Večný nepriateľ v domácnosti: Odstráňte vodný kameň spoľahlivo a účinne

Umývadlo

thinkstockphotos.com

Vodný kameň patrí k nepriateľom v domácnosti panujúcim na najvyšších priečkach. Aby sme sa ho zbavili často používame kopu čistiacich prostriedkov a mnohokrát výsledok nestojí za veľa. Vyskúšajte namiesto toho radšej naše triky, ktoré skutočne na vodný kameň účinne pôsobia. Takto sa ho zbavíte vašu kanvicu, sprchovaciu hlavicu či práčku.

Čo stojí za vodným kameňom?

Pod vodným kameňom rozumieme pevný povlak, ktorý sa usadzuje na stenách nádob, v ktorých je konzervovaná, vedená alebo predovšetkým zahrievaná a potom ochladzovaná tvrdá voda. Základnou zložkou vodného kameňa je obvykle uhličitan vápenatý. Tvorba vodného kameňa je spôsobená zmenou rovnováhy medzi iónmi kyseliny uhličitej a hydroxidu vápenatého, ktorá nastáva pri zmene teploty a ich vylučovaním z vody.

Varná kanvica

Jedným z najčastejších miest, kde sa vodný kameň zvykne usadzovať, je varná kanvica. Povlak v nej vôbec nevyzerá vábne a neraz môžete vo vode pozorovať maličké plávajúce kúsky vodného kameňa. Dá sa ho pritom zbaviť skutočne jednoducho. Zvarte v nej s vodou lyžičku kyseliny citrónovej alebo dcl octu. Takýto roztok nechajte po zvarení aspoň hodinku účinkovať. Vodný kameň sa jednoducho rozpustí. Ak sa na prvýkrát silnejšia usadenina nerozpustí, postup opakujte a pokojne pridajte o niečo viac octu či kyseliny citrónovej. Na záver nezabudnite kanvicu niekoľkokrát opláchnuť čistou horúcou vodou.


Mohlo by vás zaujať: Využite ocot naplno: Výborne čistí a zaberá aj na plesne na nohách či kurie oká


Sprchovacia hlavica

Ak vám strieka voda zo sprchy na všetky strany len nie tam, kde by mala, vyskúšajte, či trysky v nej neupchal vodný kameň. Hlavicu odskrutkujte (nie je to nič zložité), a ponorte ju na noc do octovej vody. Potom ju poriadne okefujte, opláchnite a vysušte. Rozdiel pri sprchovaní určite uvidíte. Ak sa vám odmontovávať nechce, môžete roztok pripraviť do nádoby, do ktorej hlavicu namočíte priamo vo vani, alebo roztok nalejte do mikroténového vrecka, vložte doň hlavicu a zagumičkujte.

Práčka

Pri práčke je dôležité dbať na pravidelné čistenie, aby nános nakoniec nepoškodil dôležité súčasti. Jedným postupom je približne raz za mesiac naliať do bubna práčky pol litra octu a spustiť program s teplotou 90°. Druhou možnosťou je pravidelne pri každom praní pridávať k aviváži (alebo namiesto nej) dve lyžice octu. Ocot tak nielenže bude pôsobiť ako prevencia pred vodným kameňom, ale aj ako účinná dezinfekcia. Okrem toho zmäkčuje bielizeň.  Obávať sa nemusíte ani zápachu, pretože ho určite cítiť nebudete.


Mohlo by vás zaujať: Zázračná kyselina citrónová: S čím všetkým si poradí aj vo vašej domácnosti?


Záchodová misa

Kuchynský ocot sa dá využiť aj v záchodovej mise. Aby ste sa zbavili vodného kameňa, vylejte do záchodu ocot  a nechajte čo najdlhšie pôsobiť. Ešte lepšie je použiť prázdnu striekaciu fľašu z čistiaceho prostriedku a ocot na misu nastriekať. Ideálne bude, ak tak spravíte pred tým, ako pôjdete do práce, tak bude môcť účinkovať pokojne celý deň. Potom naň stačí vziať už len záchodovú kefku.

Usadený vodný kameň ba aj prípadnú hrdzu z nej odstránite aj pomocou tabliet na čistenie zubnej protézy. Do misy vhoďte dve až tri tabletky, po pár hodinách opäť vyčistite kefou a opláchnite.

V prípade, že máte misu príliš silno zanesenú, dokáže ju vyčistiť ešte aj roztok kyseliny soľnej. Nalejte alebo nastriekajte ho do misy, nechajte pôsobiť  a potom poriadne vydrhnite.

Vodovodné batérie

Keďže sú vodovodné batérie v každodennom kontakte s vodou, sú na tvorbu vodného kameňa dosť náchylné. Jeho odstránenie však nemusí byť ničím zložitým. Stačí vziať sódu bikarbónu, citrón alebo octový roztok a batérie tým potrieť. Pôsobiť to nechajte podľa potreby – čím je nános silnejší, tým dlhšie. Potom opláchnite. Treba si však dávať pozor na to, že krásne chrómové batérie môžete silným účinkom kyseliny aj poškodiť, takže to radšej nepreháňajte.


Čo v boji s vodným kameňom najviac pomohlo vám? Poraďte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mária
Odporúčame