Kúpa nového vysávača: Ako vybrať ten správny pre vašu domácnosť?

Muž

thinkstockphotos.com

V minulosti sme pri výbere vysávača pozerali predovšetkým na jeden údaj a tým bol sací výkon. Sedliacky rozum hovorí, že čím viac, tým lepšie. Všetko sa však zmenilo zavedením takzvaných energetických štítkov, ktoré celkom obmenili spôsob výberu. Rozhodujúcim faktorom pri výbere by však vždy mala byť v prvom rade vaša domácnosť.

Čo nájdeme na energetickom štítku?

Pred zavedením energetických štítkov, ktoré sú štandardizované pre celú Európsku úniu, sme registrovali predovšetkým údaje vo wattoch. Išlo o príkon, teda spotrebu energie a tiež už zmieňovaní sací výkon. Regulácie to všetko zmenili, predtým sme mohli pokojne kúpiť vysávač s príkonom 1600 W, dnes už je to maximálne 850.

Príkon nahradila priemerná ročná spotreba v kWh a reemisia prachu. Keďže vysávač nasáva s neporiadkom aj vzduch, vypúšťa ho späť do nášho prostredia. Preto máme v prístrojoch nielen vrecká, ale aj množstvo rôznych filtrov. Podstatou je, aby sa do domácnosti vrátilo čo najmenej nečistôt. Reemisia prachu na štítku povoľuje maximálne 1% úniku prachu cez netesnosti vysávača.

Pri výbere nového stroja sú však kľúčové iné údaje. Písmená od A+++ po D reprezentujú triedy účinnosti pri čistení kobercov a tvrdých podláh. Minimálne povolenou účinnosťou je 75% pri koberci a 90% pri podlahe. Vhodné je tiež mať možnosť túto silu regulovať, čím najjednoduchšie prispôsobíte vysávanie rôznym povrchom.

Takže záleží v prvom rade na tom, či máte doma skôr koberce, alebo odkryté podlahy. A hoci sa to netýka priamo spotreby a sily, všímnite si pri výbere aj rôzne nadstavce, ktoré do krabice pribalia. Ideálnou kombináciou je hlavica pre koberec, podlahu a tiež maličký nadstavec, ktorý si poradí s rohmi a ťažšie dostupnými miestami.


Mohlo by vás zaujať: Kupujeme nový vysávač: Ako vybrať ten správny?


Klasika s vreckom

Oba základné druhy vysávačov – s vreckom či bez – majú svoje plusy aj mínusy. Neexistuje jednoznačná odpoveď na to, ktorý je lepší. Za všetko hovorí už to, že už roky popri sebe existujú na trhu a nevyzerá to tak, že by jeden mal vytlačiť ten druhý.

Vreckové vysávače sú výkonné, v domácnosti bojujú s roztočmi a nečistotami a keď sú obohatené o takzvaný HEPA filter, ocenia ich aj alergici. Ich najväčšou nevýhodou je potreba výmeny a manipulácia s papierovým či látkovým vreckom. Pri výmene sa totiž často dostávajú nečistoty späť do ovzdušia. Jeho objem záleží od plochy vašej domácnosti:

  • do 50 metrov štvorcových sa odporúča 1,5 litrové vrecko,
  • do 150 metrov 2 až 2,5 litrové,
  • nad 150 metrov viac ako 3 litrové.

Nečistoty v nádobe

Pri bezvreckových vysávačoch sa neporiadok zbiera do plastovej nádoby. V takzvaných cyklónových vysávačoch rotuje vzduch s nečistotami a odstredivá sila ich následne oddeľuje. Najmenšie častiče sa potom zachytia vo filtroch, ktoré treba pravidelne čistiť či meniť. Rovnako treba pamätať, že pri čistení nádoby ste v priamom kontakte s tým, čo ste nasali. Preto sú náročnejšie na údržbu. Napríklad v prípade, keď máte v domácnosti zviera, odporúčajú sa skôr vreckové. Medzi bezvreckové patria aj vodné vysávače, ktoré využívajú nádobu s vodou, kde sa účinne zachytávajú plesne, baktérie a roztoče. Ide ešte o účinnejšiu filtráciu, ako pri spomínaných HEPA filtroch.


Mohlo by vás zaujať: Veľké jarné upratovanie je opäť tu: Nechajte si poradiť, týchto 6 vecí rozhodne nepotrebujete!


Na čo treba pamätať pri kúpe:

  • povrch jednotlivých miestností
  • alergici v domácnosti
  • domáce zvieratá
  • počet nadstavcov
  • komfort pri čistení vysávača
  • regulátor sacej sily
  • reemisia vzduchu

Výstrelky doby?

Okrem klasických vysávačov s hadicou poznáme tiež stále obľúbenejšie roboty a tiež ručné vysávače. Druhé zmieňované nie sú ideálne do veľkých domácností, ich sací ťah je nižší, neraz sú tiež poháňané akumulátorom a preto ich treba často nabíjať. Štandardne vydržia len niečo medzi 15 a 45 minútami, vhodné sú tak na rýchle upratovania alebo napríklad na čistenie auta.

Ako napovedá názov, robotické vysávače pracujú samé. Táto predstava je mimoriadne lákavá. Nevýhodou je však to, že si neporadia s mimoriadne znečistenou domácnosťou. Naopak výhodou je pravidelné upratovanie, kvôli ktorému sa podlahy či koberce nestihnú tak rýchlo zašpiniť. Keďže sú okrúhle, majú často problém s čistením rohov a to aj keď majú dodatkové kefy. V neposlednom rade odrádza ich vysoká cena, ide teda skôr len o doplnkový spôsob upratovania a vlastne tak trochu výstrelok doby.


Ktoré kritériá sú pri kúpe nového vysávača najdôležitejšie pre vás? Poraďte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Filip
Odporúčame