Nové občianske preukazy s čipmi: Od kedy, pre koho a za koľko?

Občianske preukazy

minv.sk

Na Slovensku sa začnú tento rok vydávať nové občianske preukazy, ktoré budú mať v sebe zabudované elektronické čipy. Rozhodli o tom poslanci a tento krok už podporil aj prezident SR Ivan Gašparovič.

Táto zmena vyplýva z novely zákona o občianskych preukazoch, ktorá prešla celým schvaľovacím procesom a od 1. júla tohto roku nadobudne účinnosť. Znamená to priblíženie sa európskym, ale aj svetovým štandardom, kde sa čipy zabudované do dokladov používajú už niekoľko rokov (napr. Fínsko, Estónsko, Belgicko, Nemecko).

Slovensko tak v krátkom období opäť mení podobu občianskeho preukazu. Zmena súvisí s projektom Elektronická identifikačná karta, ktorý realizuje Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky. Cieľom tohto projektu je znížiť byrokraciu na úradoch a inštitúciách, šetriť čas občanov, zrýchliť a zefektívniť komunikáciu občanov s úradmi.


Tiež by vás mohlo zaujať: Máte doma kupónovú knižku? Poradíme vám, čo s ňou


Aké sú výhody čipového občianskeho preukazu?

Na jednej strane sa tým zvýši bezpečnosť používania týchto preukazov, nakoľko použitie čipu bude možné len po zadaní bezpečnostného osobného kódu (kombinácia šiestich až desiatich číslic) a priložením preukazu k čítaciemu zariadeniu kariet. Údaje z dokladu budú môcť prečítať iba oprávnení poskytovatelia služieb. Ich rozsah určí a zabezpečí príslušný certifikát.

Takto očipovaný občiansky preukaz bude možné napríklad aj vsunúť do čítacieho zariadenia na počítači, či notebooku a vybaviť si tak mnoho vecí z pohodlia domova a bez toho, aby ste museli navštíviť príslušný úrad. Je teda jasné, že nám táto zmena vo vydávaní dokladov opäť v mnohom uľahčí život.


Tiež by vás mohlo zaujať: Pozor na tieto marketingové triky: Pripravia vás o desiatky eur!


Aké údaje bude čip obsahovať?

Čip bude obsahovať niektoré údaje, ktoré boli aj na terajších občianskych preukazov, ako meno, adresu trvalého pobytu, dátum narodenia, no po novom bude na týchto dokladoch aj údaj o krvnej skupine, či dosiahnutom vzdelaní držiteľa OP.

Odkedy sa začnú nové preukazy vydávať?

Novela zákona nadobudne účinnosť v júli, no nové preukazy totožnosti sa začnú vydávať až od 1. decembra 2012. Do 30. novembra bude možné vydávať občianske preukaz bez čipu, tak ako ich poznáme v súčasnej podobe. Doklady, ktoré sú vydávané v súčasnej dobe a majú neobmedzenú dobu platnosti, nebude potrebné meniť a budú platiť tak, ako je to na nich uvedené. Ministerstvo vnútra k ich výmene nepristúpi, pretože by sa týkala len ľudí starších ako 70 rokov.


Tiež by vás mohlo zaujať: Máte už finančný plán? Zistite, ako na tom naozaj ste


Vydanie kdekoľvek na Slovensku

Novela taktiež umožňuje možnosť požiadania o vydanie občianskeho preukazu na ktoromkoľvek oddelení na Slovensku. Taktiež si ho budete môcť na ktoromkoľvek oddelení vyzdvihnúť, keď o to požiadate a tiež pribudne možnosť si nechať nový občiansky preukaz zaslať doručovateľskou službou na vašu adresu. Túto možnosť však nebudú môcť využiť držitelia občianskych preukazov vydaných do 30. júna 2008. Títo občania si môžu podať žiadosť o nový tak, ako doposiaľ, na príslušnom úrade v územnom obvode, kde majú zapísané trvalé bydlisko.

Môžu sa tešiť aj občania Slovenskej republiky, ktorí žijú v cudzine. O vydanie nového občianskeho preukazu budú môcť požiadať aj na zastupiteľskom úrade SR. Samozrejme táto možnosť bude spoplatnená vyššou sadzbou, ako u preukazov totožnosti vydaných na území SR a bude možné ju využiť od 1. januára 2013.

Poplatky

Za doručenie nového občianskeho preukazu prostredníctvom doručovateľskej služby zaplatíte poplatok 3 eurá. Ak budete potrebovať nový občiansky urýchlene, bude možne jeho vydanie do dvoch dní, za zvýšený poplatok 20 eur. Ostatné poplatky za stratu, odcudzenie, výmenu, alebo doplnenie údajov zostanú pravdepodobne rovnaké ako v súčasnosti.

Zdroj: minv.sk, minv.sk, Oliver
Odporúčame