Otcom po päťdesiatke: Trúfli by ste si na to aj vy?

stary otec

sita

Stať sa otcom vo vyššom veku môže byť vzrušujúce i stach naháňajúce zároveň. Aké „pre a proti“ by ste mali zvážiť skôr, ako sa rozhodnete podujať na misiu dieťa po päťdesiatke?

Odkladanie otcovstva do veku po štyridsiatke či päťdesiatke so sebou nesie v prvom rade zdravotné riziká. Je dokázané, že kvalita spermií s pribúdajúcim vekom klesá. To znamená, že sa vám vôbec nemusí podariť priviesť partnerku do druhého stavu, prípadne, že vám to bude trvať podstatne dlhšie, ako za mladi. Ďalším rizikom je zvýšená pravdepodobnosť spontánnych potratov, genetických porúch plodu, či menšej pôrodnej hmotnosti bábätka. Samozrejme, nič z toho sa vám nemusí stať – možno práve vy budete šťastný pár, ktorému sa podarí splodiť potomka na prvý raz a dieťatko bude úplne v poriadku.


Mohlo by vás zaujímať: Nevesty štyridsiatničky: Trend dnešných dní?


 

Príliš starý na…čo?

Ak dáme bokom všetky medicínske riziká a problémy, je najčastejšou obavou starších otcov, že s deťmi nebudú môcť absolvovať všetko, čo by chceli a že tu pre ne nebudú dostatočne dlho. Že si s nimi nezahrajú futbal, nebudú s nimi liezť po stromoch, že na ich stužkovú pôjdu o paličke, že ich možno neuvidia promovať alebo ísť k oltáru. Áno, toto riziko tu samozrejme je vždy. Veď nikto z nás nevie, ako dlho tu ešte bude – bez ohľadu na to, či má dvadsať alebo sedemdesiat rokov. A hoci pravdepodobnosť úmrtia otca v útlom veku jeho potomka je určite vyššia, má takáto situácia aj výhody. Štúdie napríklad dokazujú, že ľudia, ktorí sa stali rodičmi vo vyššom veku, žijú a sú aktívni dlhšie ako tí, ktorí mali deti tridsať rokov pred nimi.

Syn ako darček k päťdesiatke

Potvrdzuje to aj Ľuboš, ktorý dostal syna ako darček k svojim päťdesiatim narodeninám: “Nemám obavy, že by bol môj syn o niečo ukrátený a rozhodne sa nikam tak skoro nechystám. Áno, keď pôjde na vysokú, budem mať takmer 70, ale veď to dovtedy ani nebude dôchodkový vek,“ smeje sa hrdý otec 5-ročného Marka. Jeho slová potvrdzuje aj 37-ročný Milan, ktorý sa narodil, keď mal jeho otec 48 rokov. „Keď počujem názor, že mať dieťa vo vyššom veku je sebecké, vždy poviem, že ak by môj otec nebol sebecký, nikdy by som sa nenarodil. Dnes má  85 rokov a je to stále ten najlepší otec, akého som si mohol priať. Nebehal síce za mnou, keď som sa učil bicyklovať, ale zato mi každý večer čítal a naučil ma kopec vecí, na ktoré otcovia mojich rovesníkov nemali čas.“


Mohlo by vás zaujímať: Pravidelný sex: Viete, čo všetko dokáže liečiť?!


Zrelší a rozumnejší

Muži v strednom veku sa svojim deťom vo všeobecnosti venujú viac ako mladí otcovia. Ich priority sú totiž niekde inde, ako pred 20 či 30 rokmi. Už majú zväčša vybudované postavenie v práci a finančnú stabilitu, nemusia a zväčša už ani nechcú tráviť svoje dni od svitu od mrku v práci. Ich spôsob oddychu je iný a menia sa im aj životné priority a predstavy o tom, čo je v ich živote dôležité. Deti starších otcov z tohto všetkého profitujú. Otcovia s nimi totiž trávia viac času, venujú sa im aktívnejšie, sú rozvážnejší a pozornejší. Aj Ľuboš vidí rozdiely medzi ním a jeho otcom, ktorý ho mal tesne po dvadsiatke, veľmi jasne: “U nás doma vládol otec železnou rukou a my deti sme sa ho báli, pretože keď sa nahneval, zauchá lietali hlava nehlava – a často aj nezaslúžene. Ja mám so synom oveľa viac trpezlivosti. Skôr ako niečo poviem alebo spravím, premýšľam. Vážim slová a rešpekt si nemusím vynucovať vzbudzovaním strachu a fyzickými trestami. Vďaka tomu máme s Markom oveľa lepší vzťah ako som mal ja so svojím otcom.“

Návrat k plienkam? Radšej nie!

Nie každý päťdesiatnik je predstavou výchovy malého dieťaťa nadchnutý. Ján (55) sa už na úlohu otca necíti: ,,Po rozvode som si našiel mladšiu partnerku, ktorá túžila po potomkovi. Ja však už dve deti mám a viem, čo znamená ich výchova. Cítim sa už na to pristarý, mám rád svoje pohodlie a predstava návratu ku plienkam a prebdeným nociam ma absolútne neláka. Nehovorím, že starší otcovia musia byť horší. Ale v prvom rade musia po dieťati naozaj túžiť a rátať so všetkými rizikami. Ja po ich zvážení hovorím nie.“


Mohlo by vás zaujímať: Má váš nový partner deti? Radšej sa pripravte na problémy!


Otcovstvo ma uchvátilo

Celkom opačne však rozmýšľa 64-ročný Anton, otec 7-ročnej Alenky: “Byť otcom je tá najúžasnejšia vec na svete a som rád, že som sa o ňu nepripravil kvôli obavám z vyššieho veku,” hovorí. ”Nech si každý vraví čo chce, nedokážem si predstaviť, že by som sa pred ôsmymi rokmi, keď mi manželka oznámila nečakanú správu o tehotenstve, zaradil spiatočku a prišiel tak o svoju malú princeznú. Niekedy ma prepadne strach, že tu možno nebudem, keď bude treba odháňať nevhodných nápadníkov alebo keď bude mať vlastné deti, ale nikto nie je jasnovidec a možno práve ja sa dožijem stovky! Keď som sa zo svojho otcovstva niečo naučil, je to, že nikdy netreba hovoriť nikdy,“ uzatvára Tóno. A ako ste na tom vy? Riskli by ste to tiež?

Zápory otcovstva po päťdesiatke:

  • Problémy s potenciou – nižšia kvalita a pohyblivosť spermií, problémy s erekciou, počatie môže trvať dlhšie a nemusí sa podariť
  • Podstatne vyššie riziko niektorých genetických porúch dieťaťa
  • Podstatne vyššie riziko psychických porúch dieťaťa (napríklad schizofrénie)
  • Riziko úmrtia otca v relatívne nízkom veku potomka
  • Sťažená starostlivosť o potomka v prípade otcových zdravotných problémov

 

Výhody otcovstva po päťdesiatke:

  • Psychické omladnutie
  • Väčšia trpezlivosť pri výchove ako u mladých otcov
  • Viac času na potomka ako v mladosti
  • Finančná stabilita

 

 

 

 

 

 

Zdroj: sita, sita, Gregor
Odporúčame