Vyššia odolnosť aj výnosy poľnohospodárskych plodín: U našich susedov vyvinuli špeciálnu látku, ktorá nezaťažuje prírodu

pšenica

Vďaka novému biostimulantu budú rastliny odolnejšie aj výnosnejšie (Zdroj: Pixabay/Candiix)

Českým vedcom sa podarilo vyvinúť nový stimulátor rastu, ktorý dokáže zvýšiť odolnosť aj výnosy poľnohospodárskych plodín. Táto látka navyše nezaťaží životné prostredie. Pripravili ju odborníci z Ústavu experimentálnej botaniky Akadémie vied ČR (AV ČR) a Univerzity Palackého v Olomouci. Zástupcovia AV ČR ju predstavili vo štvrtok.

„MTU primárne zabraňuje rozpadu chlorofylu, a tým zvyšuje jeho obsah v listoch. Ošetrené plodiny potom môže lepšie vstrebávať oxid uhličitý v priebehu fotosyntézy a vytvoriť tak viac energeticky bohatých látok (cukrov), ktoré sa využívajú na rýchlejší rast koreňa aj stonky,“ vysvetlil princíp fungovania biostimulantu Jaroslav Nisler z výskumného tímu.

Rastliny sú po použití MTU schopné lepšie čerpať vodu a živiny z nej. Vďaka tomu sa zmiernia dôsledky sucha, horúčav a ďalších nepriaznivých podmienok. „Je to obzvlášť užitočné v súčasnosti, keď sa pestovatelia pre globálnu zmenu klímy častejšie stretávajú s následkami extrémnych prejavov počasia,“ doplnil vedec.

MTU by mohol pomôcť aj pri ochrane životného prostredia. Rastliny, ktoré sú ním ošetrené, podľa vedcov lepšie využívajú dusíkaté hnojivá. „Vstrebávajú do svojich orgánov viac živín z hnojív a obmedzujú tak ich únik z poľa do okolitého ekosystému,“ tvrdia českí vedci.

Látka prináša pokrok pre potravinovú sebestačnosť

„Sme naozaj nadšení, vnímame tento biostimulant s takto účinnou jedinou látkou ako svätý grál budúcnosti,“ uviedol Mark Palmer z britskej firmy Intracrop. Táto spoločnosť už prípravok predáva v Spojenom kráľovstve.

„Látka vyvinutá českými vedcami má preukázateľne pozitívny účinok na rast rastlín, nezaťažuje životné prostredie a naviac je jej výroba lacná,“ priblížila predsedníčka AV ČR Eva Zažímalová. Podľa nej sa vďaka príkladu českej vedy prispieva k potravinovej sebestačnosti a bezpečnosti Európy.

Látku aktuálne vyrábajú v Nemecku, predáva sa vo Veľkej Británii a od budúceho roka sa dostane na trh aj v Česku, Poľsku a Maďarsku. Jej predaj by sa v budúcnosti mohol rozšíriť do celej EÚ,USA či Kanady.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Úspech celého Slovenska: Zálohujeme už vyše desať mesiacov, návratnosť obalov dosiahla 70 %

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame