Chcete spať ako v bavlnke? Pred spaním odporúčame nejesť ťažké jedlá, či vyvetrať si v miestnosti!

žena chce spať ako v bavlnke a leží v posteli

Kvalitný spánok ovplyvňuje viacero faktorov (Zdroj: Pexels/cottonbro studio)

Kvalitu spánku môže ovplyvňovať niekoľko faktorov. Keď chcete spať ako v bavlnke, pred spaním sa odporúča nejesť ťažké jedlá, vyvetrať si v miestnosti či nepozerať do mobilu. „Necvičiť tesne pred spaním a zabezpečiť pokoj,“ priblížila všeobecná lekárka pre dospelých Júlia Zahnašová.

Čerstvý vzduch pomáha spať ako v bavlnke

Aj vedecké výskumy dokazujú, že bez čerstvého vzduchu sa človek dobre nevyspí. Príčinou je oxid uhličitý CO2, ktorého nadmerné množstvo spôsobuje bolesť hlavy a rannú únavu. Vytvára sa pri dýchaní a najefektívnejším spôsobom ako mu predchádzať, je dostatočné a vhodné vetranie. Ideálna teplota vzduchu v miestnosti, v ktorej spíme by preto mala byť 17 ºC až 20 ºC a tiež vhodnú vlhkosť miestnosti od 40 do 60 %.

Dĺžka spánku je individuálna

Kávu by si ľudia mali dopriať do 17.00 h. Podľa Zahnašovej je dĺžka spánku individuálna, priemerný čas je šesť a pol až deväť hodín. „Taktiež je to rôzne u ľudí v iných vekových skupinách,“ podotkla. Doplnila, že malé deti spia desať až 14 hodín, u mladých sa skracuje na šesť až osem hodín a starších ľudí približujúcich sa k šesťdesiatke môže byť čas spánku päť až sedem hodín.

Kvalitu spánku ovplyvňuje viacero faktorov

„Na kvalitu spánku dobre vplýva šport a celkovo pohyb na čerstvom vzduchu. V rámci spánkovej hygieny a lepšieho spánku sa odporúča chodiť spať a vstávať v podobných časových intervaloch,“ odporučila Zahnašová. Negatívne na spánok podľa nej vplýva stres či pitie alkoholu.

„Kvalita spánku je znížená aj syndrómom spánkového apnoe s poruchami dýchania počas spánku, kde hrozí aj rozvoj kardiovaskulárnych chorôb a ohrození sú najmä obézni pacienti,“ priblížila. Spoznať ho je možné u ľudí s hlasitým chrápaním, prerušovaným s tichými pauzami. „Práve títo ľudia trpia nadmernou únavou počas dňa, zaspávaním počas dňa a nevýkonnosťou,“ doplnila.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Umenie žiť tu a teraz sa dá naučiť: Ako trénovať mindfulness a byť šťastnejší?

Prírodné doplnky pomôžu, ale dlhodobé užívanie sa neodporúča

Pri problémoch so zaspávaním je podľa nej najúčinnejšie, ak sa vyriešia rodinné aj pracovné problémy, ktoré spôsobujú stres. „Ak sú to psychické problémy vážnejšieho charakteru, posielam pacienta k psychiatrovi na nastavenie liečby,“ uviedla.

Na pomoc so zaspávaním podľa nej existujú aj prírodné doplnky, ako napríklad z levandule lekárskej, bylinkové čaje či melatonín. „Lieky ako hypnotiká pri poruchách spánku sú návykové a mali by byť užívané maximálne jeden mesiac,“ priblížila s tým, že je to napríklad pri úmrtí v rodine či strate zamestnania. Zároveň sa nesmú užívať dlhodobo a nedokážu vytvoriť kvalitný spánok, spánok je plytký.


Ako sa vám páči náš magazín? Podeľte sa s nami o svoj názor


Zdroj: plnielanu.sk, TASR, interiermagazin.sk
Odporúčame