Aj zvieratá môžu mať počas lockdownu psychické problémy: Trpia nimi tie vaše?

domáci miláčik

Aj domáci miláčikovia môžu mať psychické problémy (Zdroj: Freepik/freepik)

S koronavírusom žijeme už dva roky a za ten čas sa nám postupne sprísňujú a uvoľňujú opatrenia. Ľudia, ktorí si počas sprísnených opatrení zaobstarali domáceho maznáčika, môžu svoje rozhodnutie dnes už ľutovať. Ide najmä o nových a neskúsených majiteľov – ľudí, ktorí buď domáceho maznáčika nikdy nemali, alebo len v detstve.

Prieskum, do ktorého sa zapojilo viac ako 2-tisíc majiteľov zvierat, ukázal, že takmer polovica ľudí vo veku 18 až 34 rokov ľutuje svoje rozhodnutie zaobstarať si počas lockdownu domáceho maznáčika. To isté platí pre tretinu ľudí vo veku od 35 do 54 rokov. Zviera, ktorého obstaranie ľutujú najčastejšie, je králik.

Nevhodný pre deti

„Králiky sú často vnímaní ako maznáčikovia pre začiatočníkov,“ povedala Linda Cantleová z organizácie Wood Green, „ale pravdou je, že králiky nie sú príliš dobrými spoločníkmi pre deti. Nemajú napríklad radi, keď ich niekto dvíha.“ To dávajú najavo tým, že v strachu utekajú preč, alebo kopú svojimi silnými nohami.

Králik denne vylúči 200 až 300 bobkov, takže starostlivosť o jeho klietku si vyžaduje veľké množstvo času. Navyše potrebuje ako spoločnosť, tak aj veľký výbeh, inak upadne do depresií. Králik v depresii začne byť veľmi pokojný, menej sa kŕmi a obvykle trávi veľa času ukrytý v priestore vyhradenom na spanie.

Mačky a psy môžu byť agresívne

Značne stúpol aj dopyt zvieracích majiteľov po výcviku a individuálnych sedeniach so zvieratami. Väčšinou išlo o miláčikov prejavujúcich úzkostné alebo agresívne správanie. Ide napríklad o psy, ktoré po uvoľnení opatrení štekajú alebo dokonca útočia na návštevy v byte či dome.

Odborníčka na správanie zvierat, Rosie Bescobyová, uviedla, že problémy mali predovšetkým majitelia mačiek. „Niektoré mačky majú veľký problém, keď sú deti doma, robia hluk a nedajú im pokoj, čo mačky znervózňuje a môže vyvolať aj úzkostné stavy. Keď sú mačky vystresované, často začnú močiť po dome.“ U niektorých sa kvôli úzkosti a stresu objavuje obsesívne správanie – lížu si jednu časť tela tak dlho, pokiaľ ju nemajú v podstate olysalú.

Podľa Cantleovej sa mačky chovajú týmto spôsobom, pretože sú v zvieracom svete najviac posadnuté túžbou mať všetko pod kontrolou. Väčšina z nich môže byť zvyknutá v pokoji si pospať, kým majitelia nie sú doma. To je im kvôli lockdownu odopreté. „Mačky majú rady svoju rutinu, a keď sa zrazu všetko zmení, môžu byť v strese“ uviedla Cantleová.

Papagáje majú úzkosť

Papagáje na rozdiel od mačiek, si prítomnosť svojich majiteľov mimoriadne užívajú. Z toho však môže postupne vzniknúť separačná úzkosť, keď majitelia odídu z domu – alebo dokonca len z miestnosti. „Papagáje sú zvyknutí volať svoj kŕdeľ. Keď zostanú sami, začnú veľmi hlasno kričať.“ povedala Bescobyová.

Keď sa rozhodnete pre chov zvieratka u vás doma, mali by ste zvážiť niekoľko faktorov. V prvom rade mu musíte venovať svoj čas a pozornosť. Avšak zviera sa musí naučiť fungovať aj samostatne. Pokiaľ si vytvorí určitú rutinu, len veľmi ťažko ho z nej dostaneme. Vždy si preto načítajte o danom druhu čo najviac. Pomôže vám to aj s výberom domáceho miláčika.



Zdroj: plnielanu.sk, ČTK, The Guradian
Odporúčame