Ozdoby na vianočný stromček: Aké sú trendy pre tento rok?

Vianočné ozdoby

freedigitalphotos.net

Tak ako bytový dizajn či móda, aj vianočné stromčeky podliehajú módnym vlnám. Vianočný stromček tento rok môže byť ozdobený v štýle starých čias na vidieckych sídlach, Delikátneho sna, Vílie fantázie, Luxusného potešenia či Bazáru bizarností. Tohtoročné trendy, ktoré každoročne udáva Európska asociácia floristov a výrobcov dekorácií (EFSA), sú ozaj zaujímavé.

Tento rok EFSA podľa nej netradične odporučila päť trendov oproti bežným štyrom. EFSA každý rok odporúča štýl, farby i použité materiály. Ozdoby, ktoré galéria vystavuje, pochádzajú od výrobcov zo severných Čiech a väčšina vznikla priamo na objednávku galérie, aby prezentovali aktuálne trendy v zdobení vianočných stromčekov. ,,Dlhé roky bojujeme proti plastovej ázijskej podobe Vianoc, ktorá Českú republiku zaplavuje,podotkol prevádzkovateľ galérie Roman Mynář.


Mohlo by vás zaujať: Bláznivé vianočné trendy: Ružový stromček alebo radšej palma?


Ozdoby v štýle Panské sídlo či Delikátny sen

V štýle nazvanom Panské sídlo sa objavujú motívy ruží a hortenzií, objavujú sa farby vínová, zelená s ľahkým dotykom čiernej. Trend Delikátny sen predstavuje krehkosť, eleganciu a rafinovanosť. Vo vzoroch sa objavujú obrazy na zamrznutom skle a štylizované rastliny, užívajú sa napríklad nestriebrené, priehľadné banky. Vílie fantázie ponúka jemnosť, banky sú zafarbené indigom od najsvetlejších odtieňov po takmer čiernu. Ozdoby meňavé, rozžiarené trblietkami a striebrom. Trend Luxusné potešenie sa inšpiroval barokom, ženskosťou. Všetko je zabalené do farebných tónov inšpirovaných farbami exotického korenia, podotkla Mynářová.

Bazár bizarností

Najneobvyklejším tohtoročným trendom je podľa nej Bazár bizarností. Banky sú inšpirované farbami polodrahokamov, zdobenie môže byť veľmi rozličné, v drobných detailoch alebo masívnom celku. Použité sú celozlaté banky, banky veľmi farebne výrazné, stromček je pestrý a pôsobí dojmom bohatosti, opulentnosti, poznamenala Mynářová, podľa ktorej sa tento rok celkovo presadzuje takmer vo všetkých trendoch ružová a jej odtiene.


Mohlo by vás zaujať: Vianočný stromček je symbolom sviatkov: Aké sú trendy na tento rok?


Každý si musí zachovať svoj štýl

Nechceme ľuďom diktovať, čo musia mať. Každému sa páči niečo iné, každý má z minula obľúbené kúsky, ktoré vešia na stromček z nostalgie, povedala Mynářová. Odkladať na spodok skrine teda určite netreba ani klasické fúkané gule či iné ozdoby.


Snažíte sa pri ozdobovaní stromčeka dodržiavať aktuálne módne trendy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Zora, ČTK
Odporúčame