Perfektný deň na posilnenie stavby kostí: Túto jednoduchú rutinu musíte vyskúšať!

usmievajúci sa pár dôchodcov v parku

Zašportovať si počas tohto týždňa môže ktokoľvek! (Zdroj: thinkstockphotos.com) (Zdroj: Freepik/wirestock)

Každý deň dostávate novú šancu urobiť niečo pre svoje telo. Pokiaľ túžite po zdravých a pevných kostiach, prinášame vám jednoduchú dennú rutinu na ich posilnenie, ktorú zvládne vykonať naozaj každý.

Raňajky

Spravte si čierny čaj. Austrálski vedci v roku 2015 zistili, že pitie aspoň troch šálok čierneho čaju denne je spojené s nižším rizikom zlomenín u starších žien, pravdepodobne kvôli vysokému obsahu flavonoidov.

Desiata

Pred obedom si dajte banán. Podľa štúdie Univerzity v Surrey z roku 2015 je banán preplnený draslíkom, ktorý môže pomôcť zvýšiť pevnosť kostí znížením resorpcie, procesu, pri ktorom sa kosť rozkladá.

Poludnie

Pokiaľ vám to vaše zdravie dovolí, na poludnie do svojej rutiny zapojte energizujúce plyometrické cvičenie. Ukázalo sa, že pohyby, ktoré zahŕňajú skákanie, môžu výrazne zlepšiť minerálnu hustotu bedrových kostí u žien pred menopauzou.

Olovrant

Doprajte si za hrsť sušených sliviek. Obsahujú totiž vitamín K, živinu, ktorá podporuje zdravie kostí. Jedna štúdia spája dostatočné množstvo vitamínu K s nižším rizikom zlomenín bedra.

Večera

Uvarte si lososa a podávajte so šalátom pokvapkaným olivovým olejom. Losos je bohatý na vitamín D a výskum ukazuje, že oleuropeín, zlúčenina v panenskom olivovom oleji, môže pomôcť predchádzať strate kostí.

Čas na spánok

Zas a znova poukazujeme na dôležitosť odpočinku pre vaše telo. Podľa štúdie Lekárskej vysokej škole vo Wisconsine z roku 2012 môže chronický nedostatok spánku spomaliť novotvorbu kostí bez zníženia procesu rozpadu kostí.Zdroj: plnielanu.sk, health.com
Odporúčame