Nástrahy pre sexuálny život po 50-ke: Všetko sa dnes už dá riešiť!

Muž

gettyimages

Kým u žien nastupuje menopauza, u mužov sa roky hovorilo o takzvanej andropauze. Z nových výskumov však vychádza, že tento koncept je už prekonaný a páry si môžu užívať spokojný sexuálny život aj po sedemdesiatke. To sa navyše spája s oveľa väčšou radosťou zo života. Aké nástrahy však s piatimi krížikmi na ľudí čakajú?

So sexom menej chorôb

Prospešnosť sexu potvrdzuje štúdia britskej Cambridgskej univerzity, v ktorej vedci analyzovali údaje týkajúce sa 6879 osôb v priemernom veku šesťdesiatpäť rokov. Ženy a muži, ktorí uvádzali, že v uplynulom roku pravidelne prevádzkovali sex, hodnotili celkovú pohodu, doslova radosť zo života, lepšie ako rovnako starí ľudia, ktorí uvádzali, že intímne vzťahy nemali.

Predchádzajúce výskumy ukázali, že časté sexuálne vzťahy sú spojené so sériou výhod pre dobrú duševnú i telesnú pohodu, lepšiu kvalitu života, a s menšou pravdepodobnosťou výskytu niektorých chorôb. Experti na ľudské zdravie by mali uznať, že starí ľudia nie sú asexuálni a že aktívny sexuálny život je spojený s lepšou pohodou,uviedol hlavný autor štúdie Lee Smith.


Mohlo by vás zaujímať: Sex po 50-tke môže byť lepší ako kedykoľvek predtým: Presvedčte sa sami


Aktívni aj v sedemdesiatke

V posledných desaťročiach sa sexualita radikálne zmenila, a to ako u mužov, tak u žien. Dnes je takmer bežné, že aj sedemdesiatnici majú svoj sexuálny život. Mnohí ľudia sa po päťdesiatke obávajú, že ich sexuálny život s partnerom už nebude taký ako predtým, pretože nastupujú nevyhnutné fyzické zmeny.

Biologický vek je dnes úplne iný ako u predchádzajúcej generácie. Aj v sedemdesiatich rokoch začína byť sexualita plne prežívaná vďaka terapii a liekom, ktoré ju umožňujú udržiavať bez ohľadu na fyzické zmeny spojené s vekom, uvádza Stefano Salvatore z kliniky San Raffaele v Ríme.

Problémy trápia ženy aj mužov

Podľa nedávnej štúdie z Austrálie má 50 percent žien v sedemdesiatich rokoch dobrý sexuálny život. Ženy sa stretávajú s problémom suchosti pošvy a zmenou tkanív, ktoré sa stávajú zraniteľnejšími. To vedie k niektorým problémom, predovšetkým k inkontinencii. Dnes však je k dispozícii liečba, ktorá zaisťuje optimálny výsledok.

U mužov neexistuje stav zodpovedajúci menopauze. „Koncepcia andropauzy je prekonaná, dnes sa hovorí o čiastočnej androgenetickej nedostatočnosti, ktorá je spojená s nízkou hladinou testosterónu,“ zdôrazňuje profesor Vincenzo Miron z Univerzity Federico II v Neapole.

„Pokles tohto hormónu môže byť spojený s nadváhou, malou fyzickou aktivitou, stresom a depresiami,“ dodáva. Aby muži vyriešili problém s erekciou, užívajú takzvané tabletky lásky. „Veľký problém tkvie v tom, že tieto lieky často kupujú na internete. Lepšie je obrátiť sa na lekára špecialistu, ktorý prevedie niektoré testy a potom rozhodne o terapii,“ hovorí Miron.


Mohlo by vás zaujímať: Sex po päťdesiatke: 5 dôvodov, prečo určite áno


Urológ pomôže

Je dôležité, aby sa muži po päťdesiatke obrátili s akýmkoľvek sexuálnym problémom na urológa. Rovnako tak je dôležité, aby nekupovali lieky na internete. Pokiaľ ide o praktické rady, najväčším nepriateľom erekcie je fajčenie, pretože nikotín uzatvára cievy vedúce do pohlavného údu. Pre zdravý sexuálny život je teda potrebné nefajčiť alebo s fajčením prestať. Okrem toho je žiadúce venovať sa pravidelne fyzickej aktivite. Nesmieme zabúdať ani na to, že v niektorých prípadoch sú problémy s erekciou príznakom nastupujúcej vážnejšej kardiovaskulárnej choroby, vysokého krvného tlaku či cukrovky. Problém s erekciou sa nesmie nikdy podceňovať, je potrebné ho prediskutovať s lekárom,uzatvára Miron.

Ste spokojní s vaším sexuálnym životom? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Milan, ČTK, Corriere della Sera
Odporúčame