Nositelia šošoviek by mali byť pri kúpaní obozretnejší: Patogény v jazerách môžu spôsobiť rôzne zápaly

žena dávajúca si šošovku

Riziko zápalov je u nositeľov kontaktných šošoviek pomerne vysoké (Zdroj: Freepik/kuprevich)

Počas leta je obzvlášť dôležitá obozretnosť pri kúpaní v bazénoch a jazerách, hlavne u nositeľov kontaktných šošoviek. V jazerách sa nachádza množstvo patogénov, ktoré môžu spôsobiť zápal spojoviek, rohoviek, vredy rohovky až ťažké vnútroočné zápaly, ktoré v najhoršom prípade môžu skončiť až slepotou. Pre TASR to uviedla primárka očnej kliniky Nemocnice sv. Cyrila a Metoda v Bratislave Nora Majtánová.

Vhodnejšie sú jednodňové šošovky

„U nositeľov kontaktných šošoviek je toto riziko vysoké, vzhľadom na to, že kontaktné šošovky uľahčujú prichytenie patogénov na štruktúry oka, preto plávanie a ponáranie sa v jazerách, ale aj v bazénoch v kontaktných šošovkách nie je vhodné,“ ozrejmila lekárka. V prípade používania kontaktných šošoviek sú z hľadiska hygieny podľa jej slov vhodnejšie jednodňové kontaktné šošovky, ktoré sa ráno do oka naložia a večer vyberú. Upozornila, že dôležitá je dôkladná hygiena rúk pred aplikáciou šošoviek do oka, ako aj pred vyberaním.

Na uskladnení záleží

„V neposlednom rade je dôležité aj správne uskladnenie kontaktných šošoviek v prípade mesačných kontaktných šošoviek. Puzdrá na úschovu šošoviek musia byť čisté a suché, uschovávané na čistých plochách. Mesačné kontaktné šošovky treba po 30 dňoch od otvorenia vyhodiť a vymeniť za nové,“ povedala Majtánová. Vysvetlila, že pri ponáraní sa v chlórovej vode hrozí iritácia spojoviek, a tým spôsobené začervenanie očí a slzenie, preto je vhodné používať plavecké okuliare, respektíve okuliare určené na potápanie.

Čo s podráždenými spojovkami

„Okrem samotnej vody sa do spojovkového vaku môže dostať aj drobný prach, ktorý taktiež vyvoláva iritáciu spojoviek až zápal. V takýchto prípadoch je nutné oči vypláchnuť čistou vodou, alebo umelými slzami,“ doplnila Majtánová.

Nezabudnite na okuliare

V prípade dlhšieho pobytu vo vode radí používať slnečné okuliare s dostatočným UV filtrom (UV 400) a stmavením skiel (kategória 2-3) vzhľadom k tomu, že dochádza k odrazu slnečných lúčov od hladiny vody, a tým k zintenzívneniu vplyvu slnečného žiarenia na očné štruktúry. „V prípade refrakčnej vady je vhodnejšie počas pobytu vo vodných plochách používanie dioptrických slnečných okuliarov, alebo dioptrických okuliarov s fotochromatickými sklami, ktoré po prechode z interiéru do exteriéru stmavnú. V tomto prípade nie je nutné nosiť dioptrické okuliare s čírym sklom,“ uviedla Majtánová.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
VIDEOTIP Máte doma horúco? Takto si môžete vyrobiť klimatizáciu za lacný peniaz

Ďalšou možnosťou sú podľa jej slov tiež slnečné okuliare s možnosťou vkladania dioptrického skla do rámu, alebo naopak, číre dioptrické okuliare s predsádkou na vkladanie stmaveného skla.Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame