Krásna tvár aj bez skalpela? Vyskúšajte tvárovú gymnastiku!

Radosť

gettyimages

S vekom nám na tvári pribúdajú vrásky. Patria k starnutiu a schopnosť zmieriť sa s nimi je považovaná za umenie. Prečo však ich príchod aspoň o pár rokov neoddialiť? Veda dnes ponúka množstvo možností a metód, ako si hladkú pleť bez vrások zachovať čo najdlhšie. Úplne najúžasnejšie však je, že prejavy starnutia na pokožke môžeme eliminovať aj bez skalpela. Stačí nám na to len 15 minút trikrát do týždňa.

Počuli ste už o tvárovom cvičení, tvárovej gymnastike či tvárovej joge? Ide o súbor cvičení, ktoré navrhli odborníci na posilňovanie svalov tváre a krku. Výsledkom sú plné kontúry, zmiernenie existujúcich vrások a prevencia v tvorbe nových.

Tvárovým cvičením môžeme odstrániť kruhy a vačky pod očami, dvojitú bradu, vrásky medzi nosom a kútikmi úst (tzv. nazolabiálne vrásky) a môžeme ním dosiahnuť celkové spevnenie a ozdravenie svojej pokožky.

Pravidelnosť a správna technika

Samozrejme, celkom zadarmo nie je nič. Teraz však nemáme na mysli financie – tie naozaj v tomto prípade nepotrebujeme. Čo budeme ale určite potrebovať, je trocha času a ozrejmenie si správnej techniky. Pretože práve toto je investícia, bez ktorej sa pri tvárovom cvičení nezaobídeme. „Tvárové cvičenie si zautomatizujete rovnako ako akúkoľvek inú úlohu dňa. Najjednoduchšie je určiť si deň a čas (ráno, napoludnie alebo večer), kedy si zacvičíte naraz celý program a všetky svaly na tvári. Navyše, vďaka jednoduchému nastaveniu času, kedy a venujete sama sebe, budete mať skvelý pocit, že ste svojej tvári a krku dali to najlepšie,“ vysvetľuje certifikovaná lektorka tvárového cvičenia Maja Švábiková na svojej stránke tvarovecvicenie.sk.


Mohlo by vás zaujímať: Hladšia pleť a menej vrások? Pomožu masky, tvárová gymnastika aj pitný režim


Ako to funguje?  

Programov tvárového cvičenia je viacero, Maja je odborníčkou na CFF (Carolyn’s Facial Fitness). Toto tvárové cvičenie vytvorila Carolyn Claves pred 20 rokmi a doteraz má tisícky spokojných zákazníčok a zákazníkov po celom svete. Zaujímavosťou je, že Carolyn začala cvičiť v 50-ke. Dnes má 70, vyzerá úžasne, a patrí medzi najznámejšie osobnosti v oblasti tvárovej gymnastiky nielen v USA.

Princíp tvárového cvičenia je jednoduchý: svaly na tvári a ich pohyb sú založené na rovnakom princípe ako svaly zvyšku tela. Ak teda chceme posilniť či spevniť telo alebo tvár, budeme postupovať rovnako.

„Základom je pravidelný tréning, posilňovanie tváre. Svaly na tvári sú spojené s pokožkou, vďaka tomu môžeme mimikou vyjadrovať rôzne pocity. Keď precvičujeme tvár, prekrvujeme ju a zlepšujeme prúdenie lymfy,“ píše M. Švábiková. Účinnejšie je toto cvičenie aj preto, lebo si pri ňom pomáhame aj prstami, a tak masírujeme pokožku a súčasne pôsobíme na svaly a kosti.

Mladšia a krajšia – poležiačky

Starnutím nám kosti afrofujú, a to sa prejavuje aj na tvári. Strácame kontúry sánky, lícnej kosti, očných štrbín. Pomocou tvárového cvičenia regenerujeme nielen všetky vrstvy kože, ale aj svaly a kosti.

„Pri cvičení celého programu, ktorý zahŕňa 28 cvikov a masáž po cvičení, dosiahneme nádherný prirodzený a rovnomerný vzhľad tváre a krku. Žiadne nevyvážené a neprirodzené kontúry tváre ani jamky pod líčkami. Cviky pritom odcvičíte skutočne rýchlo – celkový čas aj s masážou je 15 minút,“ sľubuje Maja Švábiková.

Navyše, na rozdiel od bežnej tvárovej gymnastiky sa tento program sa cvičí celý poležiačky. Jednoducho, dokonalá regenerácia. Maja tvrdí, že váš svet sa vďaka tvárovému cvičeniu zmení – budete sa cítiť krajšie, zvýši sa vaše sebavedomie, a vašu zmenu bude registrovať aj okolie.

Základné cviky podľa tvarovecvicenie.sk:


Mohlo by vás zaujímať: Zdravá strava, zdravé cievy: Prospieva im aj smiech a jednoduchá gymnastika


1. Stračie nôžky

Cieľ: cvik vyhladzuje mimické vrásky okolo očí. Spevňuje očný sval Orbicularis oculi. 

Brušká palcov, smerujúce dolu, položte na vonkajšie kútiky očí. Ostatné prsty sú jemne položené na vrchu hlavy. Oči pevne zatvorte a palcami kĺžte od vonkajších kútikov očí smerom ku spánkom. Počítajte do 5. Opakujte 10-krát. Na začiatok sa odporúča vyvíjať veľmi mierny tlak na jemnú pokožku okolo očí. Tiež použite krém. Časom pokožka spevnie a môžete cvik cvičiť bez krému. Pokožku si nenatiahnete, pokiaľ budete prstami kĺzať po NAPNUTOM svale.

2. Zhyby so spodnými viečkami

Cieľ: cvik spevní pokožku pod očami a odstráni tmavé kruhy, opuchy

Z ukazováka a prostredníka na oboch rukách urobte znak písmena V a priložte ich na oči tak, aby boli prostredníky na vnútorných a ukazováky na vonkajších kútikoch očí. Držte pevne a jemne. Iba spodné viečka dvíhajte smerom nahor. Hornými viečkami nehýbte. Opakujte 10-krát. Pri 10. raze držte spodné viečka čo najviac napnuté a počítajte do 40. Ak aj nie ste schopné zo začiatku dvíhať iba spodné viečko, pokračujte v cvičení, časom to zvládnete.

3. Tlaky jazykom

Cieľ: veľmi účinný cvik, spevní a odstráni dvojitú bradu. 

Brušká palcov položte jedno za druhým na spodnú časť brady. Ostatné prsty jemne spočívajú na bokoch tváre. Jazyk oprite o podnebie. S každým zatlačením jazyka o podnebie jedným bruškom palca kĺžete spredu brady dozadu ku krku. Palce sa rytmicky striedajú. Čím silnejšie tlačíte jazykom na podnebie, tým vyšší je tlak na sval dvojitej brady. Jedno zatlačenie, jedno opakovanie. Opakujte 40-krát. Cvik môžete cvičiť aj denne.


Vyskúšali ste už tvárovú gymnastiku? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Miroslava, tvarovecvicenia.sk
Odporúčame