Ovsené vločky: Chutné raňajky, ktoré vám dodajú energiu!

Ovsená kaša

thinkstockphotos.com

Raňajky by vás mali naštartovať a pripraviť na dlhý deň. Totižto to, čo ráno zjete, sa odrazí na vašej energii ako bumerang. Mnohí ľudia neraňajkujú, čo je podľa výživových expertov veľká chyba. Raňajky sú základ dňa. Už ste niekedy skúsili zdraviu prospešné ovsené vločky?

Pomôžu vám udržať si štíhlu líniu, dokážu zasýtiť na dlhší čas a obsahujú mnoho zdraviu prospešných látok. Nakopnite svoj organizmus a pripravte si túto rýchlu a zdravú pochúťku.

Vlákninou ku zdraviu

Nedávna štúdia v Amerike, ktorej sa zúčastnilo 10 000 dospelých Američanov potvrdila, že jesť potraviny, s vysokým obsahom vlákniny, ako napríklad ovsené vločky, sa naozaj oplatí. Títo dospelí boli sledovaní po dobu 19 rokov a každý deň prijímali vlákninu či už v podobe vločiek alebo iných potravín. Preukázalo sa, že mali výrazne nižšie riziko kardiovaskulárnych chorôb a riziko cukrovky, ako ľudia čo vlákninu nekonzumujú denne, ale iba príležitostne.


Mohlo by vás zaujímať: Ovsenými vločkami zabijete dve muchy jednou ranou: Schudnete a zlepšíte si zdravie


Ideálne aj pre ženy v menopauze

Zvýšiť obsah ovsených vločiek v jedálničku je obzvlášť dobrý nápad pre ženy v menopauze. Obsahujú totiž aj fytoestrogény, ktoré pomáhajú napríklad pri návaloch tepla. Zároveň majú práve ženy v menopauze a po nej sklon k priberaniu. Ovsené vločky sú bohaté na vo vode rozpustnú vlákninu, vďaka ktorej vzniká pocit nasýtenia. Potrava tiež ľahšie prechádza tráviacim traktom a upravuje tak metabolizmus. Ovsené vločky sú úžasné aj v tom, že ich môžeme pripraviť na sto rôznych spôsobov, a preto nás ich chuť nikdy neomrzí.

Tipy na zdravé raňajky

Klasické ovsené vločky s ovocím

Potrebujeme:

 • 2 dcl vody
 • 100 g ovsených vločiek
 • 1 celý banán
 • 1 celé jablko
 • 1 lyžičku medu
 • hrsť orechov

Postup: Nechajte si večer zovrieť trochu vody v kanvici. Keď voda vychladne, nalejte si dva deci do hlbokého taniera a do vody nasypte vločky tak, aby vo vode neplávali, ale aby sa voda dostala zároveň ku každej vločke. Vločky do rána krásne vodu absorbujú a napučia. Ráno si podľa chuti nastrúhajte jabĺčko a nakrájajte banán, zamiešajte s medom a hrsťou orechov. Kombinácia týchto surovín vám zaručí zasýtenie minimálne na dve hodiny, taktiež si zabezpečíte príjem dôležitých látok pre organizmus. Vločky totižto obsahujú množstvo vlákniny, minerálov, vitamín B, železo, vápnik, bielkoviny či nenasýtené mastné kyseliny.


Mohlo by vás zaujímať: Výborná maškrta zo 4 ingrediencií? Áno, je to možné!


Palacinky z ovsených vločiek

Ak máte ráno viac času a nikam sa neponáhľate, prinášame vám zdravú variantu palaciniek, ktoré si pripravíte za 15 minút. Palacinky z ovsených vločiek vás krásne zasýtia a zároveň sú oveľa výživnejšie ako obyčajné palacinky.

Potrebujeme:

 • 150 g ovsených vločiek
 • štipku soli
 • 2 vajíčka
 • 200 ml mlieka
 • 1 PL cukru

Postup: Ovsené vločky spolu s mliekom, vajíčkami, cukrom a soľou rozmixujeme. Ak nám vznikla krásna hladká hmota nemusíme pridávať už nič. Ak sa nám zdá hmota príliš riedka, pridáme ešte zopár vločiek a naopak ak je hustá, pridáme trochu viac mlieka.  Na panvici si necháme rozpustiť trochu masla. Keď je maslo rozpustené, nalejeme jednu naberačku cesta na panvicu, rozprestrieme po celej ploche a smažíme po oboch stranách. Keď sú palacinky hotové, môžeme ich zjesť s čerstvým ovocím či trochou tvarohu.


Máte radi ovsené vločky? S čím si ich najčastejšie pripravujete? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lenka
Odporúčame