Začínate strácať pamäť a zle spávate? Na vine môže byť mozgová hmla

Mozgová hmla

Mozgovú hmlu môže spôsobiť aj stresujúci životný štýl (Zdroj: GettyImages)

Stalo sa vám v poslednej dobe, že sa cítite vyčerpaní, neviete sa poriadne sústrediť a do toho máte problémy s pamäťou či večerným zaspávaním. Za všetkým môže byť mozgová hmla, ktorá otupuje váš mozog. Vymaniť sa z týchto stavov môže byť vo vážnych prípadoch náročné. Ako sa nepríjemných pocitov zbaviť a čo robiť v prípade, že odporúčania lekára nepomáhajú?

V článku sa dočítate:

Čo je mozgová hmla?

Pojem mozgová hmla pochádza z anglického originálu brainfog. Ide o stav vašej mysle, počas ktorého je váš mozog akoby zahltený hmlou a kvôli nej nemôžete naplno pracovať. Na úvod treba priznať, že nejde o termín z medicíny, ale o ustálený výraz, ktorému však váš lekár rozhodne bude rozumieť a vie, čo v takom prípade robiť.

Táto „hmla v mozgu“ zapríčiňuje, že sa začínate cítiť dezorientovaní, neviete si zapamätať základné veci, máte problémy s koncentráciou a v ťažších prípadoch dokonca so samotným súvislým rozprávaním. Tieto stavy sú krátkodobé, často sa vracajú a človek ich zažíva čoraz častejšie.

Čo spôsobuje?

Mozgová hmla má viaceré nežiadúce príznaky. V prvom rade kvôli nej nedokážete zaspať, nakoľko vyvoláva insomniu, teda poruchy spánku. Nedostatok oddychu v podobe kvalitného osemhodinového spánku zapríčiňuje slabé sústredenie sa, ktoré vedie až k negatívnym myšlienkam a všeobecne aj k zlej nálade.

Toto všetko má za následok stres. Ten vám môže zdvihnúť krvný tlak. Mozgovú hmlu by si mali všímať najmä tehotné ženy, nakoľko v tomto štádiu prichádzajú na rad aj hormonálne zmeny. Spájajú sa s narúšaním kognitívnych funkcií, akými sú napríklad zapamätávanie, rozhodovanie alebo rozumné myslenie. Tento stav môže zapríčiniť nielen tehotenstvo, ale aj menopauza.

Prečo máte mozgovú hmlu?

Pojem mozgová hmla sa znovu rozšíril, keď prišla pandémiu kovidu. Nepríjemné dlhotrvajúce choroby, stavy obmedzovania a psychická nepohoda zapríčinili, že sa na príznaky spájané s hmlou pýta čoraz viac ľudí. Nejde však len o psychické problémy, ale aj pomerme dlhotrvajúce fyzické problémy.

Psychické problémy

Na mozgovú hmlu sú náchylní najmä ľudia, ktorí trpia výpadkami pamäte, teda pacienti s diagnózami ako skleróza multiplex, lupus alebo chronický únavový syndróm. Odhaduje sa, že približne polovica pacientov s týmito chorobami má problémy aj s pozornosťou, pamäťou či dokonca rozprávaním. Aj to sú príznaky, ktoré vyvolávajú mozgovú hmlu.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
VEĽKÝ PREHĽAD vitamínov: V ktorom jedle ich nájdete a ako pomáhajú vášmu organizmu?

Aktuálna situácia na Slovensku ale aj vo svete je podľa mnohých depresívna. Práve depresia môžu taktiež za toto neželané ochorenie. Zapríčiní nepokojný spánok, krátke a nepríjemné sny a nedostatok energie už od rána. Ak si myslíte, že by vám mohli pomôcť lieky, tak sa mýlite – váš stav môžu, naopak, ešte zhoršiť.

Telo je na určité chemikálie citlivé a spôsobujú mu nežiadúce účinky. Nejde pritom len o lieky na predpis, ale často aj tie voľnopredajné. Pred tým, ako skúsite problémy so spánkom, depresiou alebo zlou pamäťou riešiť medicínsky, poraďte sa vopred s lekárom, ktoré lieky sú vhodné a nemajú vplyv na správne fungovanie mozgu.

Fyzické problémy

Samostatnou kapitolou sú ľudia, ktorí žijú s rakovinou, liečia sa na toto ochorenie alebo ho v nedávnej dobe prekonali. Rakovina sa lieči chemoterapiami, ktoré na jednej strane zabíjajú bunky v nádoroch, no využívajú pri tom veľmi silné chemické látky. Mnohí ľudia, ktorí chemoterapiu podstupujú, sa sťažujú na horšiu psychickú kondíciu.

Tento fenomén dostal názov „chemo mozog“ a ide o označenie mozgu, ktorý je v štádiu chemoterapie. Lieky ho priamo ovplyvňujú a človek si nielenže nedokáže pamätať novonadobudnuté skúsenosti, ale aj informácie, ktoré dávno vedel – napríklad dátum svojho narodenia či mená vnúčat. Takýto človek ostáva často na okraji spoločnosti a jeho stav sa bez blízkych zlepšiť nedá.

Značne obmedzený život

Pochopiteľne, mozgová hmla ovplyvňuje najmä mozog. Práve ten má na starosti motoriku a dáva do pohybu vaše telo. Mozgovú hmlu nemusíte pociťovať len na svojej zhoršenej psychickej stránke, ale všímať si to môžete na zmene jedálneho lístka a vašej váhe.

Nie je to „len v hlave“

Stres a depresia majú za následok zmenu životosprávy, aj keď to sami nemusíte chcieť. V tomto prípade existujú dva prípady extrémov s rovnakým menovateľom. Jeden je nedostatok živím spôsobený nedostatočným prijímaním stravy. Váš jedálniček môže byť dobre vyskladaný, ale ak váš mozog zablokuje receptory na prijímanie stravy a nejete dostatočne veľa, váha vám môže začať rýchlo klesať (samozrejme, na úkor zdravia).

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Všetko o dedičskom konaní: Ako spísať závet a za akých podmienok môžete potomkov vydediť?

Druhým extrémom spojeným s nedostatkom živín je prejedanie sa nezdravými kalorickými jedlami. Síce prijímate dostatok stravy (a často viac, ako by ste mali), no práve veľký obsah kalórií zapríčiní rapídny nárast váhy a tuku na tele. Oba prípady nie sú dobré.

Riešením môže byť prinútiť sa k pohybovým aktivitám, po ktorých odmeníte vaše telo pestrou stravou s primeraným množstvom kalórií. Mozog aktivitou okysličíte a možno prídete aj na nové myšlienky. Netreba pritom zabehnúť maratón, na úvod stačí aj prechádzka svižnejším tempom alebo zopár cvikov na záhrade.

Skryté zápaly

Mozgovú hmlu môže vyvolať aj nedoliečená choroba, čo sme spomínali aj s nedávnym problémom rozšíreného kovidu. V dnešnom uponáhľanom svete to však nemusí byť len ochorenie, ale napríklad aj neliečený krvný tlak znásobovaný rýchlym pracovným tempom a preťažovaniu fyzických limitov.

Prejaviť sa môžu skryté zápaly. Ide o príčiny neliečených chorôb, najmä tých chronických. Skrytý zápal je akoby odpoveď organizmu na stav, kedy aj napriek neliečenému zdravotnému problému preťažujete telo (najmä po fyzickej stránke). Príznaky nemusia byť okamžité, prejaviť sa môžu aj o niekoľko týždňov či mesiacov.

Ako sa zbaviť mozgovej hmly?

Mozgovej hmly sa rozhodne budete chcieť zbaviť. Zosumarizovali sme pre vás v piatich bodoch tipy, ako sa proti nemu účinne brániť. Myslieť treba na psychickú pohodu, ale aj aktívny životný štýl.

Začať treba stravou

Hovorí sa, že ste to, čo jete. Čudovali by ste sa, ale vyvážená strava má vplyv aj na vašu psychickú pohodu. Vytvorte si jedálniček, ktorý bude obsahovať dostatočne veľa mäsa (alebo jeho náhrady, prípadne rýb), zeleniny a ovocia. To však nie je všetko. Počas mozgovej hmly sa bol u ľudí zaznamenaný najmä nízky príjem vlákniny. Obsahujú ju najmä chia semiačka, mandle, fazuľa, z obilnín raž a špalda, ale aj chutné avokádo, maliny či sušené slivky a hrozienka.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Ako si založiť živnosť? Poradíme vám, ako správne vystavovať faktúry aj kedy zvoliť virtuálne sídlo

Pohodlný spánok

Spánok je svojím vlastným pojmom, ak ide o dobré psychické zdravie. Ideálne by ste mali každú noc spať nepretržite 7 až 9 hodín. Stimulantmi (napríklad energetickými nápojmi alebo liekmi) túto energiu nedoplníte a mozog neoklamete. Dlhotrvajúci nerušený spánok vám môže doručiť najmä aktívny život. Aj počas svojich voľných dní či víkendov vyviňte aspoň krátku aktivitu (napríklad prechádzku). Odporúčame nastaviť si spánkový režim, teda zaspávanie a vstávanie, na rovnaký čas cez týždeň aj cez víkend.

Socializácia a cvičenie

So psychickými problémami vám pomôže aj socializácia. Každý patrí do nejakého kolektívu. Stretávajte sa s priateľmi či s rodinou, zúčastňujte sa rôznych akcii – jednoducho buďte medzi ľuďmi. Najlepšie je socializovanie spojiť so samotným cvičením. Mnohé (aj dedinské) kultúrne domy organizujú pravidelné spoločenské aktivity – napríklad výlety, vychádzky či kurzy jogy alebo iné skupinové cvičenia. Na jednej strate budete mať pohyb, na druhej si nájdete nových priateľov.

Sebadôvera

Najmä starší ľudia majú často problémy so sebadôverou. Veriť si v dnešnom uponáhľanom svete je zložité, najmä ak nielenže nerozumiete nových technológiám, ale niekedy dokonca ani slovníkom svojim detí či vnúčat. Niektorí odborníci odporúčajú na nadobudnutie sebadôvery začlenenie sa do vybraných komunít, ale aj rozumové cvičenia v súkromí – napríklad lúštenie krížoviek či sledovanie kvízov v televízii.

Ak nič nepomáha, ostáva posledné riešenie

Lieky by mali byť až na poslednom mieste. Ak sa vám nedarí ani zdravým životnom štýlom, aktívnym cvičením a socializáciou zbaviť príznakov mozgovej hmly, je načase vyhľadať lekára. Ten vám môže predpísať lieky, ale pravdepodobné taktiež je, že vás pošle za psychiatrom. Posedenia u špecialistu rozhodne nie sú hanbou a ak vám môže pomôcť, nemáte sa čoho báť. Študujú roky, aby len na základe vašich výpovedí zistili, čo vás trápi a vedeli vám poradiť.

Zažili ste už mozgovú hmlu?

 

Zdroj: plnielanu.sk, eduworld.sk, zdravie.sk
Odporúčame