Otravou krvi trpí čoraz viac ľudí: Toto sú ohrozené skupiny

doktor drží ampulku krvi

Otrava krvi môže prísť s neopatrnosťou (Zdroj: GettyImages)

Zranenie či malá odrenina sa stávajú na dennom poriadku. Aj k takejto maličkosti však treba pristupovať zodpovedne. Následky totiž môžu byť často fatálne. Ako ukazujú najnovšie dáta, na sepsu, respektíve otravu krvi zomiera každoročne čoraz viac ľudí. Ide o najčastejšiu príčinu smrti po nezvládnutej infekcii, zvyčajne bakteriálnej. Ide pritom o stavy, ktorým sa dá jednoducho predísť.

Ako otrava krvi vznikne?

Medzinárodné štúdie hovoria, že 20 až 40 percent všetkých otráv krvi vznikne mimo zdravotníckych zariadení. Jedna tretina až polovica postihnutých zomiera. Sepsa môže vzniknúť aj po ľahkej infekcii. Infikovať sa môžete napríklad fyzickým poranením, ako sú uhryznutia od zvierat.

Najrizikovejšie sú však infekcie, ktoré spôsobujú zápal pľúc (pneumóniu), infekcie močových ciest a vnútrobrušné infekcie. Netreba podceňovať ani pooperačné infekcie, keď je telo oslabené a vystavené nemocničným baktériám, ktoré môžu byť odolné voči antibiotikám.

Ohrození nie sú len seniori

Otravou krvi sú síce najviac ohrození ľudia nad 65 rokov. Avšak v rovnakom nebezpečenstve sú aj ľudia s oslabenou imunitou, tí, ktorí trpia chronickými chorobami ako cukrovka, rakovina, ochorenia obličiek a pľúc či pacienti po operáciách a po ťažkých zraneniach.

„Náhle zlyhanie obličiek bolo diagnostikované u 1864 pacientov v sledovaných stacionároch, pričom z daného počtu zomrelo 736 osôb. Sepsa alebo aj septické stavy boli príčinou náhleho zlyhania obličiek u 291 osôb, pričom 60,8 percenta týchto pacientov zomrelo, teda 177 osôb,“ uviedla hovorkyňa Národného centra zdravotníckych informácií Alžbeta Sivá.

Aj sepsa sa dá liečiť

Medzi príznaky sepsy patria horúčka alebo znížená teplota, srdcová frekvencia vyššia ako 90 úderov za minútu či frekvencia dýchania vyššia ako 20 vdychov za minútu. Pokiaľ na sebe rozoznáte tieto symptómy, neváhajte a okamžite vyhľadajte lekársku pomoc. Na liečbu sepsy sa používajú viaceré lieky, najmä antibiotiká. Ako prevencia slúži očkovanie proti ochoreniu COVID-19, chrípke, pneumokokom a iným infekciám, ktoré môžu prispieť k vzniku sepsy. Umývajte si často ruky a nepodceňujte dezinfekciu odrenín a rán.

Pripravte si dezinfekciu doma

V súčasnosti môže byť cena dezinfekčných prostriedkov poriadne vysoká. Na zdraví by ste však nikdy nemali šetriť. Účinnú dezinfekciu si môžete vyrobiť aj v domácich podmienkach.

Budete potrebovať:

  • 20 ml 70 percentného alkoholu
  • 250 ml gélu z aloe vera
  • 5 kvapiek éterického oleja podľa výberu

Všetky ingrediencie stačí zmiešať a ideálne dať do nádoby s dávkovačom. Pozor, dezinfekciu nikdy nelejeme priamo do rany. Takúto dezinfekciu môžete využívať ako prevenciu, ale aj na čistenie okolia rán.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame