V Bojnickej zoo pribudlo viacero mláďat: Niektoré z nich plánujú vypustiť aj do voľnej prírody

V zoo sa narodili aj mláďatká mačky divej (Zdroj: WikimediaCommons/Paul Korecky)

V Národnej zoologickú záhrade Bojnice sa tešia z nových prírastkov. Narodili sa tam plamienky driemavé, myšiaky hôrne a mačky divé. Jedince mačky a plamienok chcú ošetrovatelia neskôr vypustiť do voľnej prírody. Informovala o tom vedúca odboru marketingu a propagácie zoo Andrea Klasová.

Štyri mláďatká mačky divej sa narodili rodičom, ktorí sa v minulosti dostali do rehabilitačnej stanice bojnickej zoo a ostali tam už v opatere. „V našej zoo ide tento rok o prvý odchov mačky divej. Po nájdení vhodnej lokality a pokiaľ to zdravotný stav mláďat dovolí, budú vypustené do voľnej prírody,“ uviedla Klasová.

Podľa jej slov bola mačka divá v minulosti v Európe takmer vyhubená. Súčasnú populáciu tohto zvieraťa ohrozuje najmä výstavba, turizmus, ale aj kríženie s mačkou domácou.

V uplynulom období pribudla v zoo tiež štvorica myšiakov hôrnych. „Obaja rodičia sa k nám dostali po zranení a keďže vo voľnej prírode by neprežili, zostali v našej starostlivosti. Z piatich mláďat sa nakoniec podarilo odchovať štyri jedince, ktoré plánujeme vypustiť do voľnej prírody,“ priblížila Klasová a dodala, že myšiak hôrny patrí medzi najpočetnejšie dravce na Slovensku a dokáže sa veľmi dobre prispôsobiť rôznym druhom prostredia.

V Bojnickej zoo zaznamenali prírastky aj u plamienky driemavej, ktorej sa vyliahlo šesť mláďat. Zaujímavosťou je, že mláďatá sa liahnu postupne a preto je medzi prvým a posledným odstup šesť dní. „V posledných desaťročiach na Slovensku zaznamenali pokles hniezdiacich párov, z niektorých oblastí plamienka úplne vymizla. Mláďatá plánujeme vypustiť do voľnej prírody,“ uzavrela Klasová.

 Sledujte náš Facebook

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame