Aj na liekoch si môžete vypestovať závislosť: Dokážete rozpoznať ich riziká?

Senior

gettyimages

Začína sa to úplne nenápadne. Lekár vám predpíše na váš zdravotný problém liek a vám sa čoskoro uľaví. Pri najbližšej príležitosti po ňom siahnete opäť. A o chvíľu si už nedokážete predstaviť, ako by ste to zvládali bez jeho pomoci.

Počet liekových závislostí vraj rapídne stúpa. Na svedomí to má široká a ľahká dostupnosť liekov, ktorá vedie k ich nadmernej spotrebe. Ľudia si často neuvedomujú, že pravidelná a nadmerná konzumácia určitých liekov môže vyvolať silnú závislosť.

Závislým sa pritom môže človek stať nielen od voľne predajných liekov, ale aj od liekov na predpis. Lekári totiž niekedy podcenia možnosť vzniku závislosti, vo veľkom pracovnom vyťažení prehliadnu zvýšený záujem pacienta o niektorý druh lieku. Často býva problémom aj to, že jeden a ten istý liek pacient dostane predpísaný od viacerých lekárov.

Psychická aj fyzická

Liekovej závislosti sa vo farmaceutickom žargóne hovorí adikcia. Pod týmto pojmom sa označuje neuvážené užívanie liekov, ktoré spôsobuje poškodenie telesného i duševného zdravia. Často vedie až k úplnému rozkladu osobnosti.

Mnoho ľudí si pod termínom lieková závislosť predstaví narkomana, ktorý lieky kombinuje s drogami či alkoholom. V skutočnosti sa však závislým od liekov môže stať ktokoľvek.

Samozrejme, vzniku závislosti sa netreba obávať zakaždým, keď vám lekár predpíše nejaký liek. Dochádza k nej až vtedy, keď užívanie lieku nedokážeme kontrolovať, keď napriek negatívnym dopadom s užívaním liekov nevieme prestať.

Závislosť od liekov pritom môže byť psychická, keď má človek nekontrolovateľnú a neodolateľnú potrebu liek užiť, ale aj fyzická, kedy už výnimkou nie sú ani abstinenčné príznaky. V súvislosti so závislosťou na liekoch sa hovorí aj o tzv. tolerancii – vtedy si naše telo na liek zvykne tak, že potrebujeme stále vyššie a vyššie dávky.


Mohlo by vás zaujímať: Pozor kedy a ako beriete lieky: Vyvarujte sa častým chybám


Kto je ohrozený? 

K najviac predpisovaným liekom na Slovensku patria lieky na bolesť, proti nespavosti a na zmiernenie úzkosti a nervozity. A práve k liekom, ktoré ovplyvňujú bolesť, náladu a správanie, vzniká závislosť najčastejšie.

Pozor by si teda mali dať pacienti so stredne ťažkými až ťažkými bolesťami a pacienti s chronickou bolesťou, ktorí užívajú opioidné analgetiká. Závislosti vznikajú tiež od liekov ovplyvňujúcich funkcie centrálneho nervového systému, ako sú antipsychotiká, antidepresíva, anestetiká či lieky na Parkinsona a proti epilepsii. Hrozba závislosti je aj pri psychostimulanciách, ktoré sa používajú na liečbu porúch pozornosti či porúch spánku.

Pozor však – závislosť si môžete vypestovať aj na lieky, ktoré bežne kúpite v lekárni bez receptu. Vedeli ste, že závislými sa môžete stať napríklad od kvapiek do nosa, preháňadiel či liekov proti alergii?

Ako závislosť od liekov rozpoznáme?  

Čo presne k liekovej závislosti vedie, odborníci doteraz nevedia. Do úvahy treba brať individualitu každého človeka, jeho fyzické dispozície a psychické vlastnosti, jeho povolanie aj životný štýl.

Jedinci s psychickými problémami sú k vzniku závislosti náchylnejší, rovnako ľahšie jej podľahnú ľudia v každodennom strese či ľudia trpiaci dlhodobými ochoreniami spojenými s chronickou bolesťou.

Príznaky závislosti od liekov sú podobné tým, ktoré poznáme pri drogách či alkohole. Nervozita alebo naopak povznesená nálada, zmenený slovný prejav, sluchové či zrakové halucinácie, nepokoj, potenie, sucho v ústach, tráviace ťažkosti, búšenie srdca, poruchy so spánkom či v sexuálnej oblasti – to všetko môže poukazovať na to, že ide o liekovú závislosť. Hlavným príznakom je však jednoznačne to, že postihnutý nedokáže s užívaním lieku prestať.


Mohlo by vás zaujímať: Nech nie sú lieky vašou prvou voľbou


Ako tomu predísť?

V prvom rade platí, že by sme nikdy nemali užívať lieky, ktoré nám lekár nepredpísal. Liek, ktorý má niekomu pomôcť, môže totiž inému naopak uškodiť. Samoliečba vie byť veľmi nebezpečná a nielen z hľadiska liekovej závislosti.

Len lekár vie posúdiť, či prínosy predpísaného lieku prevýšia prípadné riziká. Pri kúpe  voľnopredajných liekov je zasa vhodné poradiť sa s lekárnikom a dodržať ním odporúčané dávkovanie aj dobu užívania.

Ak zdravotný problém pretrváva, potom je načase vyhľadať lekára. Každý človek by mal mať na pamäti, že lieky môžu byť dobrými pomocníkmi na ceste k uzdraveniu, no môžu sa stať aj vážnym problémom, ak ich užívame svojvoľne, nadmerne či dlhodobo.

Liečba prípadnej závislosti patrí do rúk psychiatra a keďže na jeho návštevu nepotrebujeme výmenný lístok, vyhľadať ho môžeme kedykoľvek.


Stretli ste sa už so závislosťou na liekoch? Podeľte sa o svoje skúsenosti s ostatnými čitateľmi v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Miroslava
Odporúčame