Patizón má v kuchyni mnoho využití: Objavte netradičné recepty

Patizóny na lopári v kuchyni

Zdraviu prospešný patizón má v kuchyni veľmi rozsiahle využitie (Zdroj: GettyImages)

Okrúhla, sploštená tekvica so zvlnenými okrajmi, svojím tvarom pripomínajúca ufo. Je chutná, zdravá a navyše diétna. V kuchyni má široké využitie. Čo sa dá pripraviť z patizónu okrem placiek? Inšpirujte sa netradičnými receptami.

Chutný a vhodný aj pri chudnutí

Táto menej známa zelenina chutí podobne ako cuketa, alebo baklažán. Nachádza sa v ňom veľa draslíka a naopak nízky podiel sodíka, fosforu, vápnika, železa, horčíka či vitamínu C. Väčšinu hmoty patizónu tvorí voda a obsahuje len málo sacharidov, preto je vhodný aj pri redukcii hmotnosti. Vďaka svojmu priaznivému zloženiu užitočne pomáha pri rôznych zdravotných ťažkostiach, ako napríklad pri srdcovo-cievnych problémoch, ochoreniach obličiek, cukrovke alebo tráviacich ťažkostiach.

Vhodný do šalátov, aj na varenie

Patizón má tak ako ostatné tekvice tvrdú šupku, pod ňou dužinu a vo vnútri semená. Všetky tieto časti sú jedlé. Na konzumáciu sú vhodné mladšie aj staršie plody, surové i tepelne spracované. Dbajte však na to, aby boli dostatočne zrelé. Mladé plody sú výborné najmä do zeleninových šalátov v kombinácii s paradajkami, uhorkami a listovými šalátmi. Dajú sa zavárať v sladkokyslom náleve podobne ako uhorky.

Najobľúbenejší je obalený a vysmažený patizón, možno ho však variť, dusiť, piecť, plniť mäsom aj grilovať. Vďaka tomu, že rýchlo zmäkne, používa sa na prípravu rôznych minútiek. Z nastrúhaného sa pripravujú placky tak ako zo zemiakov, grilovaný sa môže použiť ako základ na pizzu. Alebo ho pridajte do cesta na bábovku či do sladkých i slaných koláčov. Inšpirujte sa nasledujúcimi receptami…


Mohlo by vás zaujať: Všestranný a mimoriadne zdravý: Pripravte si chutný obed z patizónu


Krémová patizónová polievka

Potrebujeme:

– 1 patizón
– 1 cibuľu
– 1 stonkový zeler
– 2 mrkvy
– 2 zemiaky
– 2 strúčiky cesnaku
– 2 bobkové listy
– soľ/mleté čierne korenie/mletú červenú papriku (podľa chuti)
– 200 ml šľahačkovej smotany
– 1 liter vývaru
– maslo a olej podľa potreby

Postup: Patizón rozkrojte, vyberte z neho semienka a nakrájajte ho na malé kúsky. V hrnci roztopte maslo s olejom a osmažte nadrobno nakrájanú cibuľu. Pridajte očistenú a nakrájanú mrkvu a zeler, chvíľu restujte. Následne pridajte patizón, prelysovaný cesnak, bobkový list, papriku a premiešajte. Zalejte vývarom a priveďte do varu. Do vriacej polievky vložte očistené pokrájané zemiaky, osoľte, okoreňte a varte do zmäknutia. Po dovarení vyberte bobkový list a polievku rozmixujte. Pridajte smotanu a za stáleho miešania ešte krátko povarte. Polievku môžete dochutiť petržlenovou vňaťou.


Mohlo by vás zaujať: Zdravý patizón: Ideálny pre diabetikov aj ľudí so srdcovo-cievnymi problémami


Dusený patizón s kôprovo-cesnakovou omáčkou

Potrebujeme:

– 1 malý patizón
– 1 PL masla
– 1–2 strúčiky cesnaku
– šťavu z citrónu (alebo limetky)
– čerstvý alebo mrazený kôpor
– 200 ml kyslej smotany
– soľ/mleté čierne korenie (podľa chuti)

Postup: Patizón očistite, nakrájajte na kocky a krátko osmažte na masle. Podlejte trochou vody a mierne poduste. Pokvapkajte citrónovou šťavou, pridajte soľ, korenie, prelysovaný cesnak a kyslú smotanu. Po chvíli varenia odstavte. Pridajte kôpor a nechajte chvíľu postáť. Môžete podávať s uvarenými zemiakmi, haluškami, knedľou alebo ako prílohu k pečenému mäsu.


Mohlo by vás zaujať: Vynikajúce a zdravé torty: Zamaškrťte si aj bez kíl navyše


Šťavnaté patizónové brownies

Potrebujeme:

– 1 menší patizón
– 100 g kvalitnej horkej čokolády
– 150 g hladkej múky
– 50 g kakaa
– 2 vajcia
– 80 g práškového cukru
– 1 vanilkový struk
– 1 ČL sódy bikarbóny
– hrsť malín
– štipku soli

Postup: Vo vodnom kúpeli rozpustite čokoládu s maslom. Primiešajte obsah vanilkového struku. Nechajte vychladnúť a následne zašľahajte vajíčka. Pridajte najemno nastrúhaný patizón, kakao, cukor, múku so sódou a soľ. Cesto nalejte do formy vystlanej papierom na pečenie. Na povrch cesta poukladajte maliny, môžete ich do neho jemne zatlačiť. Pečte približne 20 minút pri teplote 180 °C v závislosti od formy na pečenie. Nezabúdajte, hotové brownies nesmú byť vysušené. Na povrchu majú zostať pevné a vo vnútri ľahko mazľavé.

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame