Umenie žiť tu a teraz sa dá naučiť: Ako trénovať mindfulness a byť šťastnejší?

Mindfulness

Mindfulness je schopnosť jasnejšie vnímať a uvedomovať si udalosti v prítomnom okamihu (Zdroj: GettyImages)

Naše myšlienky bývajú počas dňa rozlietané. Myslíme na množstvo vecí naraz, vŕtame sa v minulosti a plánujeme budúcnosť. A nejde vôbec o nejaké veľké premýšľanie o živote, ale úplne o tie najbežnejšie veci: či sme nezabudli nachystať dieťaťu desiatu alebo poslať nášmu študentovi peniaze, kedy sme to vlastne objednaní ku kaderníčke a čo ešte máme cestou z práce nakúpiť na večeru… Pri tom všetkom úplne zabúdame žiť v prítomnosti a doslova si vychutnať okamih „tu a teraz“.

Určite to poznáte tiež. Sme zavalení povinnosťami, a keď večer padneme do postele, vlastne ani nevieme, ako sme ten deň prežili. Len ťažko v ňom vieme nájsť okamih, kedy sme sa zastavili a naplno si uvedomili prítomnosť. Táto schopnosť sa nazýva „všímavý stav mysle“, alebo cudzím slovom „mindfulness„.

Aká je v dnešnom uponáhľanom živote dôležitá, si uvedomujú aj viacerí zamestnávatelia, ktorí v posledných rokoch začali svojim zamestnancom platiť kurzy zamerané na všímavosť mysle. Patria k nim napríklad spoločnosti Apple, Starbucks či Google.

Čo to vlastne je?

Mindfulness je vedomé prežívanie prítomného okamihu. Je to stav, kedy sme sami so sebou a vnímame svet v nás a okolo nás práve teraz, v tejto chvíli. Je to schopnosť spomaliť sa, porozhliadnuť sa okolo seba, všímať si to, čo bežne nevidíme. Schopnosť sústrediť sa na zvuky, farby, vône, aj na vlastné pocity.

Základom je nič nehodnotiť a neposudzovať, len byť otvorení a jednoducho vnímať. Všímať si svoje zmysly, telesné pocity, dych i emócie. Keď zharmonizujeme vonkajší a náš vnútorný svet, prichádza pocit pokoja. Niektorí vedci tvrdia, že schopnosť byť v prítomnosti a prežívať prítomný okamih je úzko spojená s pocitom šťastia.

Potvrdil to aj výskum amerického profesora psychológie a psychiatrie Richarda J. Davidsona. Ten dlhšiu dobu sledoval účastníkov svojho pokusu pomocou magnetickej rezonancie mozgu. Ukázalo sa, že mozgové centrum pozitívnych emócií, ukryté v ľavej prefrontálnej kôre, ktoré sa aktivuje, keď prežívame pocity spokojnosti, radosti a šťastia, sa aktivuje aj v prípade, keď sme v stave prežívania prítomného okamihu.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
10 zaujímavostí o princeznej Diane, ktoré prekvapia: Popôrodná depresia, rapídne chudnutie či tajný hrob

Tréning ako na husliach

Davidson je presvedčený, že človek sa šťastiu dokáže naučiť. Podľa neho sú to rovnaké zručnosti, ako keď sa učíme hrať na hudobný nástroj alebo lyžovať či korčuľovať.  Šťastie je skrátka zručnosť, ktorá vyžaduje prax a čas, a myseľ naň možno trénovať. Ak sa dokážeme dopracovať k skúsenosti prítomného okamihu, dopracujeme sa aj k pocitu spokojnosti a vnútorného šťastia.

Lenže ako na to? Ako získať aktívnu kontrolu nad svojou mysľou a prežívaním? Autor programu MBSR (mindfulness based stress reduction), molekulárny biológ Dr. Jon Kabat-Zinn z lekárskej fakulty University v Massachusetts, odporúča najmä meditáciu. Tá nám môže pomôcť získať kontrolu nad rozlietanými myšlienkami. Schopnosť byť si vedomí svojich myšlienok, emócií a pocitov, a vnímať čo sa deje v nás a okolo nás, sa však dá cibriť aj inými spôsobmi:

  • Sústreďte sa na dýchanie. Je to vhodné obzvlášť vtedy, keď cítite silné emócie.
  • Vnímajte aj tie najmenšie impulzy, ktoré vás v danom okamihu obklopujú, teda zvuky, farby a vône, ktoré si za normálnych okolností nevšímate.
  • Venujte pozornosť fyzickým pocitom svojho tela, keď je v pokoji.

John Kabat-Zinn hovorí, že každý človek má určitú úroveň všímavosti, podobne ako má určité IQ či EQ. Čím vyššiu schopnosť vnímavosti máme, tým efektívnejšie a rýchlejšie zvládame psychické procesy v nás a tým lepšie sme schopní eliminovať negatívne zážitky a emócie. Všímavosť ako všeobecná schopnosť sa však dá neustále zdokonaľovať tréningom. Keď sa zvýši naša všímavosť, zlepší sa aj naša vyrovnanosť a sebavedomie.

Stačí si nájsť chvíľu pre seba, v pokoji si sadnúť, poobzerať sa okolo a naplno vnímať. Tréning všímavosti nás naučí autentickému prežívaniu samých seba v každodennej realite a pomôže nám ľahšie sa vyrovnať so stresom.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Pravdivý príbeh: Roky som čakala na jednu jedinú otázku, skončila som pre ňu na psychiatrii

Odbúra napätie, pomáha pri sústredení

Ľudia, ktorí minfulness alebo všímavý stav mysle trénujú, sú sústredenejší než tí, ktorí sa mu nevenujú. Dokážu sa vyhnúť rozptýleniu a svoju pozornosť v danom okamihu sústrediť len na jedinú vec. Prínosov však je oveľa viac. Mindfulness uvoľňuje stres a napätie, pretože nás dostáva z nepokoja do stavu pokoja a jasnej mysle.

Okrem toho zvyšuje kreativitu, emocionálnu inteligenciu, posilňuje vzťahy. Ak chcete skoncovať s úzkosťami, depresiami, prepracovanosťou, a nájsť pokoj a radosť, stačí len začať s tréningom.


Ako sa vám páči náš magazín? Podeľte sa s nami o svoj názor


Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame