Pacienti, ktorí čakajú na výmenu ramenného, kolenného či bedrového kĺbu, deň čo deň zápasia s výraznými bolesťami. Čakacie doby na náhradu kĺbov na Slovensku však dosahujú bezmála dva roky. Andrey Švec, líder v oblasti endoprotetických operácií a odborník na náhrady kĺbu bedra a kolena v Nemocnici Medissimo, vidí ako jedno z riešení špecializované pracoviská, ktoré ponúkajú najprijateľnejšie termíny. Jedným z nich je už spomínaná Nemocnica Medissimo v Bratislave.
Totálna endoprotéza – v skratke TEP – je jedným z najúčinnejších spôsobov, ako zmierniť trvalú bolesť a pacientom vrátiť aktívny životný štýl. Tento operačný výkon zahŕňa odstránenie poškodených častí kĺbu a ich nahradenie špeciálnymi implantátmi vyrobenými z biokompatibilných materiálov, čím sa minimalizuje riziko odmietnutia organizmom.
Výmeny kĺbu s minimálnou čakacou lehotou
MUDr. Andrey Švec. PhD., MPH, uznávaný špecialista s viac ako 30-ročnou praxou v oblasti náhrady kĺbov, pôsobí v Nemocnici Medissimo, kde možno dostať termín na výmenu kĺbu do pár týždňov, čo je pre pacientov s chronickou bolesťou kĺbov kľúčové.
„Naplánovanie operácie závisí od potrieb pacienta a možností zdravotníckeho zariadenia. Čakacie doby na tento typ operácie sa pohybujú od niekoľkých mesiacov až po niekoľko rokov. Dnes na Slovensku existujú viaceré súkromné špecializované nemocnice, ktoré sa zameriavajú len na niektoré typy operačných výkonov. V týchto nemocniciach bývajú čakacie doby najprijateľnejšie,“ vysvetľuje dostupnosť termínov Nemocnice Medissimo ortopéd Andrey Švec.
Pacient vie po pár týždňoch od výmeny kĺbu bezproblémovo chodiť
Jednou z najväčších výhod totálnej endoprotézy je rýchly návrat do bežného života, v ktorom absentuje bolesť. „Výhodou tejto operácie je veľmi rýchle zbavenie sa predoperačných bolestí a postupná plná reedukácia chôdze alebo v oblasti ramena bezbolestný, takmer plný rozsah hybnosti. Odpadá užívanie nesteroidných antiflogistík či analgetík, ktoré majú, samozrejme, aj viaceré nežiadúce účinky a ich dlhodobé užívanie nezanedbateľné riziká. Okrem toho po správne absolvovanej rehabilitácii umožňujú pacientovi postupne takmer plnohodnotnú kvalitu života – vrátane rekreačného športovania,“ vyzdvihuje prednosti operačného výkonu líder pre endoprotetiku.
Aká je cesta pacienta pred výmenou kĺbu?
Než dôjde k samotnej operácii, zo strany pacienta musia byť splnené viaceré podmienky. Prvou sú subjektívne ťažkosti, kam patrí výraznejšia bolesť, ktorá pretrváva aj v pokojovom režime. Ďalej je to výrazné obmedzenie pohyblivosti kĺbu, s čím sa spája i obmedzená schopnosť pohybu.
„Takéto klinické ťažkosti musia byť zdokumentované aj pomocnými vyšetreniami, kde na RTG nachádzame úplné vymiznutie kĺbovej štrbiny (v dôsledku degradácie chrupky), sklerotizáciu kosti, kostné cystičky a veľmi často aj rôzne kostné výrastky či apozície. V oblasti ramena je dôležité aj vyšetrenie MRI, aby sme sa správne rozhodli pre niektorý z viacerých typov endoprotézy ramena,“ dopĺňa odborník na náhrady kĺbov Andrey Švec.
Finálna diagnóza sa stanoví na základe anamnézy, vyšetrenia a pomocných vyšetrení. „Najčastejšie ide o primárne poškodenie kĺbu artrózou. Existujú aj sekundárne príčiny, kedy poškodenie kĺbu môže vzniknúť v dôsledku úrazu, autoimunného zápalu, metabolického ochorenia – ako je dna – či neurologického ochorenia,“ vymenúva možné príčiny poškodenia, prípadne deformácie kĺbu líder pre endoprotetické výkony.
Pacient po operačnom výkone , ktorý trvá zväčša do dvoch (90 min) hodín a prebieha v celkovej prípadne spinálnej anestézii, ostáva v nemocnici tri až päť dní. Hneď po operácii sa pristupuje k rehabilitácii, ktorá následne pokračuje aj po ukončení pobytu v nemocnici. Tá pozostáva zo série cvičení a fyzioterapie na postupne obnovenie pohyblivosti a sily operovanej končatiny.
Väčšina pacientov, ktorí podstúpili totálnu endoprotézu, sa po cielených obmedzeniach v úvodných pooperačných týždňoch, ako je napríklad chôdza s používaním barlí, vráti k bežným aktivitám – vrátane práce a ľahkého cvičenia – už po niekoľkých mesiacoch. Kvalita ich života s umelou náhradou kĺbu sa výrazne zvýši.
Nemocnica Medissimo a jej špecialisti na výmenu kĺbov
Ak ste sa aj vy našli medzi pacientmi, ktorí potrebujú totálnu endoprotézu, v Nemocnici Medissimo sa o vás postarajú naši špecialisti na výmenu kĺbov. MUDr. Andrey Švec, PhD., MPH je hlavným odborníkom Ministerstva zdravotníctva SR pre ortopédiu a líder pre endoprotetické výkony, expert pre náhrady kĺbov bedra a kolena. Súčasťou tímu je aj MUDr. Norbert Krajcsovics, PhD., MPH pôsobí ako primár ortopedického oddelenia a špecializuje sa výlučne na TEP ramena. Medzi ďalších odborníkov na výmenu kĺbu v Nemocnici Medissimo patrí aj MUDr. František Okál, primár jednodňovej zdravotnej starostlivosti.
Radi vám odpovieme na vaše otázky a vysvetlíme všetko, čo potrebujete vedieť o výmene kĺbu. Stačí, ak navštívite Nemocnicu Medissimo alebo vyplníte kontaktný formulár.
Zdieľať na