Poznáte tento náučný chodník? Vedie popri časti jedinečného územia, najväčšieho v strednej Európe

žena s dieťaťom v prírode

Spoznajte zaujímavý náučný chodník (Zdroj: Freepik/freepik)

Nielen milovníkov turistiky poteší nápad na návštevu výnimočného náučného chodníka. Každá z 12 zastávok ponúka niečo zaujímavé. Ocitnete sa aj na výnimočnom území lesa, ktoré je najrozsiahlejšie v strednej Európe.

Náučný chodník nájdete v rámci katastra obce Dobrá Niva vo Zvolenskom okrese, no nie je pri ňom oficiálna turistická značka. TASR informoval starosta Milan Jakubík.

Opísal, že začína na námestí pri kultúrnom dome a má 12 zastávok s tabuľami. Záujemcovia sa počas nich dozvedia o minulosti obce, o jej architektúre, o zvykoch, prírode aj o krojoch. Trasa ďalej vedie z námestia na Mlynskú ulicu, popri Neresnici a železnici.

Chodník pokračuje popri Dobronivskom viadukte, Kopanici, chránenom areáli Gavurky a z nich späť na námestie. „Je to celoročný okruh a návštevníci sa vrátia na to isté miesto z druhej strany,“ uviedol s tým, že z Kopanice je krásny výhľad na Pliešovskú kotlinu.

Keď praje počasie, dá sa dovidieť až na Krížnu vo Veľkej Fatre a na Kremnické vrchy. Trasa má celkovo deväť kilometrov, prevýšenie je 190 metrov a patrí medzi tie nenáročnejšie. Prechod by mal podľa odhadu trvať približne tri hodiny. Chodník bol otvorený v roku 2022 a jeho zameranie je prírodovedné a historické.

Chránené územie Gavurky sa nachádza juhovýchodne od Dobrej Nivy. Zaberá unikátny a v strednej Európe najrozsiahlejší komplex zachovaného riedkeho pasienkového dubového lesa. Veľká časť areálu je v rámci jeho súčasného manažmentu znovu pasená či kosená. To slúži na zachovanie niekoľko stoviek viac než 200-ročných dubov. Ich mohutné koruny poskytujú životný priestor pre vtáctvo.

Starosta tiež podotkol, že v rámci mikroregiónu Pliešovská kotlina vznikla v minulosti cyklotrasa. Pospájali ňou obce a tiež trasy do Zvolena a Krupiny. „Každý rok sa u nás organizuje cyklovíkend, keď prejdeme všetky tieto trasy,“ dodal. Tento rok sa podujatie uskutoční na začiatku mája a môže sa na ňom zúčastniť aj široká verejnosť.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Nový okruh obľúbenej cyklotrasy vás povedie po stopách histórie: Prepojí dva krásne hrady

Vyhľadávate na turistiku náučné chodníky?

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame