Nepríjemné tŕpnutie rúk: Zbavte sa ho účinne!

klávesnica

SXC

Máte pocit, akoby vám občas po ruke lozilo celé mravenisko? Strácate cit v prstoch a jemnú motoriku? Zrejme trpíte syndrómom karpálneho alebo kubitálneho tunela, prípadne kombináciou oboch. Nečakajte do chvíle, kým vám predmety začnú vypadávať z rúk. Možností, ako odstrániť tento problém, je niekoľko.

Patríte do rizikovej skupiny?

Syndróm karpálneho a kubitálneho tunela už ani v našich končinách nie je žiadnou neznámou. Keďže žijeme v moderných časoch závislých od každodenného používania počítačov, tŕpnutie rúk sa najčastejšie prejavuje u programátorov a účtovníkov. Ich práca totiž priamo súvisí s rýchlym pohybom prstov po klávesnici a klikaním myšou, od čoho je odvedený aj ľudový názov pre tento syndróm – „počítačová ruka“. Vo všeobecnosti sa však tomuto problému nevyhýbajú ani hudobníci (najmä klaviristi a gitaristi) a všetci tí, ktorí pri práci opakujú ten istý mechanický pohyb. S brnením v rukách sa preto stretávajú aj pokladníčky, krajčírky či robotníci so zbíjačkou.

Vznik ochorenia a jeho prejavy

Pod syndrómom karpálneho tunela rozumieme stlačenie nervu, ktorý prechádza medzi kostičkami a väzmi zápästia. Pri syndróme kubitálneho tunela zase dochádza ku kompresii ulnárneho nervu, ktorý je umiestnený v lakti. Príznaky oboch syndrómov sú však veľmi podobné. Medzi varovné signály patrí už vyššie spomínané „mravenčenie“ od predlaktia cez vonkajšiu hranu ruky až po jednotlivé prsty. To sa však nemusí prejavovať iba cez deň pri vykonávaní činnosti. „Ja som bola na tom tak zle, že mi pravá ruka tŕpla aj v noci. Častokrát som sa v noci zobúdzala na to, že si ju vôbec necítim. Od bolesti som potom nemohla zaspať,“ posťažovala sa pacientka Jana. Okrem bolesti v horných končatinách je k tomuto ochoreniu pridružená aj postupná strata obratnosti a schopnosti uchopiť predmety.

Ako sa nepríjemného syndrómu zbaviť?

Aj keď na okamžitú úľavu zvyčajne zaberá aj jemné rozmasírovanie namáhanej časti ruky, návšteve lekára sa nevyhnete. Ten vás pred samotným stanovením diagnózy podrobí viacerým vyšetreniam – röntgenovej snímke, elektromyografii (EMG), prípadne magnetickej rezonancii (MR).

V ľahších prípadoch „počítačovej ruky“ sa pri liečbe využíva nosenie dláh na zápästí nielen cez deň, ale aj počas spánku. V rámci medikamentov lekári najčastejšie pristupujú k predpísaniu protizápalových liekov, ktoré znižujú tlak na zápästie zmiernením opuchu šliach. Ničím výnimočným však nie sú ani diuretiká (močopudné lieky), zbavujúce organizmus prebytočných tekutín. Na úľavu sa často uplatňuje aj priame vstrekovanie kolagénových injekcií, ich účinok však býva len dočasný. Ak vyššie spomínaná konzervatívna liečba nezaberá, riešením je operácia a následná rehabilitácia. Našťastie však ide o zákrok v rámci jednodňovej chirurgie, pri ktorom zostáva len malá ranka na zápästí.

Zdroj: SXC, SXC, Johnny
Odporúčame