Slnečnice: Cez klasické žlté kvety až po exotické odrody, tieto veselé kvety sú všestrannejšie, než si myslíte!

slnečnice

Slnečnice sú naozaj obdivuhodné rastliny, na svete ich existujú desiatky zaujímavých druhov (Zdroj: Freepik/yanadjana)

Slnečnice sú jedným z tých druhov rastlín, ktoré sa hodia naozaj kdekoľvek. Esteticky sú okázalé a oslnivé, nenáročné na pestovanie, s naozaj dobrou odolnosťou voči suchu a škodcom. Môžete ich vypestovať desiatky, a to najmä zo semien, ktoré vám ostali napríklad z minulého roka.

Dôvod, prečo nie sú až také populárne, ako by si zaslúžili, je ten, že len málo ľudí si uvedomuje ich obrovskú rozmanitosť. Slnečnice nie sú len obrie žlté kvety, ktoré si človek okamžite vybaví. Dajte im tento rok šancu a vysaďte ich na slnečné miesto, aby vám mohli robiť radosť počas nadchádzajúceho teplého obdobia.

Špeciálna zelená odroda

Druh Sun Fill Green má zaujímavú genetickú mutáciu, ktorá spôsobila, že slnečnica neprodukuje okvetné lístky. Má len zelené lístky, ktoré za normálnych okolností zostávajú skryté. Vyzerá ako kríženec medzi artičokom a obyčajnou slnečnicou s naozaj exotickým vzhľadom. Rastlina môže dosahovať temer dva metre, preto je ideálna pre aranžérov kvetov. Zároveň má veľmi dlhú životnosť.

Všetky odtiene žltej

Slnečnice plnokveté, alebo inak zvané aj Teddy Bear, majú taktiež genetickú zvláštnosť. Táto zaujímavá odroda produkuje stovky drobných okvetných lístkov s hustou textúrou a celá hlava slnečnice je nimi doslova preplnená. Aj ľudia, ktorí sa zvyčajne vyhýbajú príliš veľkému množstvu farieb, sa ňou nechajú očariť. Dosahuje približne jeden a pol metra a rastie veľmi rýchlo.

Vyhrajte sa aj s ďalšími farbami

Odroda Black Magic má okvetné lístky sýto bordovej farby s tmavým, až čiernym stredom. Ďalším farebným variantom je odroda Ms. Mars s ružovými až tmavočervenými lupienkami, ktoré plynulo prechádzajú do zaujímavého farebného ombré. Tieto druhy nedosiahnu výšku viac ako 60 cm, vďaka čomu sú ideálne napríklad na terasu do kvetináča.

Pestujte ich zaujímavejšie

Existuje však aj jeden jednoduchý spôsob, ako dramaticky zmeniť vzhľad slnečnice – a to ani nemusíte hľadať jej pozmenené odrody či varianty. Jednoducho ich pestujte inak. Zaštipnite rastúce špičky slnečníc koncom mája. Rastliny tak budú kvitnúť do bočných púčikov, čím sa vytvoria mohutnejšie, rozvetvenejšie exempláre nie s jedným obrovským kvetom, ale s viacerými menšími.Zdroj: guardian.com, plnielanu.sk
Odporúčame