Táto choroba trápi najmä ženy, rozhoduje aj vek: Chráňte svoje kosti!

Žena na vyšetrení osteoporózy

Osteoporóza trápi najmä ženy (Zdroj: Gettyimages)

Osteopénia, ochorenie, ktoré znižuje hustotu kostí. Na svete ňou trpí až desiatka miliónov ľudí. Pri jej nesprávnej liečbe, môže dôjsť až k osteoporóze. Čo predstavuje táto choroba a aké problémy spôsobuje?

Ide o metabolickú chorobu, ktorá znižuje obsah kostnej hmoty. Tým pádom sa narúša stavba kosti a zvyšuje sa riziko zlomenín. Viac ako 80 percent pacientov s osteoporózou tvoria ženy. Zlomeninu v jej dôsledku utrpí viac ako polovica všetkých žien nad 50 rokov. Je to spôsobené tým, že v dospelosti majú zásadný vplyv na kvalitu a hustotu kostnej hmoty pohlavné hormóny.

Estrogén a kostná hmota

Estrogén má v ženskom tele priaznivý vplyv na tvorbu nového kostného tkaniva. Viaže sa totiž práve na bunky, ktoré tvoria kostnú hmotu. Preto, keď počas menopauzy dochádza k dramatickému poklesu estrogénu, jeho ochranný účinok sa stráca a kosť začne rýchlejšie slabnúť. Preto bývajú ženy oveľa viac náchylné na vznik osteoporózy.

S vyšším vekom k vyššiemu riziku

Rovnako nepriaznivý vplyv na riziko osteoporózy majú aj operačné zákroky, pri ktorých sa odstránia vaječníky, keďže aj vtedy sa produkcia hormónov v organizme zastavuje. V mužskom organizme pomáha udržať hustotu kostnej hmoty pohlavný hormón testosterón, ktorý podporuje novotvorbu kosti. Jeho význam pre kostný metabolizmus však nie je rozhodujúci. Keďže u mužov sa vekom znižuje jeho hladina postupne a nie tak náhle ako hormóny u žien po menopauze, trápi osteoporóza mužov až v podstatne vyššom veku.

Fajčiari pozor

Dokázalo sa, že fajčiari majú oproti nefajčiarom nižšiu hustotu kostí a vyššie riziko zlomenín. Navyše, ženy fajčiarky majú oproti nefajčiarkam nižšie hladiny estrogénu a tiež u nich často skôr začína menopauza. Osteoporóza môže poškodiť kosti roky predtým, ako sa objavia akékoľvek príznaky. U mnohých ľudí je zlomená kosť prvým príznakom choroby. V začiatočných štádiách sa neobjavujú príznaky ako bolesť, tá však môže nastať po postupe choroby. Súčasťou účinnej liečby by okrem liekov malo byť aj pravidelné cvičenie, pobyt na slnku a vhodné stravovanie s dostatočným prísunom vitamínu D.

Upravte svoj životný štýl

Osteoporóza podmienená najmä geneticky, no svojím životným štýlom a prevenciou viete jej príchod oddialiť. Ak máte podozrenie na toto ochorenie, prípadne sa vyskytuje vo vašej rodine, v prvom rade odporúčame podstúpiť vyšetrenie hustoty kostí – denzitometriu. Je to bezbolestné a presné vyšetrenie, ktoré vám môže ušetriť mnoho nepríjemností. Ďalším dôležitým krokom bude prestať fajčiť, vzdať sa alkoholu a nápojov s kofeínom a tiež sa zamerať na každodenný pohyb. Svoju stravu prispôsobte tak, aby obsahovala dostatok vápnika a vitamínu D, ktorý je dôležitý pre vstrebávanie vápnika.

Zdroj: TASR
Odporúčame