Zabúdate polievať kvety? Toto je 5 nenáročných rastlín, ktoré skrášlia priestory a vydržia dlho

nenáročné rastliny

Nenáročné rastliny, ku ktorým patrí napríklad aj voskovka, sú skvelou voľbou do každej domácnosti (Zdroj: Freepik/fgnopporn)

Občas sa stane, že zabudneme na niektoré z bežných činností, akou je napríklad aj polievanie kvetov. Izbové rastliny nám pomáhajú vrátiť sa o krok bližšie k prírode, šikovne doplnia či rozvoňajú akýkoľvek interiér a najmä ho skrášlia. Čo však robiť, ak chcete vlastniť veľa izbových rastliniek, no viete, že patríte k zábudlivcom, ktorí často vynechajú polievanie či hnojenie? Tieto nenáročné rastliny vám zútulnia príbytok a čo je lepšie, vyžadujú len minimálnu starostlivosť!

Sanseviera je aj zdraviu prospešná

Svokrin jazyk – ľudovo zaužívaný názov tejto rastliny neznie príliš vábne, no aj napriek tomu je Sanseviera naozaj perfektnou a dostupnou rastlinou pre každého. Má nielen zdravotné výhody, ale dokáže prežiť bez poliatia aj týždne. Aby toho nebolo málo, vyzerá na pohľad veľmi pekne v akomkoľvek interiéri a zlepšuje kvalitu vzduchu. Prakticky sa o ňu nemusíte prehnane starať, avšak ona sa „stará“ o vás.

Echevéria sa hodí všade

Táto rastlina je obľúbená najmä preto, že rastie v tvare rozkvitnutého kvetu a v priestoroch pôsobí esteticky. Existuje vo viacerých farebných prevedeniach, ktoré sa ľahko hodia do akejkoľvek domácnosti. Je to sukulent s hrubými listami, ktorý sa nazývaj aj dužnatka. Všetko, čo musíte pri tejto rastline urobiť, je príležitostné polievanie a poskytnutie dostatku stáleho svetla, aby zostala zdravá.

Aloe je nehynúcou klasikou

Aloe má nespočetne veľa zdravotných benefitov, hlavne ak hovoríme o pokožke. Skvele zaberá na akné či popáleniny. Táto rastlina však môže byť rovnako nádhernou ozdobou akejkoľvek izby. Podobne ako echevéria, je hutná a vstrebáva do seba množstvo vody, takže suché podmienky pre ňu nebudú problémom. K tomu jej stačí trochu nepriameho slnečného svetla a vydrží vám roky.

Bromélia exoticky osvieži interiér

Nenechajte sa zmiasť jej vzhľadom, pretože s touto rastlinou sa v skutočnosti veľmi ľahko manipuluje a ešte ľahšie sa o ňu stará. Keďže je veľmi tolerantná voči suchu, neuškodí jej, keď si spomeniete na polievanie hoci aj raz do týždňa. Má viacero odtieňov kvetov, medzi ktorými dominujú hlavne odtiene červenej, ružovej a oranžovej. Aj keď ide o exotickú rastlinu, v našich podmienkach sa udomácnila dokonale.

Voskovka pôsobí naozaj romanticky

Hoci nezaručí príjemnú vôňu, pohľad na ňu hovorí za všetko. Voskovka je nielen utešená, ale môže byť aj ideálnym darčekom pre blízkeho človeka. Rastie totiž do tvaru srdca a okrem toho, že má pôvabný vzhľad, potrebuje aj správne množstvo slnečného svetla. Jej neveľké dužinaté listy v tvare srdiečok si taktiež nevyžadujú priveľa vody. Ak ste milovníkom zvierat, poteší vás aj jej ďalší benefit – je úplne bezpečná pre mačky a psy.Zdroj: nilufertea.com, plnielanu.sk
Odporúčame