Paleo diéta kladie dôraz na mäso a zeleninu: Toto sú jej plusy i mínusy

Mäso

unsplash.com

Hlavná myšlienka paleo diéty je jednoduchá. Spočíva v tom, že strava v dobe kamennej, keď sa ľudia živili len lovom a zberom, bola oveľa zdravšia ako tá súčasná. Skladala sa z mäsa, rýb, vajec, semienok, bobuľovitého ovocia a zeleniny. Bola teda bohatá na tuky, no chudobná na sacharidy.

Názory odborníkov sa rozchádzajú

Paleo diéta má svojich odporcov i zástancov. Kým jeden tábor tvrdí, že je pre telo prospešná, iní ju zas nemilosrdne odsudzujú. Predtým, než sa teda na tento typ diéty odhodláte, mali by ste vedieť pár základných informácií a zvážiť všetky pre a proti.

Dobrou správou je, že viacerí odborníci potvrdzujú, že ak sa paleo diéta kombinuje s vhodným cvičením, do mesiaca prídu pozitívne výsledky. Týka sa to hlavne kvality vlasov a pleti, úbytku hmotnosti a zlepšenia celulitídy.

Hlavné zásady paleo diéty:

●       zvýšený príjem tukov (50-60%)

●       znížený príjem sacharidov (20%)

●       vylúčenie cukru

●       vylúčenie obilnín, cestovín, mliečnych výrobkov

●       pitie čistej vody

●       zvýšená fyzická aktivita


Mohlo by vás zaujímať: Návrat k jaskynnému typu stravovania: Diéta ideálna pre milovníkov mäsa


Rovnako zeleniny a mäsa

Ak chcete držať paelo diétu, pripravte sa na to, že väčšinu vášho denného príjmu bude tvoriť zelenina. Odporúča sa ako náhrada klasických príloh k mäsovému pokrmu, čiže namiesto ryže alebo zemiakov.  Každý jeden hlt mäsa by sa mal rovnať jednému hltu zeleniny.  Vďaka zelenine by malo mať vaše telo dostatok vlákniny, vitamínov, minerálov i enzýmov.

Ďalšou nevyhnutnou zložkou vašej stravy by mali byť mäso a vajcia. Tvoriť by mali až tretinu toho, čo cez deň zjete. Nakoniec by mali vašu diétu dopĺňať rôzne druhy ovocia a orechy.

Je to len alibizmus?

Kvôli tomu, že tretinu denného objemu stravy tvorí mäso, sa na toto stravovanie dali nahovoriť mnohí milovníci mäsitých pokrmov. Odborníci však tvrdia, že ide len o alibizmus ľudí, ktorí si bez mäsa nevedia predstaviť ani jeden deň svojho života. Platí však, že pri paleo diéte je na prvom mieste zelenina a mäso až na druhom.

Pri paleo diéte sa odporúča znížiť príjem sacharidov na minimum. Je však takýto krok správny a zdraviu prospešný? Naše telo sacharidy potrebuje, špeciálne polysacharidy, čo sú vlastne zložené cukry. Tie sú zdrojom energie a vlákniny. Nájdeme ich v ryži, chlebe, zelenine, ovocí, cestovinách, cereáliách i vo všetkých potravinách, ktoré obsahujú škrob.


Mohlo by vás zaujímať: Vďaka paleo diéte vraj neschudnete: Naopak, ešte sa po nej priberá


Ľudia boli zdravší

Faktom je, že ľudia boli v dobe kamennej chudší a zdravší. No keď sa pozrieme na ich spôsob života, nielen ich stravu, uvedomíme si, že kvôli lovu zvierat museli prejsť denne aj desiatky kilometrov.

Na druhej strane štúdie dokazujú, že ľudia, ktorí držia paleo diétu netrpia klasickými civilizačnými chorobami, ktoré často súvisia s dnešným uponáhľaným a stresujúcim životným štýlom. K zdraviu prospešným účinkom paleo diéty patrí aj zvýšený príjem zdravých tukov a obmedzenie tých škodlivých.

Ako vyzerá paleo deň?

Raňajky: Paleo odborníci odporúčajú na raňajky vajíčka s mäsom alebo so zeleninou. Ideálne sú aj cuketové placky či zeleninové šaláty. Sladké raňajky však tiež nie sú tabu a pre milovníkov palaciniek existuje paleo variant kokosovo-banánových palaciniek.

Obed: Na obed nevynechávajte polievku. Ideálna je gulášová, tekvicová či brokolicová. Do žiadnej však nepridávajte smotanu, mlieko ani múku. Po polievke by malo ísť niečo mäsité. Vhodný je losos, bravčové mäso s kyslou kapustou alebo pečené kura. Vyhýbajte sa cestovinám.

Večera: Kým väčšina odborníkov radí jesť na večeru len niečo ľahké, paleo diéta sa trochu vymyká zaužívaným pravidlám. Pokojne si tak doprajte grilované kuracie prsia, lososa či omeletu so zeleninou, brokolicu na pare či cuketu so syrom a šunkou.


Máte vlastné skúsenosti s paleo diétou? Napíšte ich ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: unsplash.com, unsplash.com, Lenka
Odporúčame