Úpal môže mať rýchly spád: Urobte si jasno v príznakoch aj prvej pomoci

Zrelá žena v horúcom lete s fľašou vody

V týchto dňoch opäť náhle odštartovali tropické dni (Zdroj: GettyImages)

V týchto dňoch opäť náhle a nečakane odštartovali tropické dni. Veľmi vysoké teploty, ktoré sa šplhajú až k 40 stupňom si môžu vyžiadať nepríjemnú a niekedy aj nebezpečnú daň v podobe tepelného alebo slnečného úpalu či úžehu. Poďme sa pozrieť, aké sú príznaky, rozdiely a rýchla pomoc.

Úpal je kolaps

Väčšina ľudí si ho vysvetľuje ako následok frajeriny a nadmerného vystavovania sa slnečným lúčom bez čiapky či trička. Úpal je však kolaps z tepla a slnečné žiarenie len zosilňuje nepríjemné príznaky. Vzniká pri dusnom sparne a horúcom počasí bez vetra.

Ľudské telo sa pri ňom nedokáže vyrovnať s okolitou teplotou a telesná teplota prudko stúpa, počas 15 minút až na 41 °C. Prejaví sa dehydratáciou, únavou či zrýchlením pulzu. Človeku je na vracanie, krúti sa mu hlava, je unavený, môže blúzniť a mať vidiny. Postihnutý pociťuje nesmierny smäd, je horúci a červený do tváre. Bez rýchlych opatrení odpadáva a môžu nastať kŕče, bezvedomie až smrť.

Úžeh sa prejaví neskôr

Ide o ľudovo známy stav, ktorý nastáva po priamom účinku slnka na nechránenú hlavu či telo. Prejaví sa obdobne ako úpal. Nebezpečné sú ale mozgové príznaky, pretože práve mozog je na prudké slnko extrémne citlivý. Typické sú preto aj príznaky podráždenia mozgových blán a stuhnutie šije. Ohrození sú najviac ľudia s málo vlasmi a malé deti. Príznaky sa dostavujú oneskorene, teda v noci alebo ráno po pobyte na slnku.


Mohlo by vás zaujať: Zvládnite slnko a teplo v pohode: Stačí dodržať pár zásad a úpal sa vám vyhne


Konajte rýchlo

Prvú pomoc treba poskytnúť okamžite. Zapamätajme si tri slová – chlad, vlhkosť a tekutiny. Postihnutého premiestnime do chladnej miestnosti a usadíme do polosedu. Ochladzujeme ho studenými zábalmi a sprchou. Rýchly pokles teploty totiž môže spôsobiť zlyhanie srdca. Najlepšia je teplota prostredia okolo 18 °C. Postihnutému dávame piť obyčajnú vodu s lyžičkou soli na 1 liter. Nepodávame žiadne lieky. V prípade bezvedomia alebo akýchkoľvek komplikácií voláme záchranku.

Prevenciou je hydratácia

Najlepšie čistou vodou alebo neochutenými minerálkami. Vyvarujte sa kofeínovým a alkoholickým nápojom, pretože tie zvyšujú odvodnenie organizmu. Dbajte tiež na neustále nosenie pokrývky hlavy a slnečných okuliarov s UV filtrom. Vhodné je nosiť ľahký a vzdušný odev svetlých farieb.

Zabezpečte v miestnostiach dostatočné vetranie, hlavne ráno a večer, kedy je vzduch sviežejší. S rozumnou mierou používajte klimatizácie a ventilátory. Vyvarujte sa, pokiaľ môžete, pobytu na priamom slnku medzi 11. a 15. hodinou. Cvičenie či inú ťažkú fyzickú záťaž odložte na skoré ranné alebo neskoré večerné hodiny. Sprchujte sa vo vlažnej, nie príliš horúcej, či naopak, studenej vode.

S úctou,

MUDr. Michal Scheibenreif


Na vaše otázky odpovedá MUDr. Michal Scheibenreif, absolvent Lekárskej fakulty Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave

MUDr. Michal Scheibenreif
Zdroj: fotohrdlicka.sk

Chcete čítať viac takýchto článkov? Sledujte nás aj na Facebooku!

Zdroj: slovenskypacient.sk, ftn.cz, zdravoteka.sk, plnielanu.sk
Odporúčame