Nová sedačka pre vašu obývačku: Na čo všetko treba myslieť pri jej výbere?

Sedacia súprava

thinkstockphotos.com

Keďže sedačka je prvkom, ktorý vaše obydlie bude zdobiť dlhodobo, je veľmi dôležité pri jej výbere zobrať do úvahy čo najviac aspektov. Aké zvoliť farby či materiály? Na čo vám bude sedačka slúžiť?

Tá správna farba

Aj keď sa vám dnes ten ktorý materiál či farba veľmi páči, neznamená to, že sa vám bude rovnako páčiť aj o rok. Interiér obývacej miestnosti je dynamický a z času na čas máte určite chuť zmeniť jeho celkový dojem. Preto uvažujte pri výbere farieb a materiálov dlhodobo. Radšej ako jasno červenú sedačku, skúste zvoliť neutrálny odtieň napríklad šedej farby, ktorý si dozdobíte červenými vankúšmi a inými dekoračnými prvkami. Ľahšie tak v budúcnosti sedačku prispôsobíte zmenám miestnosti bez toho, aby ste museli kupovať novú. Ak má však práve toto byť dominantný kus nábytku vo vašej obývačke, môžete si trúfnuť aj na výraznú farbu. Pomôcť v rozhodovaní vám môže aj vizualizácia. Nevýhodou svetlejších farieb je, že na nich viac vidieť prípadné fľaky a aj stopy používania. Z tohto hľadiska sú výhodnejšie sedačky zo vzorom alebo tie v tmavších odtieňoch.

Látka alebo koža?

Technológie materiálov sú dnes na takej úrovni, že záleží najmä na vašom vkuse. Je teda len na vás, či sa rozhodnete pre sedačku látkovú alebo koženú. Ak je vašou voľbou látka, určite si overte jej umývateľnosť vodou. Moderné materiály práve toto umožňujú a väčšinu škvŕn dokážete aj z látkovej sedačky odstrániť len vodou a handričkou. V zásade platí, že čím väčšia hustota materiálu (v gramoch na cm2), tým jednoduchšia je údržba. Výhodou látky je tiež nižšia cena a viac možností farebného prevedenia. Pokiaľ ide o pachy, napríklad od cigariet, tie v sebe určite bude ľahšie držať práve látková sedačka

Ak máte dostatok financií a chcete sedačku používať aj desaťročia, je na mieste uvažovať aj o koži. Pôsobí  elegantnejšie a luxusnejšie ako látka. Chlpy, vlasy či chumáče z nej dostanete jednoduchšie ako z látkovej. Ak to so starostlivosťou o sedačku myslíte vážne, nezabúdajte, že látku aj kožu treba pravidelne impregnovať prostriedkami na to určenými. Zaručíte tak, že použité materiály si zachovajú svoju kvalitu čo najdlhšie a takisto vám to zaručí jednoduchšie čistenie v prípade znečistenia.


Mohlo by vás zaujímať: Bývajte štýlovo a bez harabúrd: Stavte na elegantný minimalizmus


Pre koľko ľudí má byť určená a kam

Budete si sedačku užívať len s vašou polovičkou? Budú po nej skákať aj vaše deti? Budete na ňu usádzať návštevu? Optimalizujte pri vašom výbere sedačky pomer ceny a „výkonu“. Neplaťte zbytočne za niečo, čo sa vám nehodí. To môže byť aj sedačka, ktorá zbytočne zaberá neprimerane veľký priestor izby, v ktorej je situovaná.

Pokiaľ ide o rohovú sedačku, jej výhodou je určite fakt, že zaberá aj nevyužitý priestor izby – jej roh. Takisto možností sedenia na rohovej sedačke je viac ako pri rovnej. Pokiaľ ale patríte k tým, ktorí radi častejšie dispozične menia miestnosť, nezabudnite, že s rohovou sedačkou sa ťažšie manipuluje a ak nemáte dostatočne veľký priestor, môže byť vždy umiestnená len v rohu miestnosti.

Rovné sedačky doplnené napríklad kreslom sú vhodnejšie do menších priestorov. Ich výhodou je väčšia variabilita – ľahšie im nájdete v prípade potreby nové miesto. Niektoré menšie sedačky tohto typu majú dnes veľmi priaznivé ceny.

Účel a vnútorný materiál

Určite nezabudnite myslieť aj na to, či sedačku využijete len počas dňa, alebo budete aspoň občas potrebovať jej širšie využitie počas nocí. Ak si raz kúpite sedačku bez úložného priestoru, takú, ktorá sa nedá rozkladať, tak to už nezmeníte. Za rozkladaciu funkciu sedačky si priplatíte, rovnako je to aj s úložným priestorom, ktorý sa tiež môže premietnuť do celkovej ceny. Z dlhodobého hľadiska sa však takáto incestícia určite vyplatí najmä obyvateľom menších bytov bez hosťovskej izby či väčších skladovacích priestorov.

Pri častejšom používaní sa odrazí kvalita sedačky aj tam, kde nevidíte. Preto aj tu odborné oko padne vhod. Časti, ktoré posteľ rozkladajú, otvárajú a sú viac namáhané by mali byť vytvorené z kvalitných materiálov ako je napríklad poctivá oceľ. Preto si aj tieto „neviditeľné“ súčasti pri kúpe sedačky poriadne všímajte. Kvalita ich prevedenia je základom vašej (ne)spokojnosti so sedačkou aj po dlhšom čase.


Mohlo by vás zaujímať: Slováci postavia najvyšší mrakodrap v Európe: Pozrite sa, ako bude vyzerať 310 metrový obor


Dôležité je aj vaše pohodlie

V neposlednom rade si pri kúpe sedačku poriadne otestujte, ľahnite si, poseďte si, skúste rôzne polohy. Okrem kvality a ľahkej údržby je komfort rovnako dôležitý, tým viac, ak na sedačke budete tráviť naozaj veľa času.


Ktoré aspekty pri výbere novej sedačky najviac zohľadňujete vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Joyfulness
Odporúčame