Oslaďte si život sladkým drievkom: Chráni žalúdok a pôsobí proti stresu

Sladké drievko

gettyimages

To, že žutie koreňa sladkovky zmierňuje žalúdočné ťažkosti, vedel už Napoleon. Sladké drievko upokojuje sliznicu žalúdka a tlmí zápalové procesy. Keďže súčasne uvoľňuje hlien, používa sa aj pri ochoreniach dýchacích ciest a iných neduhoch. Ak ste si na jeho chuť zvykli, môžete si ním „osladiť život“ a pritom posilniť zdravie. Iba pelendrek z obchodu na to však nestačí. Aby sladkovkový koreň mohol rozvinúť svoje liečivé účinky, treba si kúpiť v lekárni sladkovkový čaj alebo pastilky.

Využitie v medicíne i v kuchyni

Sladkovka hladkoplodá (sladké drievko) je drevnatejúca trvalka z čeľade bôbovitých, ktorá pochádza z Ázie a zo Stredozemia. Dosahuje výšku 1 – 2 metre a darí sa jej v suchej, piesčitej pôde. Užitočnou časťou je bohatý koreňový systém, hrubý asi ako prst, ktorý sa využíva kulinársky aj medicínsky. Účinnými látkami je najmä glycyrizín, flavonoidy a fytosteroly.

Spoľahlivá ochrana žalúdka

Sladkovka zvyšuje tvorbu hlienu na povrchu žalúdočnej sliznice bez toho, aby zvýšila koncentráciu kyselín. Sladkovková kúra je vhodná obzvlášť pre ľudí s citlivým žalúdkom. Úspešne sa používa pri pretrvávajúcich žalúdočných ťažkostiach: pálení záhy, gastritíde a žalúdočných vredoch.

Vďaka účinným látkam brzdí zápalové procesy, tíši bolesti a uvoľňuje kŕče. Pôsobí proti choroboplodným mikroorganizmom. Aj horké potraviny chutia lepšie so sladkovkou, pričom sa nezmenší zdravý účinok horčín.


Mohlo by vás zaujímať: Na kašeľ, zápchu, kurie oká i opary: Vyskúšajte tento sladký a voňavý liek!


Pôsobí proti zápalu aj stresu

Sladké drievko nielenže chráni sliznice a tlmí zápal. Zároveň uvoľňuje hlien a uľahčuje jeho vykašliavanie. Používa sa preto pri ochoreniach dýchacích ciest, kašli, zachrípnutí, bronchitíde, prieduškovej astme, ale aj pri zápaloch ústnej dutiny a hltana. Žutie jej koreňa zamedzuje šíreniu zubného kazu.

Podľa novších výskumov sladké drievko pôsobí aj proti stresu, ochoreniu SARS (ťažký akútny respiračný syndróm) a ako ochrana pečeňových buniek.

Koreň, či pelendrek?

Sladké drievko sa dá kúpiť v obchode, najmä ako pelendrek. Kvôli väčšiemu obsahu cukru však neslúži ako liečivo. V bežne dostupných druhoch v obchode si dávajte pozor na podiel glycyrizínu. Zvyčajne sa pohybuje v rozmedzí od 35 do 500 mg na 100 g výrobku!

V obchodoch so zdravou výživou a v lekárňach sa predávajú medicínsky účinné prípravky zo sladkovky a jej korene, či už ako tyčinky – celé korene, narezané alebo pomleté kúsky.

Dôležité je správne dávkovanie

Aby ste sa vyhli možným nežiaducim účinkom, dbajte na odporúčané dávkovanie: denne 5 až 15 g koreňa alebo 200 – 600 mg glycyrizínu pri sladkovkových prípravkoch. Užívajte najviac 4 až 6 týždňov a nikdy súčasne s liekmi posilňujúcimi srdce, pri vysokom krvnom tlaku, ťažkých ochoreniach pečene alebo obličiek. Vždy si podrobne prečítajte príbalový leták.

Pokiaľ ide o pelendreky a sladkovkové cukríky, zdravému človeku niekoľko za deň neublíži. V týchto pochúťkach je povolený obsah 200 mg glycyrizínu na 100 g, pričom denne by ste ich nemali zjesť viac než 50 g. Nájdu sa však aj produkty, ktoré túto normu prekračujú. Ak ich konzumujete často, môžu vám uškodiť. Preštudujte si takisto informácie na obale.


Mohlo by vás zaujímať: Bez liekov a rýchlo: Zbavte sa nádchy i kašľa domácimi receptmi


Sladká kúra na žalúdočné problémy

Starostlivosť o žalúdok sladkovkou je príjemná, lebo mnohým chutí. Odporúča sa na dobu 4 týždňov. V lekárni si kúpte 2 vrecúška silnej sladkovky a po 100 g sladkovkových tyčiniek a čaju. Vždy dodržiavajte presné dávkovanie: 5 – 15 g sladkovky denne.

Denne vypite 250 – 500 ml dánskej sladkovkovej vody. Sladkovkou zároveň môžete ochutiť omáčky, zeleninu, koláče aj nápoje. Kávu alebo čaj zalejte spolu s rozdrveným koreňom šálkou vriacej vody. Postačí vám centimetrový kúsok. K studeným nápojom sa pridáva asi jedna desatina sladkovkového čaju či dánskej sladkovkovej vody. Raz do týždňa si urobte sladkovkový koktail.

Cukor už nepotrebujete

Sladkovkový čaj si pripravíte jednoducho: ½ – 1 ČL postrúhaného koreňa sladkovky zalejte šálkou vriacej vody a po 10 minútach preceďte. Pite 3-krát denne 4 týždne.

Na dánsku sladkovkovú vodu potrebujete 1 – 2 tyčinky koreňa sladkovky. Vložte ich do ohňovzdornej sklenenej nádoby, zalejte vriacou vodou a nechajte vychladnúť. V chladničke lúhujte 12 hodín a potom užívajte studené.

Mix lahodných surovín

Na sladkovkový koktail potrebujete: 100 g koreňa sladkovky, ideálne pelendrek, 100 ml silného čaju, ½ banána, ½ buľvy fenikla, 1 pomaranč, 1 PL feniklových semien a 300-500 ml cmaru.  

Pelendrek nakrájajte na kúsky a na hodinu dajte do 100 ml silného čaju. Potom vložte čaj spolu s kúskami do mixéra, pridajte banán, fenikel a jeho semená, pomaranč a cmar podľa chuti. Zmixujte na jemnú kašu a hneď vypite.


Máte vlastné skúsenosti s paleo diétou? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Vlaďa
Odporúčame