Neubližujte svojim ušiam: Naučte sa, ako ich čistiť správne

čistenie uší

www.plnielanu.sk

Na čistenie uší má každý svoj obľúbený systém. Vatové tyčinky či sponky do vlasov zrejme vedú v čistiacich prostriedkoch prím. Lekári však z ich používania nie sú veľmi nadšení. Správna technika čistenia uší totiž vyzerá úplne inak!

Tak ako v mnohých iných prípadoch, aj tu platí, že telo si zväčša poradí samo.  Ak patríte medzi ľudí, ktorí sú závislí na čistení uší, mali by ste začať odvykaciu kúru. Koledujete si totiž o problémy.

Ušný maz nás chráni

Ušný maz, ktorý má zväčša žltú alebo hnedú farbu a lepkavú konzistenciu, chráni zvukovod. Práve jeho konzistencia napomáha zachycovaniu nečistôt, ktoré sa v ňom následne z tela dostanú von. Strkanie rôznych predmetov do ucha tak hlboko, ako sa dá, môže spôsobiť viacero problémov. Tým že maz odstránite aj z častí, kde má jeho prítomnosť zachytávať nečistoty, uchu beriete jeho samočistiacu schopnosť. Hrozí nielen zanesenie infekcie, ale aj poškodenie pokožky v uchu alebo zatláčanie mazu, namiesto jeho vytierania. Časom sa vám tak v uchu môže vytvoriť mazová „zátka“, s ktorou budete musieť zamieriť k lekárovi.


Mohlo by vás zaujať: Aspirín je skvelý proti infarktu aj rakovine: Môže však aj zabíjať!


Ako je to správne?

Je viacero spôsobov bezpečného čistenia uší. Najjednoduchším a mnohými lekármi najodporúčanejším je čistenie vlastným malíčkom. Jeho rozmery mu dovoľujú dostať sa len potiaľ, pokiaľ je to bezpečné a minimalizujú tak zatláčanie mazu či jeho prílišné odstraňovanie z ucha.

Vyskúšať môžete tiež špeciálnu sviečku na čistenie uší. Tá najskôr maz v uchu roztopí a následne podtlakom vytiahne von. Dostať ju môžete v lekárni za pár eur.

Ucho si môžete vyčistiť aj olejom (napríklad detským alebo olivovým). Kvapnete do ucha kvapku oleja, ktorý konzistenciu mazu zvláčni a ten sa začne vďaka samočistiacej schopnosti posúvať smerom z ucha. Následným vypláchnutím vodou telovej teploty sa maz dostane von.


Mohlo by vás zaujať: Syndróm suchého oka máte možno aj vy: Viete, ako si s ním poradiť?


Na čistenie uší existujú aj rôzne spreje. Ak vám ich však neodporučí samotný lekár, radšej zvoľte iné spomínané metódy čistenia. Spreje môžu totiž narušiť samočistenie ucha a tým pádom môže byť náchylnejšie na rôzne infekcie a zápaly.

Niektorí ľudia volia ako spôsob čistenia aj domáce výplachy uší vodou telovej teploty pomocou striekačky. Ide síce  vhodnú a k telu citlivú metódu, vždy je však lepšie, keď ju robí odborník.

Ako často čistiť?

Frekvencia čistenia uší je individuálna. Ak máte zvýšenú produkciu mazu, uši si čistite tak často, ako treba, aby sa nestali estetickým problémom. Pri bežnej produkcii ušného mazu úplne stačí vyčistiť uši raz za týždeň.


Máte nejaký tip na čistenie uší? Podeľte sa oň s ostatnými čitateľmi v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo ďalšie ceny v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platnú emailovú adresu.

Zdroj: www.plnielanu.sk, plnielanu.sk, Dora
Odporúčame