Chronické ochorenie obličiek: Ako ho rozpoznať, keď je v prvých štádiách bezpríznakové?

ochorenie pečene

Ako rozoznať ochorenie obličiek včas? (Zdroj: Freepik/stefamerpik)

Chronické ochorenie obličiek je v prvých dvoch štádiách v podstate bezpríznakové. Prejavovať sa začne zväčša od tretieho štádia, keď funkcie obličiek začínajú byť výrazne zhoršené. Lekárka Ľudmila Podracká na to upozornila pri príležitosti štvrtkového Svetového dňa obličiek, pričom apeluje na prevenciu.

Včasnej diagnostike pomôžu preventívne prehliadky

„Môžu sa objaviť močenie v noci, nechutenstvo, nepokoj, opuchy dolných a horných končatín, únava, slabosť, dýchavičnosť, nevoľnosti a zvracanie, hnačky, zvýšený krvný tlak, zmena farby moču. V neskorších štádiách sa ochorenie prejavuje aj vyrážkou, syndrómom nepokojných nôh, opuchmi viečok, svrbením tela, zápachom z úst a ďalšími príznakmi,“ skonštatovala Podracká.

Podľa lekárov je takéto ochorenie nevyliečiteľné, to však nemusí znamenať, že vám výrazne zhorší kvalitu života. Ide najmä o štádium, v ktorom sa naň príde. Odhaliť ho môžu práve včasné preventívne prehliadky. „Diagnostika spočíva vo vyšetrení moču na prítomnosť bielkoviny a v stanovení koncentrácie kreatinínu v krvi,“ vysvetlil lekár Adrián Okša.

Martin Demeš ako hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR pre oblasť nefrológie dodal, že úlohou obličiek je okrem filtrácie krvi aj úprava množstva vody v tele a udržiavanie  jej správneho pomeru, ako aj pomeru elektrolytov a kyslých a zásaditých látok v tele. „Majú svoj podiel na regulácii krvného tlaku a tiež napomáhajú s aktiváciou vitamínu D, čím sa významne podieľajú na absorpcii vápnika, a tým prispievajú k zdravým kostiam,“ dodal.


Ako sa vám páči náš magazín? Podeľte sa s nami o svoj názor


Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame