Aj vy máte možnosť vymyslieť nové pranostiky: Pomôžte upozorniť na klimatickú zmenu

Starší pár v daždi

Klimatická kríza sa prejavuje zvyšovaním teplôt alebo zmenami klimatického systému, prúdenia vzduchu či vodného cyklu (Zdroj: Freepik/pressfoto)

Studený máj, v stodole raj. Medardova kvapka 40 dní kvapká. Katarína na blate a Vianoce na ľade… Hovorí vám to niečo? Určite áno. Všetci poznáme aspoň jednu ľudovú pranostiku. Pranostiky vznikali v 18./19. storočí, niektoré aj začiatkom 20. storočia. Klimatická zmena však narušila pravidelnosť v počasí, a preto dnes takmer žiadne z týchto predpovedí zaužívaných v minulosti vôbec neplatia.

Kampaň poukazujúca na zmenu klimatického systému

Mnohým určite neuniklo, že od 31. októbra sa koná dvojtýždňová klimatická konferencia OSN v Glasgowe (COP26). Jej účelom je stanoviť nové globálne ciele pre znižovanie emisií. V čase tohto samitu bude prebiehať aj online kampaň #novepranostiky, v ktorej Bratislavské regionálne ochranárske združenie (BROZ) vyzýva ľudí na internete, aby vymysleli nové pranostiky.

„Pranostiky, ľudové predpovede počasia vytvorili generácie našich predkov pozorovaním predvídateľných trendov v počasí. Každý z nás pozná nejakú pranostiku, avšak málo z týchto ľudových predpovedí počasia dnes ešte stále platí,“ povedala Adriana Brossmannová z projektu Game On!, ktorý sa zameriava na zvyšovanie informovanosti o klimatickej zmene.

Na odvrátenie hrozby je ešte čas

V súčasnosti sa Slovensko svojou priemernou ročnou teplotou podobá klimatickým podmienkam stredomoria. Klimatológovia varujú, že krajine hrozí v nasledujúcich 80-tich rokoch oteplenie o ďalšie dva až štyri stupne Celzia.

„Ak budeme ako spoločnosť konať, veľa z toho, čo sa dnes môže zdať ako odsúdené na zánik, dokážeme ešte zachrániť. Udalosti, kedy sa rozhoduje o riešeniach klimatickej krízy ako COP26, preto musia byť v centre záujmu médií a verejnosti,“ poznamenala Brossmannová.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame