaľovať. Niekedy dokáže pekný partnerský zväzok nabúrať aj obyčajná rutina. Určitá jej forma je v našom živote zdravá, ale ak zrazu všetko berieme ako samozrejmosť a začíname sa nudiť, nie je to dobré znamenie. Dôležité je tiež vedieť sa o problémoch konštruktívne a bez prehnaných emócií porozprávať. Keď je ozajstná snaha, zväčša sa nejaké riešenie nájde.


Mohlo by vás zaujať: V spálni to už nie je ono: Aké sú najčastejšie sťažnosti mužov po päťdesiatke?


Aké sú najčastejšie problémy?

Väčšina z problematických bodov nie je ničím extra novým. Zaujmavý je však bod tri. Hoci deti sú určitým vyvrcholením zväzku, zdá sa, že na manželstvo nemusia mať len dobrý vplyv. Problémov, ktoré zahŕňajú potomkov je viacero. Muži majú problém s tým, že ženy sa podstatne viac venujú starostlivosti o deti ako o manželstvo. Problémom mužov je zas, že trávia s potomkami málo času. Prejavuje sa aj menší počet sexuálnych stykov alebo nezhody týkajúce sa výchovy detí.  

 1. Máme problém byť rovnocennými partnermi
 2. Moja polovička je niekedy tvrdohlavá
 3. Deti obmedzili našu spokojnosť s manželstvom
 4. Moja polovička je veľmi negativistická a kritická
 5. Chcel/a by som, aby môj partner/ka so mnou trávil/a viac voľného času
 6. Chcela/a  by som, aby mi moja polovička hovorila viac o svojich pocitoch
 7. Vždy je všetko moja vina
 8. Radšej sa stiahnem, aby som sa vyhol/a konfliktu
 9. Máme problémy dokončiť to, na čom sa dohodneme
 10. Rozdiely medzi nami sa nijako nezmenšujú

Ako prekonávate manželské problémy vy? Aké sú tie najčstejšie vo vašom okolí? Napíšte do diskusie a vyhrajte víkendový pobyt alebo niektorú z ďalších cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platný email.

Zdroj: profimedia.sk, profimedia.sk, Dora
Odporúčame