Najpopulárnejšie diéty minulého roku: Je to len marketing, alebo skutočne fungujú?

Diéty roka 2021

Najpopulárnejšie diéty uplynulého roka okomentoval slovenský odborník (Zdroj: GettyImages)

Ľudia čoraz častejšie dokumentujú svoje jedálničky a najnovšie stravovacie trendy na Instagrame. Aj preto sa britská firma Jack & Beyond rozhodla podľa počtu hashtagov vyhodnotiť najpopulárnejšie diéty uplynulého roka. Ako okomentoval tieto výsledky slovenský odborník?

Okrem trendy hashtagov firma analyzovala aj obsah anglických lifestylových časopisov a prišla s rebríčkom najčastejšie publikovaných diét, ktoré uplynulý rok ovládli Veľkú Britániu. V top 20 sa objavilo vegánstvo, raw diéta, ale aj flexitariánstvo.

Tuková diéta víťazí

Suverénnym víťazom sa s viac ako 10 miliónmi príspevkov s hashtagom #keto stala (neprekvapivo) keto diéta. Odborníci túto diétu neodporúčajú ako dlhodobé riešenie, keďže pravá keto diéta je založená na zvýšenom príjme tukov a nie proteínov. Navyše vynecháva vlákninu aj niektoré dôležité vitamíny a minerály.

„Dlhodobo neudržateľná u väčšiny ľudí je preto, že drasticky znižuje príjem sacharidov,“ hovorí nutričný špecialista MUDr. Boris Bajer, PhD. Upozorňuje, že táto tuková diéta sa používa primárne pri liečbe špecifických ochorení. „Ketodiéta sa primárne používa na liečenie niektorých druhov epilepsie, skúma sa jej vplyv na Alzheimerovu a Parkinsonovu chorobu a rôzne iné neurologické a psychiatrické ochorenia. Môže byť využiteľná aj pri metabolickom syndróme či cukrovke.“


Mohlo by vás zaujať: Tieto diéty zaberajú: Ktoré sú prospejú aj zdraviu a ktorým sa radšej vyhnúť?


Paleo je dvojka

S viac ako 2 miliónmi príspevkov sa na druhej priečke umiestnila diéta podľa našich predkov, známa ako paleo. Zásadný problém s ňou nemá ani odborník. „Jedenie koreňovej zeleniny, bobuľového ovocia, mäsa, rýb a olejov sa za určitých okolností ukazuje ako jedna z možností, ako znížiť tlak krvi, bojovať s obezitou alebo rezistenciou tela na inzulín,“ vysvetľuje Bajer. Upozorňuje však, že strava pračloveka je v skutočnosti založená na dohadoch. „Podľa všetkého sme v priebehu vývoja do dnešnej podoby vyjedali aj mrciny po hostinách predátorov. Do takej diéty by sme sa zaiste nechceli vrátiť.“

MUDr. Boris Bajer
MUDr. Boris Bajer (Zdroj: Archív Borisa Bajera)

Vegáni a tí ďalší

Trojku obsadila s takmer 800-tisíc príspevkami vegánska diéta. V rebríčku sa objavili aj Atkinsonova diéta, vegetariánstvo, diéta DASH či flexitariánstvo. „Atkinsonova diéta sa v krátkotrvajúcich štúdiách ukazuje ako použiteľná na zlepšenie zdravotných parametrov, no dlhodobo ju ľudia nevedia často držať, a preto ju skôr zaradíme medzi „chvíľkové diéty,“ hovorí Bajer.

Ktorú diétu teda odporúča odborník z dlhodobého hľadiska? „Flexitariánske stravovanie je v skutočnosti viacmenej mediteránsky spôsob stravovania, ktorý sa mnohými obrovskými štúdiami ukazuje ako jeden z najzdravších spôsobov stravovania,“ dodáva.



Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame