Nástrahy kúpalísk a jazier: Ako zistiť, či je kúpanie v tom vašom bezpečné?

Kúpalisko

SITA

Priamo uprostred leta, počas tých najväčších horúčav v roku, si určite chcete dopriať príjemné osvieženie vo vode. Každý má dosť práce v horúcom prostredí kancelárie či výrobnej haly a jedinou cestou z tohto kolotoča je často práve kúpalisko. No nie je kúpalisko ako kúpalisko. Niektoré sú plné nástrah a preto si dvakrát vopred rozmyslite, či do jeho vody naozaj vstúpite.

Baktérie, vírusy a plesne

S takouto bohatou zbierkou nových prírastkov sa môžete vrátiť z kúpaliska. Veľká koncentrácia ľudí spolu s možnou nedostatočnou dezinfekciou bazéna sú živnou pôdou pre takýchto votrelcov. Na čo si dávať pozor?

  • kúpalisko musíte cítiť – to znamená, že musí byť zrejmý zápach chlóru. Aj keď ten nie je príliš príjemný, je vo väčšine prípadov predpokladom dobre dezinfikovaného bazénu
  • modrá je dobrá – nie, nejde o nijakú politickú agendu. Voda v bazéne by však mala mať nádych modrej. Respektíve voda bude číra, ale bude dobre presvitať modrý náter bazénu. Ak je voda zelenkastá, alebo hnedastá, to nie je nikdy dobré znamenie
  • pozor na preplnené kúpaliská – viac ľudí znamená vyššie riziko infekcie. Rovnako to môže znamenať, že prevádzkovateľ nedodržuje predpisy o maximálnej kapacite kúpaliska. A ak nedodržuje tieto predpisy, odkiaľ máte istotu, že bude dodržiavať tie hygienické?
  • sledujte sociálne zariadenia – aj z toho sa dá vyčítať, aká kvalita vody bude v bazéne. Samozrejmosťou by mali byť šatne a toalety, ale mali by byť funkčné a čisté. To je predpoklad k tomu, že si prevádzkovateľ dá na kvalite naozaj záležať
  • sprcha pred bazénom – tá slúži aj ako bezpečnostné opatrenie. Zmyjete zo seba špinu ešte pred vstupom do bazéna. Kúpalisko bez takejto sprchy si vyškrtnite zo zoznamu. Do sprchy vždy vstupujte so šľapkami na nohách, aby ste sa chránili pliesňam
  • klzký povlak v bazéne znamená stop – ak je bazén pokrytý nepríjemným klzkým a mazavým povlakom, nevstupujte do neho

Mohlo by vás zaujať: Bazény, vírivky či termálne kúpaliská: Ubráňte vaše nohy pred mykózou!


Pozor aj na vodu samotnú

Teplota vody by sa mala pohybovať v rozmedzí 18-26 stupňov Celzia, samozrejme pri termálnych bazénoch je to viac. V termálnych bazénoch buďte obzvlášť obozretní, horúca voda je živnou pôdou mnohých mikroorganizmov. Ak radi skáčete do vody, aj tu majte na pamäti svoju bezpečnosť. V mnohých bazénoch je skákanie zakázané, ak sa predsa len odhodláte, dajte si pozor na hĺbku vody. Na plytkú vodu tak môžete ešte veľmi dlho spomínať. Rovnako ani skok do hlbokej vody nemusí byť najšťastnejším riešením. Skok do studenej vody môže totiž vyvolať teplotný šok a následne kŕče, ktoré vás paralyzujú.

Prírodné kúpaliská a jazerá

Tie skrývajú tiež mnohé riziká. Najčastejšími sú však sinice. Tie môžu spôsobiť mnohé zápaly, u žien sú časté zápaly močových ciest a vaginálne infekcie. Vzhľadom na stavbu ženského tela, kedy je močová trubica len pár centimetrov dlhá, sa tak infekcia môže dostať poriadne ďaleko. Kúpanie v neoverenej vode by tak malo ostať aj pre vás tabu.


Mohlo by vás zaujať: Hanbíte sa na kúpalisku za svoju postavu? Americkým riešením sú „cudné plavky“


Spravte test

Ak sa predsa len rozhodnete vyraziť k neznámemu jazeru, spravte jednoduchý test. Do priehľadného plastového pohára naberte vodu a nechajte ju asi 20 minút odstáť. Môžete sa zatiaľ napríklad opaľovať. Ak je po 20 minútach voda čistá, kúpanie je bezpečné. Ak je však voda číra a na povrchu je zelenkastá vrstva, vo vode sú sinice a tak radšej ostaňte na brehu. V prípade, že je voda celá kalná, alebo je kalná len v spodnej časti pohára, zdravotné riziko nehrozí, no voda kvalitná nie je. Rovnako musíte počítať aj s možnosťou kožných ekzémov.

Na čistotu vody myslite ešte pred odchodom. Urobiť tak môžete aj návštevou stránky Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky. Pravidelne v 2 týždňových intervaloch aktualizujú informácie o zdravotne nezávadných vodných plochách, kde sa môžete kúpať bez obáv. Ani počas chvíľ oddychu neprestávajte myslieť na to najcennejšie, čo máte – zdravie.


Máte lepšie skúsenosti s kúpaním sa na kúpaliskách alebo v jazerách? Na ktorom mieste sa zvyknete kúpať vy? Napíšte do diskusie pod článkom.

Zdroj: SITA, SITA, David
Odporúčame