Oddych pri vode dokážu pokaziť zlodeji: Dodržte tieto rady a vyhnú sa vám!

Kúpanie

SITA

Počas horúcich letných dní hľadáme často osvieženie na kúpalisku či brehu jazera. Zážitok nám však môže pokaziť napríklad krádež. Vyhnite sa najčastejším chybám a eliminujte riziko na minimum.

Neopatrnosť a nepozornosť návštevníkov kúpalísk využívajú páchatelia trestnej činnosti na odcudzenie osobných vecí, ako sú peniaze, mobily, kreditné karty, doklady, fotoaparáty a iné cennosti. Polícia preto občanom odporúča dodržiavať pravidlá, ktoré pomôžu znížiť riziko krádeží.

Menej je viac

,,Neberte si na kúpalisko zbytočné cennosti, platobné karty a veľké sumy peňazí,“ radí hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru (KR PZ) v Bratislave Lucia Mihalíková, ktorá odporúča návštevníkom kúpalísk mať pri sebe len potrebnú výšku peňažnej hotovosti.


Mohlo by vás zaujímať: Nástrahy kúpalísk a jazier: Ako zistiť, či je kúpanie v tom vašom bezpečné?


Využite skrinky alebo trezor

Na voľne položené veci na deke by mal vždy niekto dohliadať. ,,Ak vám bude odcudzený váš majetok z voľne položenej deky, náhradu spôsobenej škody neočakávajte,“ pripomína Mihalíková. Za vhodné považuje odložiť si osobné veci do skriniek alebo trezorov, ak objekt kúpaliska takúto možnosť ponúka. V prípade zahliadnutia podozrivej osoby osobu policajná hovorkyňa odporúča okamžite kontaktovať políciu na bezplatnom telefónnom čísle 158.

Auto nie je výklad

Občania by mali prijať primerané opatrenia aj pred opustením zaparkovaného motorového vozidla, hlavne skontrolovať, či je uzamknuté a má zavreté všetky okná. ,,Pri každom, aj krátkodobom, opustení vozidla nenechávajte v aute GPS zariadenie, peniaze, mobil, kufrík, kabelku, doklady a iné cenné veci na viditeľných miestach,“ vyzýva hovorkyňa, ktorá odporúča riadiť sa heslom „auto nie je výklad“.


Mohlo by vás zaujímať: Wau, žena si užívala netradičné kúpanie: Na toto by nemal odvahu každý!


Nezničte stopy

V odkladacej skrinke vozidla by podľa nej návštevníci kúpalísk nemali nechávať doklady, rezervný kľúč alebo iné osobné veci. Na parkovanie by mali uprednostniť strážené a osvetlené parkoviská. ,,V prípade, ak po návrate k vozidlu zistíte, že niekto do neho násilím vnikol, je dôležité do vozidla nenastupovať, ničoho sa nedotýkať a odcudzené veci zisťovať len pohľadom. Zabráni sa tak zničeniu stôp,“ uzavrela Mihalíková.

Ďalšie tipy:

  • Ideálne je chodiť sa kúpať vo väčšom počte, jeden človek vždy môže dávať pozor na veci.
  • Na kľúč od auta a doklady či mobil existujú aj špecialne vrecká, ktoré neprepustia vodu a môžete sa s nimi kúpať.
  • Šperky s ktorými sa bojíte ísť do vody (napr. voľnejšie prstene), nechajte doma.
  • Ak máte drahý mobil, radšej ho nechajte doma. Nebojte sa, tých pár hodín bez neho vydržíte. 

Aké skúsenosti máte so zlodejmi na kúpaliskách vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: SITA, thinkstockphotos.com, Zora, TASR
Odporúčame