So správnymi informáciami môže byť aj liečba úspešnejšia: Info portál o rakovine radí a búra mýty

muž číta článok na internete so správnymi informáciami

Zdravotnícke dezinformácie sú dlhodobým problémom na internete (Zdroj: Freepik/freepik)

Informačný portál o rakovine chce pomôcť vzdelávať verejnosť, aby vedela pracovať so správnymi informáciami. Tiež má cieľ pomôcť vo vyhľadávaní overených medicínskych informácií na internete. Upozornil, že pacienti často hľadajú informácie o ochorení na internetových stránkach s otáznou medicínskou hodnotou, pričom neoverený obsah môže byť zavádzajúci a ohroziť priebeh liečby. V reakcii na to ponúka novú sekciu Informácie.

So správnymi informáciami pacient lepšie porozumie liečbe

Edukácia pacienta je dôležitá pri akomkoľvek ochorení. „Nesprávne pochopené informácie vedú napríklad k negácii chemoterapie, dodržiavaniu radikálnych diét či nákupu neoverených výživových doplnkov. Dôveryhodné, odborné informácie a odporúčania naopak pomáhajú chorému porozumieť potrebe protinádorovej liečby, lepšie sa pripraviť na jej nežiaduce účinky a dodržiavaním životosprávy prispieť k úspešnému zvládaniu onkologickej liečby. Aktívny informovaný pacient dokáže zvládať pokročilé vyhľadávanie informácií a môže zlepšiť prístup k moderným diagnostickým metódam či inovatívnym liekom,“ na tlačovej konferencii o tom informovali zástupcovia občianskeho združenia (OZ) Onkoinfo.

Poukázali aj na dlhodobú problematiku šírenia dezinformácií o rakovine. „Negácia protinádorovej liečby spôsobená dezinformáciami môže zapríčiniť zásadné zhoršenie prognózy a dlhodobého prežívania pacientov,“ upozornili.

Online stránka poskytuje informácie a búra mýty

Sekcia Informácie poskytuje pacientom návod, ako hľadať dôveryhodné medicínske informácie o liečbe a doplnkových terapiách v onkológii. Vzdeláva pacienta aj v identifikácii dezinformácií na internete. V spolupráci s portálom Lovci šarlatánov zároveň približuje odborný pohľad na vedecky nepodložené návody na liečbu rakoviny.

Na portáli onkoinfo.sk zároveň pribudla sekcia Zvládanie liečby, ktorá ponúka základné informácie týkajúce sa liečby. „Diagnóza onkologického ochorenia je vždy vážna správa, ktorá nesie svoj vnútorný ťažký náboj. Pacient by mal vedieť, čo ho čaká, akú má perspektívu, aké sú jeho možnosti liečby,“ uviedol predseda OZ Onkoinfo a onkológ Štefan Korec.

Portál takisto spúšťa dotazník pre onkologických pacientov „Životospráva pri liečbe rakoviny“, aby mohol reagovať na aktuálne otázky a mýty o životospráve. Informoval aj o publikácii „Výživa onkologického pacienta“, ktorá bude dostupná na onkologických pracoviskách aj na online stránke.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Máte doma nespotrebované lieky? Ako postupovať, ak vám ich v lekárni odmietajú vziať?

Prehľad top kúpeľov a wellness na Slovensku: Čítajte viac!

Zdroj: Plnielanu.sk, TASR
Odporúčame