Nudia vás bežné prílohy? Vychutnajte si výživný a bezlepkový amarant

Amarant

thinkstockphotos.com

Amarant, známy aj ako láskavec, je „pseudoobilnina“, ktorá pochádza z Peru. Pestuje sa však v rozličných kútoch sveta. Neobsahuje glutén (lepok) a je nabitá množstvom bielkovín, vitamínov i minerálov. Nemala by preto chýbať v jedálnom lístku celiatikov, bežných ľudí a ani športovcov.

Drobné zrniečka disponujú jemnou orieškovou chuťou, sú príjemne chrumkavé a možno ich uvariť ako prílohu k mäsu, použiť na zahustenie polievok, prípravu sladkých i slaných kaší. Múku možno pridávať do koláčov kvôli zvýšeniu nutričnej hodnoty a chutné sú aj cestoviny.

Ako najjednoduchšie pripraviť amarant?

Na jeden diel amarantu použijeme dva až tri diely vody (možno použiť až šesť dielov vody a amarant uvariť ako cestoviny) a privedieme do varu. Pod pokrievkou varíme na miernom ohni asi 15 – 20 minút. Zrniečka priebežne ochutnávame, aby sa nám nerozvarili a zostali chrumkavé.

Amarantovou múkou je možné nahradiť asi 10% bežnej múky pri pečení chleba, palaciniek či sladkého pečiva.


Mohlo by vás zaujímať: Amarantový olej: Bojovník proti vráskam, únave i gynekologickým problémom


Dôvody, prečo si zamilovať amarant

1. Obsahuje veľa bielkovín

Človek by mal denne skonzumovať 1 g proteínov na 1 kg hmotnosti, avšak toto množstvo sa mení v závislosti od individuálnych faktorov, ako je vek, váha, životný štýl a podobne. Viac proteínov potrebujú napríklad fyzicky aktívni ľudia. Skvelým zdrojom tejto makroživiny je aj láskavec – sto gramov poskytne telu 14 g proteínov, vrátane esenciálnej aminokyseliny lyzín (musíme ju prijímať prostredníctvom stravy).

Tá sa zúčastňuje na výrobe kolagénu, je potrebná pri vstrebávaní vápnika, podporuje imunitu a ochraňuje srdcovocievny systém. Bielkoviny vo všeobecnosti patria medzi základné stavebné prvky nášho tela. Sú nevyhnutné pre budovanie svalovej hmoty, neurologické i hormonálne funkcie. Okrem toho skvelo zasýtia.

2. Slúži ako prevencia cukrovky

Sto gramov vareného amarantu obsahuje až 105% odporúčanej dennej dávky mangánu. Mangán sa dáva do súvislosti s prevenciou cukrovky. Aspoň to tvrdia odborníci z University of Maryland Medical Center. Tí zistili, že ľudia s diabetom majú v krvi nízku úroveň práve tejto mikroživiny. Predpokladá sa, že dôsledkom deficitu mangánu je narušené vylučovanie inzulínu. Okrem toho sa nedostatok mangánu môže prejaviť anémiou, ťažkosťami s otehotnením, pomalým rastom vlasov a kožnými problémami.

3. Chráni kosti

Vápnik a horčík plnia v ľudskom tele množstvo dôležitých funkcií. Jednou z nich je, že sa podieľajú na udržiavaní zdravia kostí. Ak ich neprijímame dostatočne, kosti sú náchylné na vznik osteoporózy. Predchádzať sa tomu dá aj konzumáciou amarantu, pretože sto gramov tejto varenej pochúťky doplní do tela 12% odporúčanej dennej dávky vápnika a až 40 % horčíka.

Aké sú ďalšie príznaky nedostatku vápnika a horčíka? Deficit vápnika sa môže prejaviť oslabenou imunitou, ťažkosťami so spánkom či zhoršenými príznakmi predmenštruačného syndrómu. Čo sa týka horčíka, jeho deficit vedie, napríklad k bolestiam hlavy, vnútornému napätiu, úzkosti, depresii, svalovým kŕčom či k mravčeniu v končatinách.


Mohlo by vás zaujímať: Stravovacie návyky, ktoré vás spravia silným, svalnatým a namakaným!


4. Znižuje hladinu cholesterolu a prospieva tráveniu

V 100 g amarantu je až 7 g vlákniny. Tá prispieva nielen k bezchybnému tráveniu, ale aj zníženiu hladiny cholesterolu v krvi. S týmto zistením prišli vedci z kanadského mesta Markham. Pokus bol uskutočnený na zvieratách, pričom tým, ktorým bol podávaný amarant, bola nameraná hladina cholesterolu o 21 – 50 % nižšia ako kontrolnej skupine.

5. Je pomocníkom pri chudnutí

Amarant je pomerne kalorický (varený má cca 100 kcal/100 g), avšak obsahuje veľa vlákniny, ktorá spolu s proteínmi výborne zasýti. Prospešná pri chudnutí môže byť aj aminokyselina lyzín, pretože sa spolu s metionínom podieľa na výrobe karnitínu. O tom je známe, že stimuluje premenu tukov na energiu a pomáha znížiť hladinu cholesterolu.


Máte vlastné skúsenosti s amarantom? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mirka
Odporúčame