Vzdelávanie z pohodlia domova: Navštívte pamätníky obetí rómskeho holokaustu online

Pamätník na rómsky holokaust

Pamätníky si teraz môžete pozrieť aj online (Zdroj: romsky-holokaust.3-d.sk/)

Pamätníky obetí rómskeho holokaustu, ktoré boli od roku 2005 osadené vo viacerých mestách na Slovensku, sa vďaka projektu Dokumentačno-informačného centra rómskej kultúry (DICRK) pri Štátnej vedeckej knižnici v Prešove dajú navštíviť aj v online priestore. Informoval o tom vedúci DICRK Roman Čonka pri príležitosti masového vyvraždenia takmer 3 tisíc rómskych mužov, žien a detí počas likvidácie najväčšieho koncentračného tábora pre Rómov v Auschwitz-Birkenau v noci z 2. na 3. augusta 1944.

Dostupných až osem pamätníkov

„Osem pamätníkov je možné navštíviť z pohodlia domova. Virtuálne je tiež možné sa po pamätných miestach prejsť, položiť virtuálnu kytičku ku konkrétnemu pamätníku alebo zapáliť sviečku. Súčasťou virtuálnej prehliadky sú textové informácie o historických udalostiach k jednotlivým pamätníkom a informácie o autoroch pamätníkov,“ uviedol Čonka s tým, že prehliadka na portáli obsahuje informácie v slovenskom, rómskom a anglickom jazyku, má aj vlastného audiosprievodcu. Prehliadku je tiež možné pomocou QR kódu si stiahnuť do mobilu či tabletu a sledovať ju i v off-line režime.

Osadenie pamätníkov obetiam rómskeho holokaustu bolo súčasťou projektu Ma bisteren! (Nezabudnite!) občianskeho združenia In Minorita. Prvý osadili v priestoroch Múzea Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici v roku 2005. Ďalšie pamätníky boli v nasledujúcich rokoch odhalené v Lutile, Nemeckej, Hanušovciach nad Topľou, Slatine, Zvolene, Dubnici nad Váhom, Valaskej Belej.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: TASR
Odporúčame