Čo upozorní na nedostatočný pitný režim? Najmä seniori by si mali všímať tieto znaky na tele!

Staršia žena pije vodu z fľaše

V každom období období je pitný režim dôležitý (Zdroj: Freepik/freepik)

Väčšina seniorov trpí dehydratáciou, pretože podceňuje dôležitosť pitného režimu. Na nedostatok tekutín neupozorní len smäd, ale aj moč, koža a jazyk. Upozornila na to  Mina Bobocká, riaditeľka a primárka oddelenia dlhodobo chorých nemocnice v Bánovciach nad Bebravou.

Rizikovou skupinou sú starší

Seniori patria k obzvlášť rizikovej skupine. Ide zväčša o pacientov s viacerými chronickými ochoreniami, ktoré sa v kombinácii s nedostatočným pitným režimom môžu výrazne zhoršiť. „Pocit smädu vo všeobecnosti nie je dostatočným dôkazom toho, či človek pije dosť tekutín. Zvyčajne ho pociťujeme až vtedy, keď má telo vody naozaj nedostatok. Starší ľudia pritom smäd cítia ešte menej, následkom čoho sú na dehydratáciu náchylnejší,“ vysvetlila Bobocká.

„Starší ľudia užívajú množstvo liekov, ktoré organizmus zaťažujú, často ich trápi vysoká hladina sodíka, užívajú lieky na odvodnenie. Keď organizmus nie je dostatočne hydratovaný, hrozí nielen kolaps z dehydratácie, ale aj narušenie mnohých biologických procesov, ktoré v tele prebiehajú. To sa môže veľmi negatívne podpísať pod celkový zdravotný stav aj prognózy pacientov,“ upozornila lekárka.

Všímajte si tieto signály tela

Dehydrovaný človek menej produkuje moč, zvyšuje sa mu tep, znižuje krvný tlak a okysličenie krvi, ktorá je zároveň hustejšia a viac zaťažuje srdce. Seniori by nemali piť nárazovo, ale skôr menej a pravidelne. O stave hydratácie podľa nej veľa napovie samotné telo. „Moč by nemal byť koncentrovaný, jazyk suchý a biely a pokožka je pri dostatočnom pitnom režime elastická,“ uzavrela.

„Je potrebné, aby vodu mali stále po ruke, obzvlášť, ak majú problém s pohybom. Mám vo zvyku pacientom poradiť, aby si ráno napustili fľašu vody, lebo si tak vedia ľahšie skontrolovať, koľko tekutín vypili. Vhodné je tiež konzumovať ovocie, zeleninu a polievky, naopak čierny čaj, káva či alkohol dehydratáciu organizmu ešte zvýšia,“ priblížila Bobocká.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Chronické ochorenie obličiek: Ako ho rozpoznať, keď je v prvých štádiách bezpríznakové?

Ako sa vám páči náš magazín? Podeľte sa s nami o svoj názor


Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame