Olej z marhuľových jadier: Zachráni vás pred rakovinou?

Marhule

thinkstockphotos.com

Naše staré mamy nás už od detstva upozorňovali, aby sme nejedli viac ako päť až šesť jadier z marhuľových kôstok, inak sa otrávime jedom, ktorý spôsobuje ich horkú chuť. Mnohí preto kôstky z marhúľ vyhadzovali do koša a spolu s nimi aj vitamín B17. Ten podľa mnohých štúdií dokáže zamedziť vzniku a šíreniu rakoviny. Dnes, keď už vieme, že kyselina kyanovodíková obsiahnutá v marhuľových jadrách sa v zdravom organizme rozkladá na látky znižujúce tlak a utišujúce bolesť, sa z horkých jadierok vyrábajú oleje a výživové doplnky na vonkajšie aj vnútorné použitie.

Za studena lisovaný olej z marhuľových jadier je bohatý na nenasýtené mastné kyseliny, horčík, draslík, vitamíny A a E. Jeho najväčšou devízou však je vysoký obsah vitamínu B17 (amygdalínu), ktorý je vo svojej čistej forme biela, vo vode rozpustná, látka s horkastou chuťou. Sladké marhuľové jadrá amygdalín neobsahujú. Marhuľové jadrá obsahujú aj množstvo kyseliny listovej, ktorú ženy potrebujú najmä v čase tehotenstva. Marhuľový olej je teda vynikajúci nielen pre naše zdravie, ale aj pre krásu.

Pre oči aj srdce

Vnútorne používaný marhuľový olej má priaznivé účinky na nervovú sústavu, dokáže zmierniť stres. Vitamín A podporuje prekrvenie oka, takže pozitívne vplýva na zrak. Podporuje aj správnu funkciu štítnej žľazy, prispieva k ochrane srdca a kardiovaskulárneho systému a v neposlednom rade sa používa ako podporný prípravok pri liečbe rakoviny. Jedna kávová lyžička pred jedlom pôsobí ako prevencia pred spomínanými ochoreniami a večer pred spaním vám prinesie dobrý spánok. Olej z marhuľových jadier treba skladovať na chladnom a tmavom mieste. Po otvorení ho je dobré uskladniť ho v chladničke a minúť najneskôr do 2 mesiacov od otvorenia.


Mohlo by vás zaujať: Marhule nepodceňujte: Privedú vás k lepšej postave i mladšej pleti!


Balzam na pokožku

Marhuľový olej aktivuje metabolizmus pokožky a napomáha pri obnove vlhkosti kože. Má dobré regeneračné účinky a vynikajúco hydratuje pleť. Zvlášť vhodný je pri starostlivosti o tvár, nevynechajte však ani krk a dekolt.Pomáha pri citlivej pokožke náchylnej na ekzémy a akné a tiež pri popáleninách. Hodí sa aj na ošetrenie bolestivých reumatických svalov a na zábaly vlasov a rúk.V kozmetike sa používa na všetky typy pleti, od detskej až po starnúcu. Aplikujte sa ľahkou masážou na vlhkú pokožku. Je veľmi jemný, dobre sa vsiakne do pokožky a nezanecháva na nej pocit mastnoty ako bežný masážny olej.

Diskutabilná kyselina kyanovodíková

Horké marhuľové jadrá obsahujú zvýšenú koncentráciu amygdalínu (vitamínu B17). Amygdalín je kombinácia neutralizovanej, teda nejedovatej kyseliny kyanovodíkovej. Už v 50. rokoch minulého storočia sa vitamín B17 nasadzoval v biologickej rakovinovej terapii. Štúdie zo 70. rokov jednoznačne potvrdili, že amygdalín účinne bojuje proti nádorovým bunkám, napriek tomu, že moderné lekárstvo tento účinok často popiera. Diplomovaný chemický inžinier Gernot Homes vysvetlil, prečo kyselina kyanovodíková obsiahnutá v marhuľových jadrách nie je jedovatá ani pre zdravého človeka. ,,Vitamín B17 je vo svojej čistej forme biela vo vode rozpustná a horkasto chutiaca substancia. Z chemického hľadiska sa skladá z dvoch cukrových molekúl – benzylovej a kyanidovej. Kyanid vo vitamíne B17 je stabilne viazaný v atómovom spojení, presne tak, ako kyanid v nejedovatom vitamíne B12. Jedovatý kyanid leží vo voľnej iónovej väzbe a uvoľňuje sa už pri rozpúšťaní vo vode.“ Chemik tiež dodal, že pravidelne konzumuje vitamín B17 v čistej forme aj vo forme horkých marhuľových jadier a teší sa pevnému zdraviu.


Mohlo by vás zaujať: Kôstky z hrozna či marhúľ a ďalšie semienka: Sú pre vaše zdravie hitom


Ako amygdalín účinkuje v zdravom a v chorom organizme?

Rakovinové bunky obsahujú veľké množstvo enzýmu zvaného beta-glucuronidasa, zjednodušene BG. V jeho prítomnosti sa vitamín B17 rozpadá a uvoľňuje kyselinu kyanovodíkovú a benzaldehyd. Tieto dve látky bojujú proti rakovine zvnútra a ničia ju. U žiadnej z osôb, ktoré trpeli nádorovým ochorením a konzumovali marhuľové jadrá či olej ako potravinový doplnok, sa neprejavila nevoľnosť alebo iné symptómy otravy.

Zdravé bunky na rozdiel od rakovinových obsahujú enzým rhodanesa, ktorý dokáže kyselinu kyanovodíkovú premeniť na thiocyanat. Táto látka znižuje krvný tlak a produkuje pre nervy dôležitý vitamín B12. Jedovatý benzaldehyd sa pomocou kyslíka mení na bolesti utišujúcu kyselinu benzoovú.

Vitamín B17 v koncentrovanej forme

Ak sa rozhodnete pre konzumáciu marhuľových jadier, nemali by ste prekročiť dennú odporúčanú dávku (podľa výrobcov 6-10, podľa Food Standards Agency nie viac ako 2 jadrá za deň), pretože majú tak isto ako iné oriešky potenciál na vznik alergických reakcií. Rovnako dôležité je dbať na to, aby boli marhuľové jadrá prirodzene usušené a nepražené. Je vhodné ich konzumovať spolu so sušenými marhuľami, papájou alebo ananásom. Enzýmy obsiahnuté v tomto ovocí pozitívne ovplyvňujú účinok amygdalínu a taktiež spríjemňujú horkú chuť jadierok.Vysoké teploty ničia časť výživných látok, ktoré obsahujú. Neodporúča jadierka variť, aby zmäkli, lebo stratia svoj účinok. Práve preto je pre ľudí, ktorí nedokážu požuť sušené jadrá vhodný marhuľový olej.


Vyskúšali ste už olej z marhuľových jadier? Napíšte svoje skúsenosti ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zuzana Čapčíková
Odporúčame