Spálili ste sa na slnku? Poznáme rady, ktoré účinne uľavia ubolenej pokožke

Spálená koža

Vyskúšajte naše tipy ako prvú pomoc pri spáleninách (Zdroj: GettyImages)

Hoci ľudská pamäť dokáže byť vrtkavá, koža nezabúda. Každé jedno spálenie na letnej dovolenke si dobre pamätá a okrem zrýchlenia procesu starnutia pokožky zvyšuje aj pravdepodobnosť vzniku rakoviny. Podceniť rady o správnom opaľovaní sa preto nevypláca. Čo však robiť, keď ste sa už spálili? Pozreli sme na to, ako rýchlo a účinne zmierniť spáleniny zo slnka tak, aby čo najskôr priniesli želanú úľavu.

Následky spálenia pocítite do šiestich hodín

Niekedy stačí k spáleniu len pár minút na priamom slnku, inokedy si kožu spálite až po celodennom opaľovaní sa na pláži. Miera spálenie totiž záleží od intenzity slnečného žiarenia a od vášho kožného fototypu. Spálenie rozpoznáte ľahko podľa príznakov ako svrbenie, napätie kože, ale aj bolesť hlavy, zimnica, celková slabosť, pocit zvýšenej teploty či dokonca horúčka.

Začervenanie sa na pokožke začína objavovať asi po šiestich hodinách, maximum dosahuje po 24 hodinách. Pri veľkej intenzite slnečného žiarenia sa objavujú aj opuchy a menšie či väčšie pľuzgiere. Zo spálenín sa koža dokáže spamätať v rozpätí troch dní až jedného týždňa aj v závislosti od toho, či jej doprajete správnu starostlivosť.


Mohlo by vás zaujať: Nepríjemnosti so spálenou pokožkou? Vyskúšajte tieto tipy, určite vám pomôžu


Schovajte sa pred slnkom

Pri prvých príznakoch spálenia je zásadou číslo jeden držať sa v tieni. Ak aj napriek očividnému začervenaniu pokožky zostanete na slnku dlhšie, môžete spálenú oblasť ešte viac poškodiť alebo rozšíriť. Rovnako aj piesok, slaná voda a chlór môžu ešte viac zhoršiť stav kože, ktorá tak bude bolestivejšia a náchylnejšia na infekcie. Po spálení si radšej doprajte pokoj v domácom prostredí. Ak to nie je možné, držte sa v tieni a zakryte si spálenú oblasť oblečením.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Trnky, šlifky, sľúky – patria k obľúbeným druhom ovocia

Dajte si studenú sprchu

Mnoho spálenín od slnečných lúčov sa nevyznačuje len začervenaním, ale aj opuchmi. Studená sprcha či kúpeľ dokážu pokožku upokojiť a poskytnúť jej rýchlu úľavu od bolesti. Na vonné oleje a penu do kúpeľa však zabudnite. Radšej zvoľte prípravky s obsahom ovsených vločiek alebo sóje, ktoré majú na pokožku upokojujúci efekt.

Voda by nemala byť príliš teplá, a to ani v prípade, keď vás po spálení postihne zimnica a chcete sa zahriať. Horúca chlórová voda môže kožu ešte viac vysušiť. Chladivý efekt dosiahnete studenými obkladmi, ktoré treba vymieňať každých 15 až 20 minút. Rýchlu úľavu poskytne aj ľad, ktorý zabalíte do uteráka.

Nakrémujte sa

Koži najviac ulahodia hojivé účinky aloe vera, ktoré má protizápalový a zároveň aj ochladzujúci účinok na pleť. Pomáhajú aj prípravky po opaľovaní a pleťové krémy s obsahom sóje, ovsených vločiek, panthenolu, vitamínu E a ceramidov. *Ak sa neviete rozhodnúť pre konkrétny, pozrite si napríklad aktuálny Lidl leták, v ktorom nájdete počas celého leta osvedčené opaľovacie krémy.* Mnohé známe značky sa často umiestňujú v dTeste na lepších priečkach. Z babských receptov spálenej pokožke uľavia aj jogurt či kyslá smotana – srvátka v nich totiž pôsobí protizápalovo.

Nevhodné sú, naopak, parfumované krémy a pleťové mlieka, ktoré môžu kožu dráždiť. Keď je pleť skutočne silno spálená, lekár môže odporučiť aj slabšie kortikosteroidy s protizápalovým účinkom. Opatrnosť zvýšte najmä v okamihu, keď sa objavia pľuzgiere. Nesnažte sa ich prepichovať, hrozí tak nepríjemná infekcia, číra tekutina v ich vnútri navyše ranu ochladzuje a dezinfikuje.


Mohlo by vás zaujať: Najlepšie rady na spálenú pokožku: Pomôže sóda bikarbóna aj uhorka


Zmeňte svoju kúpeľňovú rutinu

Spálenie kože môže zvýšiť citlivosť pokožky na zložky v kozmetike, ktorú obvykle používate bez problémov. Pokožka môže reagovať podráždením, ktoré sa prejaví ako svrbenie, vyrážky alebo dokonca pľuzgiere. Po spálení sa snažte používať len minimum kozmetiky, voľte radšej iba jemné čistiace prostriedky a hydratačné krémy pre citlivú pleť.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Letná škola mladých vedcov začala: Aké experimenty si deti v SAV môžu vyskúšať?

Rovnako nie je vhodné dopriať si po spálení pleťové masky, prípravky na aknóznu pleť, kozmetiku s obsahom látok proti starnutiu pleti, pleťové vody a toniká s obsahom alkoholu či píling. Pozor si dajte aj na produkty, ktoré obsahujú lidokaín alebo benzokaín, môžu spôsobiť zápal spálenej pokožky. Ak si spálite tvár, odolajte nutkaniu zakryť si ju mejkapom, pleť len zbytočne podráždi.

Doprajte si veľa tekutín

Dostatočný prísun tekutín je v horúcich dňoch vo všeobecnosti nesmierne dôležitý, po spálení pokožky by ste ho mali ešte zvýšiť. V tomto smere neexistuje predpísaný počet litrov, piť by ste však mali častejšie a vo väčšom množstve než obvykle. Doprajte si najmä čistú vodu s citrónom, minerálne vody alebo nesladené bylinkové čaje, a to v pravidelných intervaloch.

Vyhýbajte sa konzumácii alkoholických nápojov, ktoré majú dehydratačné účinky a môžu telo a pokožku ešte viac vysušiť. K nápojom, ktoré telo odvodňujú, patria aj kolové nápoje a káva či odvary zo žihľavy, prasličky a petržlenovej vňate.

Noste vzdušné oblečenie 

Priliehavý a tesný odev môže na spálenej pokožke vyvolať bolestivé pľuzgiere. Ak nechcete svojej koži ešte priťažiť, vyberajte si po spálení voľné oblečenie, ktoré sa nelepí na kožu a hlavne nikde netlačí. Ak máte spálená ramená, nie je vhodné zaťažovať ich ramienkami na podprsenke, ktoré sa môžu bolestivo zarývať do spálenej kože a sťažiť tak hojenie.

*Reklamná zmienka*



Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame