Lepšie pre planétu aj vaše zdravie: Toto je 5 udržateľnejších možností balenia potravín

potraviny vo vrecúšku

Alternatívne balenia šetrné k životnému prostrediu sú čoraz rozšírenejšie (Zdroj: Freepik/vasiliybudarin)

Približne 60 % všetkých plastov vyrobených na celom svete sa používa na balenie potravín. To znamená, že z 380 miliónov metrických ton plastov vyrobených v roku 2015, bolo 228 miliónov metrických ton len obalov na potraviny.

Kvôli environmentálnym dopadom a účinkom niektorých plastových obalov na ľudské zdravie, bojujú mnohí ľudia za zníženie výroby plastov a zvýšenie ich recyklácie. V tomto článku si povieme o potrebe ekologických obalov potravín a uvedieme 5 druhov, ktoré môžete vyskúšať.

Prečo vyberať udržateľné balenie

Medzi osobitné obavy týkajúce sa plastov patrí ich hromadenie v oceánoch a na skládkach, vytváranie mikro- a nanoplastov a vystavenie ľudí toxínom, keď sa chemikálie v obaloch prenesú aj do samotných potravín.

Okrem chemikálií, ktoré sa zámerne používajú na výrobu plastov, sa v obaloch potravín nachádza množstvo neúmyselne pridaných látok (NIAS). Tieto chemikálie predstavujú toxicitu a riziko narúšajúce endokrinný systém u ľudí.

Šetrné k životnému prostrediu

Ekologické potravinové balenia často používajú udržateľné bioplasty a rastlinné extrakty, ako je pšenica, drevo a bambus, ktoré sú biologicky odbúrateľné, opakovane použiteľné a bez nebezpečných chemikálií.

Aj keď sa v niektorých prípadoch ukázalo, že obaly obsahovali chemikálie a NIAS, zo štúdií vysvitlo, že pohyb chemikálií do potravín a vášho tela je oveľa nižší pri ekologických obaloch ako pri plastoch. Vďaka tomu môžeme povedať, že sú bezpečnejšie pre životné prostredie a ľudské zdravie. Vystaveniu chemikálií v obaloch potravín sa ťažko zabraňuje, no to, čo môžeme urobiť, je znížiť počet prenesených škodlivých látok.

Lepšie pre planétu aj vaše zdravie

1. Sklenené nádoby

Sklo má množstvo použití a výhod pre každodenný život. Je to opätovne použiteľný, recyklovateľný a odolný materiál, ktorý sa tiež ľahko čistí a používa ako prenosný obal na potraviny. Sklenené nádoby na jedlo a nápoje zahŕňajú fľaše na vodu a desiatové boxy.

Sklenené vrchnáky však nie sú neprepúšťacie, vďaka čomu nie sú ideálne pre prenosné nádoby, ktoré si vezmete do práce, školy alebo na výlet. Preto sú sklenené nádoby dosť často vyrábané s plastovými viečkami alebo, v lepšom prípade, s vrchnákmi z bambusu. Uistite sa, že si vyberiete viečka bez obsahu bisfenolu-A (BPA), čo je chemická látka, ktorá hrá úlohu pri mužskej aj ženskej neplodnosti a vývoji nádorov.

Ak sa tieto nádoby nerozbijú, ich životnosť je 3,5-krát dlhšia ako životnosť plastov a možno ich po vyradení recyklovať, čím sa zníži negatívny vplyv plastov na životné prostredie.

2. Nerezová oceľ

Potravinová nehrdzavejúca oceľ je odolná, nehrdzavejúca a odolná voči teplu, vďaka čomu je bezpečnou voľbou pre skladovanie potravín. Je tiež opakovane použiteľná a recyklovateľná.

Obedové boxy z nehrdzavejúcej ocele sú široko dostupné, ale väčšina produktov používa silikón, aby boli tesné, a to buď prostredníctvom silikónového tesnenia s uzamykateľnými oceľovými sponami alebo farebnými silikónovými viečkami bez obsahu BPA, ktoré sú bezpečné pre potraviny.

3. Bambus

Bambus je biologicky odbúrateľný a má mnoho požadovaných vlastností na balenie potravín, pretože je trvácny a odolný voči teplu. Balenie potravín s obsahom bambusu zahŕňa sklenené dózy s bambusovými viečkami, prenosné bezplastové krabičky na obed s bambusovými viečkami, bambusové chlebníky a bambusové servírovacie misky.

Majte však na pamäti, že nádoby na potraviny vyrobené z bambusu alebo iných rastlinných vlákien sú menej odolné ako sklo alebo nehrdzavejúca oceľ a ľahšie sa opotrebúvajú.

4. Ryžová šupka

Ryžové šupky sú vedľajším produktom pestovania ryže. Výrobky z tohto materiálu sú lacné, obnoviteľné a biologicky odbúrateľné. V jednej štúdii sa ukázalo, že šupka ryže má bioadsorbčné vlastnosti, čo znamená, že absorbuje znečisťujúce látky z okolitého prostredia. Produkty vyrobené z tejto zlúčeniny zahŕňajú uzatvárateľné krabičky na obed a nerozbitné servírovacie misky.

5. Želatínové fólie

Želatínové fólie sa stávajú čoraz obľúbenejšími na balenie potravín kvôli ich netoxickým vlastnostiam, nízkej cene a spoľahlivej schopnosti. Podľa Amerického úradu pre potraviny a liečivá (FDA) je želatína označená za bezpečnú prídavnú látku v potravinách. Želatínové fólie sú naplnené antimikrobiálnou celulózou, ktorá zabraňuje rastu bežných patogénov spôsobujúcich alimentárne ochorenia. Tieto aktívne plnivá robia želatínové fólie bezpečnejšími alternatívami ku konvenčným plastom.



Zdroj: plnielanu.sk, healthline.com
Odporúčame