Novoročné výpredaje sú tu: Nenechajte sa obalamutiť a ušetrite naozaj

Peňaženka

freedigitalphotos.net

Je po sviatkoch. S novým rokom neprichádza len bujará oslava jeho príchodu, ale aj šialenstvo známe pod názvom novoročné výpredaje. Akcia, zľava, výpredaj… to všetko sú čarovné slovíčka, ktorými sa nechá zmanipulovať nejeden z nás. V honbe za výhodnou kúpou však častokrát prehliadnete dobre nafingované a premyslené obchodnícke triky. Tento rok však buďte viac pripravení a nenechajte sa vo výpredajoch nikým „ošklbať“.

Niektoré výpredaje začínajú už na Štefana a teda hneď po sviatkoch. Pravá smršť však vypukne až po Novom roku. Obchodníci sa predháňajú v tom, ako zarobiť a predať čo najviac zo svojich zásob, ktoré nepredali pred Vianocami. S vidinou rozprávkového zisku sa preto predháňajú vo vymýšľaní nových trikov a lákadiel na zákazníkov. Ktoré sú tie najznámejšie a ako ich prekuknúť?

Obrovské zľavy! Áno, ale iba na niečo

Prvým ukážkovým chytákom je obrovský nápis na obchode, hlásajúci obrovskú, niekedy až 80% zľavu. Nenechajte sa nachytať. V obchode totiž takéto zľavy zväčša nájdete v minimálnom množstve, pretože obchodník by nič nezarobil. V skutočnosti vás chcel len dostať do predajne. Ak ich aj nájdete, tak len na určité obmedzené a často nekvalitné, zvyškové, či neatraktívne druhy tovaru. Ostatný tovar bude ponúkaný buď s oveľa nižšou, alebo žiadnou zľavou. Preto ak vojdete do obchodu, pozrite si cenovku a zľavu na každom kuse oblečenia, ktoré si chcete kúpiť a nespoliehajte sa na to, že výška zľavy, ktorá svieti pri vchode do obchodu, platí pre všetky predávané výrobky.


Mohlo by vás zaujať: Ušetriť na jedle môžete aj vy: Inšpirujte sa týmito tipmi


Zľava – nezľava

Častokrát je tiež využívaný aj tento dobre fungujúci trik. Obchodníci si pred sviatkami nenápadne zvýšia ceny tovarov a po sviatkoch ich predávajú akože so zľavou. No v skutočnosti je to tá istá cena, za akú ju predávali bežne počas roka. Preto ak sa chystáte kúpiť si nejakú drahšiu vec, napríklad elektroniku, vyhľadajte si jej bežné ceny na internete a podľa toho budete vedieť, či je naň skutočne poskytnutá zľava. Ak máte „zálusk“ na nejakú vec už dlhšie, pamätajte si jej predsviatočnú, resp. bežnú cenu a porovnajte ju s tou posviatočnou – zlacnenou. Možno budete prekvapení, že zľavy, ktoré predajca poskytuje, nie sú ani zďaleka také vysoké, ako sľubuje, alebo že vlastne zľavami ani nie sú.

V zľave, len ak si kúpite viac

Ďalší z trikov, využívaných počas výpredajov, je podmienka, že si musíte kúpiť viac kusov rovnakého tovaru, aby ste naň dostali zľavu. Načo je vám však viacero rovnakých či podobných výrobkov? Často vám naozaj stačí jeden jediný kus. Obchodníkom ide len o to, aby ste v ich obchode nechali čo najviac peňazí. Ak by ste si kúpili len jednu sukňu, hoci aj za plnú sumu, nechali by ste u nich o dosť menej, ako keď kúpite ešte aj sveter a mikinu.


Mohlo by vás zaujať: Pozor na tieto marketingové triky: Pripravia vás o desiatky eur!


Zásady, ako neminúť vo výpredajoch všetky peniaze:

  • napíšte si presný zoznam
  • nekupujte niečo len preto, že je to v zľave
  • nenechajte sa oklamať vysokou zľavou, v skutočnosti taká vysoká byť nemusí
  • tovar by mal byť označený konečnou cenou a mala by na ňom byť uvedená výška zľavy a pôvodná cena
  • pozor na záručnú dobu, ak kupujete potraviny
  • pred platením si skontrolujte obsah košíka a ešte raz si premyslite, či všetky tie veci naozaj potrebujete, aj keď sú v zľave. Pretože to, čo nepotrebujete, ale kúpite si to len kvôli výhodnej zľave, znamená len prínos pre obchodníka, nie pre vás

Nehádžme všetkých do jedného vreca

Tak, ako sa medzi obchodníkmi nájdu ziskuchtiví podvodníci, nájdu sa medzi nimi aj seriózni podnikatelia, ktorí skutočne ponúkajú posviatočné zľavy. Preto treba mať vždy chladnú hlavu. Porovnávať ceny v zľave s cenami na internete, nekupovať hneď, ale premyslieť si, či daný tovar naozaj potrebujete a využijete ho. Povianočné výpredaje sú dobré len pre tých, ktorí naozaj niečo potrebujú a natrafia na skutočnú zľavu. V takomto prípade je všetko tak, ako má byť. Oklamať sa však rozhodne nedajte.


Zvyknete nakupovať v novoročných výpredajoch? Aké máte s nimi skúsenosti? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Nela
Odporúčame