Už žiadne blúdenie: Navigácia vám spríjemní jazdu v aute aj výlety po horách

GPS

sxc.hu

Cudzie mesto. Zhon na cestách aj v uliciach. Trúbiace autá a davy ľudí. Hľadáte hotel alebo ulicu, na ktorej bývajú vaši známi. Neprehľadné značenie a mapa, ktorá má najlepšie časy za sebou, vám však nijako nepomáhajú. Ušetrite sa podobných stresov a porozmýšľajte o zadovážení si GPS navigácie.

GPS navigáciu totiž oceníte v mnohých situáciách. Primárnou úlohou každej GPS navigácie je naviesť vás do zadaného cieľa. Navigácia funguje na princípe zisťovania aktuálnej polohy na Zemi. Na jej určenie sú potrebné aspoň 3 satelity na obežnej dráhe. Čím viac satelitov je v dosahu, tým presnejšie je vaša poloha určená a tým spoľahlivejšia bude aj navigácia.


Mohlo by vás zaujímať: Podľa auta spoznaj vodiča: Čo o vás prezradí váš štvorkolesový tátoš?


Cesta podľa vášho gusta

Dnešné navigácie majú množstvo funkcií, ktoré vám zaručene uľahčia cestu. Môžete si napríklad vybrať cestu, ktorá sa vyhne plateným úsekom a podobne. Ak sa niekam potrebujete dostať na čas a diaľničné mýta vám nerobia problém, môžete zvoliť tú najrýchlejšiu cestu. Zvoliť si budete môcť nielen najkratšiu, ale aj najideálnejšiu. Tá sa vyhne preplneným centrám miest a ušetrí množstvo času stráveného v možných zápchach. Budete mať údaj o prejdenej vzdialenosti, najaktuálnejšie dopravné spravodajstvo, príjemný hlas vás vždy včas upozorní na odbočku. Navigácia vás (zväčša) bez problémov zavedie k najrôznejším pamiatkam či reštauráciám, neustále budete mať prehľad o maximálnej povolenej rýchlosti.

Mapy, základ GPS

Bez nich by sa z navigácie stal len kompas ukazujúci správnu cestu. Máte viac možností. Buď si kúpite prístroj, na ktorom budete mať k dispozícii mapy po určitý čas (napríklad jeden rok), a potom si podľa potreby budete aktualizovať tie mapy, ktoré potrebujete. Samozrejme za poplatok.

Alebo váš prístroj bude mať doživotnú aktualizáciu máp, s ktorými už nemusíte mať starosti. Aj v tom prípade je ale dobré svoje mapy pravidelne aktualizovať, neustále prebieha výstavba nových ciest a podobne. Ak budete poctivo aktualizovať, na cestách vás už nič neprekvapí.

Dôležité je vybrať si, aké mapy budete používať. Ak jazdíte výhradne po slovenských cestách, bude postačovať aj mapa Slovenska. Pre občasných výletníkov je vhodné mať minimálne mapu strednej Európy. Ak cestujete na väčšie vzdialenosti, nie je problém mať všetky cesty Európy vo svojom aute. Pár investovaných eur navyše rozhodne stojí za to, nie je totiž nič horšie ako skončiť v labyrinte uličiek jedného z európskych veľkomiest.


Mohlo by vás zaujímať: Auto bez šoféra: Kedy uvidíme túto technologickú novinku aj na Slovensku?


GPS ako súčasť auta

Nebudeme sa zaoberať vstavanými GPS navigáciami ale zameriame sa skôr na tie prenosné, dostupné v mnohých obchodoch. Už sú preč časy, keď mať na palubovke malú škatuľku s displejom bol prepych. Dnes zoženiete navigáciu od renomovaných výrobcov ako TomTom alebo Garmin už za približne 90 eur. V tomto prípade budete ale musieť dodatočne investovať do máp. Modely s doživotnou bezplatnou aktualizáciou stoja približne dvojnásobok. Výhodou je pomerne veľký a prehľadný displej. Štandardom je uhlopriečka 4,3 palca, čo je približne 11 cm. To je v mnohých prípadoch postačujúce, narazíte ale aj na väčšie displeje. Dbajte o dostatočné rozlíšenie displeja a taktiež by mala byť samozrejmosťou antireflexná vrstva, ktorú oceníte pri priamych slnečných lúčoch. Dobré je, ak je telo navigácie vyrobené z kvalitných materiálov. Budete si musieť zvyknúť na dotykové ovládanie, keďže moderné navigácie majú často len tlačidlo na zapínanie a ovládanie hlasitosti. S hlasitosťou je spojená aj hlasová navigácia. V prípade, že kupujete navigáciu v zahraničí, overte si, či je do nej možné nahrať aj slovenský, prípadne český jazyk – najmä ak neovládate cudzí jazyk.

Mobil, užitočný spoločník

S rozmachom mobilných telefónov so vstavaným GPS prijímačom došlo k masovému používaniu navigácií práve v týchto prístrojoch. V aute ide však skôr o núdzové riešenie, prípadne je táto možnosť vhodná na zriedkavé použitie. Ak máte mobil s GPS a používate ho len málokedy, bolo by zbytočné investovať do samostatného prístroja.

Hlavnou nevýhodou je častokrát menší displej. Štandardom je 3,2-3,5 palcová obrazovka, telefóny vyšších rád ju majú o niečo väčšiu. Výhodou je mobilita a všestrannosť. Navigáciu všetkých európskych krajín pre Android s doživotnými bezplatnými aktualizáciami zoženiete približne za 35 eur.

Niektoré navigácie poskytujú základné funkcie aj zdarma, avšak na úkor kvality. V tomto prípade ale nepočítajte s mnohými doplnkovými funkciami, ani s hlasovou navigáciou. Môžete si vybrať napríklad navigáciu, ktorá nahrá mapy na vašu pamäťovú kartu a za jej používanie už nebudete platiť. Ďalšou možnosťou je využívať navigáciu priebežne a za prenesené dáta platiť len v prípade potreby. Každý si tak môže nájsť vhodnú alternatívu.


Mohlo by vás zaujímať: Vaše auto a klimatizácia: Viete, ako ju používať správne?


Na pešie túry aj na bicykel

Osobitou kategóriou sú turistické GPS navigácie. Majú väčšinou menej rozmerný displej, to je však v tomto prípade výhodou vzhľadom na ušetrené miesto. Môžu byť nemapové, ktoré zobrazia vašu polohu, alebo oveľa častejšie používané s mapovými podkladmi. Tieto mapy sú veľmi detailné, nedajú sa ani porovnávať s mapami v automobilových navigáciách. Ich cena sa pohybuje od približne 130 eur nahor, staršie modely nájdete aj za menej. Dôležitá je pri nich odolnosť voči vode, mrazu a nárazom. Neraz sú tieto prístroje upevnené na riadidlách bicykla, preto si zistite aké príslušenstvo je možné dokúpiť. Vítanou je aj prítomnosť kompasu, pomocou ktorého dokážete správne zorientovať mapu. Veľmi podstatnou je u týchto prístrojov výdrž batérie. Neočakávajte však priveľmi vysoké hodnoty, 25 hodinová výdrž je už považovaná za naozaj dobrú.

Na trhu nájdete mnohé druhy GPS navigácií, v každej kategórii sú desiatky modelov od mnohých výrobcov. Doplnkové funkcie ako prehrávač hudby či fotoaparát rozhodne potešia, nesnažte sa však kúpiť si vševediaci prístroj. Uprednostnite skôr spoľahlivého výrobcu s kvalitnými mapovými podkladmi. Tieto doplnkové funkcie budú pri renomovaných výrobcoch stáť čosi navyše, investuje preto radšej do dobrých máp, vďaka ktorým vždy spoľahlivo trafíte do cieľa vašej cesty.


Aké skúsenosti s GPS máte vy? Podeľte sa o ne s ostatnými čitateľmi v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo inú z cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platnú emailovú adresu.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, David
Odporúčame